ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Ούτε τώρα...

Ούτε τώρα...

Για ένα ακόμα εντός έδρας παιχνίδι ο ΟΦΗ έβγαλε πάθος, έχασε κλασσικές ευκαιρίες και έμεινε στο 0-0 απέναντι στην Ξάνθη, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, χωρίς όμως να μπορέσουν να μετουσιώσουν σε κάποιο τέρμα, τις πολύ σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησαν στο πρώτο μέρος, με κύριο εκφραστή τον Γιώργο Γιακουμάκη.

Την αρχή όμως έκανε ο Νέιρα μόλις στο 5', όταν ο Δεληγιαννίδης έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Αργεντινός κατέβασε όμορφα πλάσαρε στο σωστό χρόνο, αλλά ο Ζίβκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.

Έπειτα τη σκυτάλη πήρε ο Γιακουμάκης. Ο Έλληνας επιθετικός έχασε μοναδική ευκαιρία στο 16' όταν ο Κοροβέσης έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, όμως ο πρώτος από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα τον φιλοξενούμενων.

Οι δύο ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ συνδυάστηκαν και στο 26' όμως ο Γιακουμάκης απέναντι από τον Ζίβκοβιτς δεν υπολόγισε σωστά και έστειλε τη μπάλα άουτ, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 0-0.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και θέλησαν να πιέσουν τους κρητικούς, ενώ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μελισσόπουλο στο 58' , ο οποίος αστόχησε από το ύψος του πέναλτι.

Από κείνο το σημείο και με την είσοδο του Σακόρ ο ΟΦΗ έβγαλε πάθος διάθεση και στο 76' ο Ντίνας έχασε σημαντική ευκαιρία όταν ο Κοροβέσης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο πρώτος έπιασε το γυριστό με τη μπάλα να περνάει άουτ.

Ωστόσο, η μεγαλύτερη στιγμή ήρθε στο 85' με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ναμπί, με τον Ζίβκοβιτς να πραγματοποιεί μια σπουδαία επέμβαση.

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Στρέζος, Δεληγιαννίδης, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Γιαννούλης (68' Ντίνας), Νάστος, Μεγιάδο (61' Σακόρ), Ναμπί, Κοροβέσης, Νέιρα (76' Βουό), Γιακουμάκης.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Ντίρεσταμ, Λισγάρας, Κασάδο, Ντα Κόστα, Μελιόπουλος (53' Καμαρά), Μελισσόπουλος (59' Μπαρριέντος), Κοβάσεβιτς, Μπρίτο (63' Σαρπόνγκ), Καντά, Κάστρο.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Τέλος στο παιχνίδι

85' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ναμπί, ο Ζίβκοβιτς αποκρούει με δυσκολία.

76' Μεγάλη ευκαρία για τον ΟΦΗ. Ο Κοροβέσης έβγαλε τη σέντρα, ο Ντίνας έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

76' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Στη θέση του Νέιρα περνάει ο Βουό.

68' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Στη θέση του Γιαννούλη περνάει ο Ντίνας.

63' Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Μπρίτο πέρασε ο Σαρπόνγκ.

62' Σουτ του Μπρίτο, η μπάλα άουτ.

61' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Σακόρ κάνει ντεμπούτο στη θέση του Μεγιάδο.

59' Αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Μελισσόπουλου πέρασε ο Μπαριέντος.

58' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Μελισσόπουλος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή έπειτα από γύρισμα του Καντά με τη μπάλα να περνάει άουτ.

53' Αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Μελιόπουλου πέρασε ο Καμαρά.

48' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ναμπί, η μπάλα άουτ.

46' Σουτ του Κασάδο, μπλοκάρει ο Στρέζος.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Ημίχρονο στην αναμέτρηση

39' Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μπρίτο.

36' Κίτρινη κάρτα στον Κάστρο για σκληρό μαρκάρισμα πανω στον Ποτουρίδη.

25' Χαμένη ευκαιρία για τον Γιακουμάκη, έπειτα από την πάσα του Κοροβέση.

17' Απαντάει η Ξάνθη με τον Μπρίτο, το σουτ του οποίου πέρασε άουτ.

16' Δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Κοροβέσης από δεξιά έβγαλε τη σέντρα, ο Γιακουμάκης ολομόναχος δε μπορεί να σκοράρει απέναντι στον Ζίβκοβιτς.

5' Μεγάλη ευκαιρία του ΟΦΗ στα πρώτα λεπτά. Ο Δεληγιαννίδης έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Νέιρα κατεβάζει μέσα στην περιοχή, κάνει το σουτ με τον Ζιβκοβιτς να διώχνει σε κόρνερ.

1' Έναρξη της αναμέτρησης

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Στρέζος, Δεληγιαννίδης, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Γιαννούλης, Νάστος, Μεγιάδο, Ναμπί, Κοροβέσης, Νέιρα, Γιακουμάκης.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Ντίρεσταμ, Λισγάρας, Κασάδο, Ντα Κόστα, Μελιόπουλος, Μελισσόπουλος, Κοβάσεβιτς, Μπρίτο, Καντά, Κάστρο.