ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Κατέρρευσε στο τέλος και αποχαιρέτησε το Κύπελλο

Κατέρρευσε στο τέλος και αποχαιρέτησε το Κύπελλο

Ο Εργοτέλης αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι το κύπελλο Ελλάδος παρότι γνώρισε την ήττα-συντριβή απ' τον Αστέρα στην Τρίπολη (4-1).

Οι ''κιτρινόμαυροι'' έχοντας στις πλάτες τους ένα γκολ απ' το παιχνίδι του Παγκρητίου, δεν μπήκαν καθόλου καλά στην αναμέτρηση αφού μόλις στο 9' άνοιξαν το σκορ με τον Μπαστιανό.

Ο Αστέρας είχε ξεκάθαρη υπεροχή στον αγώνα αλλά στο 72' ο Εργοτέλης ισοφάρισε. Ο Ιατρούδης με κεφαλιά πέτυχε ακόμη ένα γκολ στο Κύπελλο και έβαλε για λίγο στο ματς την ομάδα του.

Όμως η κάθε ελπίδα ανατροπής χάθηκε στο 79' όταν ο Αραβίδης διευρυνε το σκορ για τον Αστέρα.

Τα υπόλοιπα λεπτά ανήκαν στους γηπεδούχους που πέτυχαν άλλα δύο γκολ με τον Καλτσά στο 89' και τον Φερνάντεθ στις καθυστερήσεις.

Το σκορ σίγουρα μπορεί να είναι βαρύ όμως στον Εργοτέλη κοιτούν το ταξίδι και όχι το αποτέλεσμα αυτού άλλωστε η συμμετοχή της ομάδας στα προημιτελικά δεν ήταν μικρή υπόθεση.

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Ορτέγκα, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Μπελόκ, Μπαστιάνος (83’ Βλάχος), Τσιλιανίδης (65’ Καλτσάς), Ρόλε (61’ Φερνάντεθ), Αραβίδης.

Εργοτέλης (Νίκκι Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Μπουτσάκης (76’ Ροβίθης), Οικονόμου, Κοιλιάρας, Μπάτζιος, Μπρους (85’ Γροντής), Έφορντ, Τσέλιος, Μπουρσέλης, Ιατρούδης, Κουατένγκ (61’ Καπνίδης).