ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Νίκη ανάσα για τον ΟΦΗ απέναντι στον Λεβαδειακό

Νίκη ανάσα για τον ΟΦΗ απέναντι στον Λεβαδειακό

Επιστροφή στις νίκες για τον ΟΦΗ με τους κρητικούς να επικρατούν με 2-0 του Λεβαδειακού στο Γεντί Κουλέ και να φεύγουν από την προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, έπειτα από το πέρας της 25ης αγωνιστικής.

Δυναμικά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο ΟΦΗ και μόλις στο 2' ήρθε η πρώτη καλή στιγμή με την προβολή του Φερέιρα, η οποία πέρασε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό και έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ του Βαζ, ο Γιακουμάκης πήρε την κεφαλιά ολομόναχος από το ύψος της μικρής περιοχής, με τον Μπάγιτς ωστόσο να αποκρούει σε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 11' όταν ο Ναγκίς βγήκε στην αντεπίθεση απέναντι στον Σωτηρίου, με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ ωστόσο να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Ο ΟΦΗ συνέχισε να πιέζει και στο 16' ήρθε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Ο Φερέιρα βγήκε στην αντεπίθεση, πραγματοποίησε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αμυντικών του Λεβαδειακού, ωστόσο ο Γιακουμάκης στη συνέχεια της φάσης έγινε αποδέκτης και με ψύχραιμο πλασέ έβαλε μπροστά τους κρητικούς.

Από κείνο το σημείο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά, με τον ΟΦΗ ωστόσο να ελέγχει το παιχνίδι, μην αφήνοντας παράλληλα τους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν κάποια σημαντική στιγμή μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν ψυχωμένοι και στο 56' έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν ο Νέιρα έστρωσε πολύ όμορφα στον Βαζ, εκείνος μπήκε μέσα στην περιοχή, πλάσαρε τον Μπάγιτς, ωστόσο ο τελευταίος απέκρουσε.

Τη μεγαλύτερη ευκαιρία του για να τελειώσει το παιχνίδι την έχασε στο 63' ο ΟΦΗ. Ο Φερέιρα μπήκε μέσα στην περιοχή , ανατράπηκε από τον Άγκουα, με τον Διαμαντόπουλο να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιακουμάκης, ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Μπάγιτς.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει όμως ο Γιακουμάκης, το πραγματοποίησε ο Φερέιρα στο 72'. Η μπάλα έφτασε στον ίδιο, έπειτα από κόντρες και με ψύχραιμο πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0.

Το σκορ έμεινε μέχρι το φινάλε με τον ΟΦΗ να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη και τρεις πολύτιμους βαθμούς, ενώ η ομάδα του Ηρακλείου ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Σακόρ στις καθυστερήσεις.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Σακόρ, Γιακουμάκης, Μιχόγεβιτς (62' Παπάζογλου), Γιαννούλης, Βαζ (86' Παπαστεριανός), Μεγιάδο, Κοροβέσης, Μπράουν, Νέιρα, Φερέιρα (76' Ντίνας).

Λεβαδειακός: Μπάγιτς, Αντιλέχου (45' Σαβαντογκό), Ανγκούα, Ντιόγκο, Τσαμπούρης, Ρεκβιασβίλι, Μέλεγκ, Ζησόπουλος, Στανόγεβιτς (64' Γιακουμάκης), Μαρκόβσκι, Νανγκίς.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

90' Κόκκινηση κάρτα στον Σακόρ. Ο μέσος του ΟΦΗ δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα.

72' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ! Ο Φερέιρα με ψύχραιμο πλασέ μέσα στην περιοχή κάνει το 2-0.

64' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Στη θέση του Στανόγεβιτς πέρασε ο Γιακουμάκης.

63' Χαμένο το πέναλτι από τον Γιακουμάκη!

62' Αλλαγή για τον ΟΦΗ, Στη θέση του Μιχόγεβιτς πέρασε ο Παπάζογλου.

62' Πέναλτι για τον ΟΦΗ. Ο Φερέιρα ανατρέπεται μέσα στην περιοχή από τον Άγκουα.

56' Μεγάλη στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα είδε τον Βαζ από τα δεξιά, εκείνος μπήκε μέσα στην περιοχή, πλάσαρε τον Μπάγιτς, ωστόσο ο τελευταίος απέκρουσε.

55' Σουτ του Βαζ μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει πολλά μέτρα έξω.

52' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Φερέιρα, ο οποίος έπιασε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους, χωρίς αλλαγές από τις δύο ομάδες.

Τέλος πρώτου μέρους

45' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Στη θέση του Αντιλέχου πέρασε ο Σαβαντογκό.

40' Σουτ του Φερέιρα, η μπάλα άουτ.

32' Σουτ του Νέιρα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Μπάγιτς διώχνει σε κόρνερ.

16' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ! Ο Γιακουμάκης με ψύχραιμο πλασέ από το ύψος του πέναλτι κάνει το 1-0 για τον ΟΦΗ.

11' Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Ο Ναγκίς βγήκε στην αντεπίθεση απέναντι στον Σωτηρίου, με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ ωστόσο να απομακρύνει τον κίνδυνο.

5' Σουτ του Φερέιρα από τα δεξιά, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μπάγιτς.

3' Μεγάλη στιγμή για τους γηπεδούχους! Ο Βαζ εκτελεί το κόρνερ, ο Γιακουμάκης, έπιασε την κεφαλιά μόνος του, με τον Μπάγιτς να αποκρούει εκ νέου σε κόρνερ.

2' Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Σέντρα από τον Γιακουμάκη, ο Φερέιρα την προβολή, η μπάλα κόρνερ.

1' Έναρξη στην αναμέτρηση.

ΟΦΗ:Σωτηρίου, Σακόρ, Γιακουμάκης, Μιχόγεβιτς (62' Παπάζογλου), Γιαννούλης, Βαζ (86' Παπαστεριανός), Μεγιάδο, Κοροβέσης, Μπράουν, Νέιρα, Φερέιρα (76' Ντίνας).