ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Ήττα και πάλι απ' τους Φαίακες... τώρα με ανατροπή

Ήττα και πάλι απ' τους Φαίακες... τώρα με ανατροπή

Ο Εργοτέλης μπορεί να προηγήθηκε αλλά δεν κατάφερε να κρατηθεί έως το τέλος και δεχόμενος την ανατροπή λύγισε (2-1) κόντρα στην Κέρκυρα κατά το πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Football League.

Ακόμη μια εκτός έδρας ήττα για τους ''κιτρινόμαυρους'' οι οποίοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ μόλις λίγα δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα του αγώνα.

Ο Έφορντ στο πρώτο λεπτό μετά από λάθος στην μεσαία γραμμή βγήκε στην κόντρα και τελείωσε όμορφα την φάση ανοίγοντας το σκορ και σκορπώντας αισιοδοξία στην ομάδα.

Εν συνεχεία ο Εργοτέλης διατηρούσε τα ηνία αλλά μετά το πρώτο μισάωρο η Κέρκυρα που είχε τον Νίκο Αναστόπουλο στην κερκίδα λόγω τιμωρίας, ανέβασε στροφές.

Μάλιστα ο Μότα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 32' μετά από μια ωραία προσπάθεια. Αυτό το γκολ έριξε τους φιλοξενούμενους αφού άργησαν να ξαναμπούν στο ματς.

Στην αρχή της επανάληψης (55') ο ΑΟΚ ανέτρεψε την κατάσταση με τον Σιατραβάνη όπου πέτυχε το 2-1 και από εκεί και πέρα τίποτα δεν άλλαξε.

Ο Εργοτέλης είχε αντίδραση, προσπάθησε να βγει μπροστά αλλά δεν βρήκε ποτέ τον δρόμο προς την ισοφάριση.

Έτσι η ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου έχασε την ευκαιρία να περάσει την Κέρκυρα βαθμολογικά παραμένοντας στους 34 βαθμούς και την 7η θέση.

Οι συνθέσεις:

(Κέρκυρα): Kουτζαβασίλης, Σανδραβέλης, Ιωάννου, Θεοδωράκης, Κούρος, Κρητικός,Πασάς, Κόντος, Σιατραβάνης, Ζορμπάς, Τουράμ

(Εργοτέλης): Κατσιμήτρος, Μπουρσέλης, Μπαχανάκ, Μαζουλουξής, Οικονόμου, Μπρους, Τσέλιος, Γροντής, Μανουσάκης, Ροβίθης, Εφορντ