ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Άνετη επικράτηση του Εργοτέλη 84-76 απέναντι στην πρωτοπόρο Κύμη

Άνετη επικράτηση του Εργοτέλη 84-76 απέναντι στην πρωτοπόρο Κύμη

Ο Εργοτέλης έσπασε το αήττητο σερί των 17 αγώνων της Κύμης, κατακτώντας μια σπουδαία νίκη με 84-76 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Γ’ εθνικής μπάσκετ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά 7 πόντων(13-6) στο 4’ της αναμέτρησης, εκμεταλλευόμενοι τα πολλά αμυντικά κενά των φιλοξενούμενων. Η πίεση της ομάδας του Γιώργου Μακράκη συνεχίστηκε διευρύνοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά, στους 9 (28-19) 2’ πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά που πήρε ο Εργοτέλης έως τότε στο παιχνίδι, καθώς από εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά. Αρχικά κατάφεραν να μειώσουν στους 4 (28-24) με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου και στη συνέχεια στον ένα πόντο (33-32) στο 13’ του παιχνιδιού.

Η συνέχεια της αναμέτρησης έφερε τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, αλλά με τους γηπεδούχους να κρατάνε τα ηνία στο σκορ. Το ημίχρονο έφερε μπροστά τους «κιτρινόμαυρους» με 5 πόντους (45-40) και τους πρωτοπόρους του πρωταθλήματος να ψάχνουν να βρουν λύσεις για να διασπάσουν την πολύ καλή αμυντική λειτουργία του Εργοτέλη.

Στην ανάπαυλα οι Κρητικοί ανέβασαν και πάλι στροφές φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 16 (57-41) στο 24’, με τους παίκτες του Γιώργου Μακράκη να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 12-1. Η Κύμη προσπάθησε με μακρινά σουτ να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ (63-53) με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού οι γηπεδούχοι κράτησαν πολύ εύκολα τη διαφορά που είχαν χτίσει και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 84-76 απέναντι στην αήττητη έως σήμερα Κύμη. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στους πρωταθλητές της κατηγορίας, δείχνοντας με αυτό τον τρόπο ότι η βαθμολογική θέση τους αδικεί.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 45-40 (Ημιχρ.), 63-53, 84-76

Διαιτητές: Καλογερόπουλος Φ-Σπυρόπουλος Σ.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Δαγαλάκης 2, Μαχαιριανάκης, Χασάπς, Ξενάκης 16, Γρύλλος 5 (1), Σταμάτης 24 (4), Κωτούλας, Βασιλειάδης 6, Μπουντούρογλου 2, Αρναουτάκης 11 (2), Μπουμπάρης, Καραλής 18 (2).

Γ. Σ. ΚΥΜΗΣ (Μπρατσιάκος): Σέττος 12 (3), Καραμπάτσος 6, Μπίρμπας 6, Σιαμανδούρας 12, Κατράνας 17 (4), Γεωργιάδης 2, Γκρινιάρης 9 (2), Παπαντωνίου 11 (1), Μπολάνος, Αγγελής, Ράπτης.