ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | ΚΥΠΕΛΛΟ | Πάλεψε, αλλά δεν άντεξε το Ηράκλειο κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας

Πάλεψε, αλλά δεν άντεξε το Ηράκλειο κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας

«Αντίο» στο θεσμό του Κυπέλλου είπε το Ηράκλειο καθώς γνώρισε την ήττα με 66-77 στο κλειστό του Λίντο από τον Απόλλωνα Πάτρας.

Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη δεν ξεκίνησε καθόλου καλά, βρέθηκε να χάνει και με 19 πόντους, αλλά κατάφερε να ανακάμψει, μείωσε στον πόντο αρκετές φορές, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την πλήρη ανατροπή γνωρίζοντας τελικά την ήττα-αποκλεισμό.

Οι Πατρινοί μπήκαν διαβασμένοι στο παρκέ και με εξαιρετική άμυνα προσαρμοσμένη πάνω στους Χαρίση και Παπαδόπουλο πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού από το ξεκίνημα και με τον Δανιήλ να βρίσκει τα παλιά του λημέρια και να εκτελεί κατά κόρων, ο Απόλλων βρέθηκε να προηγείται με 9-22 στο 10’.

Η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο στο 2ο δεκάλεπτο φτάνοντας και τους 19 πόντου 10-29 στο 12’. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο αποδείχτηκαν πολύ σκληροί για να τα παρατήσουν και βελτιώνοντας την άμυνά τους, αλλά κυρίως βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με τα τρίποντα του Καραλή και του Πετράκη κατάφεραν να κάνουν σερί 22-7 μειώνοντας σε 32-36 2’:17’’ πριν το ημίχρονο, το οποίο έληξε 35-40 υπέρ του Απόλλωνα.

Κακό ποιοτικά ήταν το 3ο δεκάλεπτο με τους παίκτες των δύο ομάδων να είναι άστοχοι. Παρόλο αυτά οι γηπεδούχοι είχαν επιστρέψει στο παιχνίδι και έδειχναν αποφασισμένοι να κυνηγήσουν τη νίκη ως το τέλος. Μάλιστα μείωσαν στον πόντο (43-44) με τρίποντο του Χαρίση 4’:38’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα κλείνοντας την περίοδο στο -6 (45-51).

Οι γηπεδούχοι έδειξαν να χάνουν τον έλεγχο του παιχνιδιού όταν βρέθηκε να πίσω με 50-57 6’:15 πριν το τέλος, αλλά δεν τα παράτησε. Με πρωταγωνιστή τον Πετράκη μείωσε σε 58-59 στο 35’ και το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι που ο Πετρόπουλος πήρε πάνω του την Πάτρα και την οδήγησε στη 2η αγωνιστική του Κυπέλλου. Πέτυχε και τους 16 πόντους του στην 4η περίοδο δίνοντας αέρα νικητή στην ομάδα του, η οποία στο τέλος έχτισε και διαφορά μια και στην προσπάθειά τους να ξαναμπούν στο ματς, οι παίκτες του Ηρακλείου ήταν βιαστικοί στην επίθεση.

Διαιτητές: Καρδίρης, Θεονάς, Σκούτας.

Δεκάλεπτα: 9-22, 35-40 (ημίχ.), 45-51, 66-77.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Αρναουτάκης Μ., Κωτούλας 5 (1), Στεφανάκης 2, Ξενάκης 8 (1), Κουμάκης, Αρναουτάκης Γ., Καραλής 17 (4), Παπαδόπουλος 2, Στρατάκης, Χαρίσης 12 (2), Πετράκης 20 (4), Φραγκιαδάκης.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Βετούλας): Βιρίγιεβιτς, Καπερώνης Π., Πετρόπουλος 16 (3), Θανόπουλος 7 (1), Λιανός 22, Δανιήλ 11 (2), Ζαφείρης 4, Λυμπέρης 2, Κρόλο 8, Σταμόπουλος 7.