ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | ΟΦΗ - Λαμία 1 - 2

ΟΦΗ - Λαμία 1 - 2

Ιδανικός "αυτόχειρας" ο ΟΦΗ που ενώ προηγήθηκε με το Βουό στο 59' "προδόθηκε" ξανά από την άμυνα του, και έχασε 1 - 2 από τη Λαμία στην πρώτη του φετινή ήττα στο Ηράκλειο - Ο Ντουρμισάι με πλασέ στο 66' έπειτα από λάθος γύρισμα του Aντουκόρ, και ο Όμο με κεφαλιά στο 72' μετά από κόρνερ του Βάντερσον τα γκολ για τους νικητές.

"Πισωγύρισμα" στην προσπάθεια ανόδου του ΟΦΗ στη Super League αποτέλεσε η εντός έδρας αναμέτρηση με τη Λαμία, με την κρητική ομάδα να γνωρίζει την ήττα 2 - 1 που ήταν παράλληλα η πρώτη φετινή στο Ηράκλειο.

Οι γηπεδούχοι χάραξαν μόνοι τους την μοίρα τους καθώς προηγήθηκαν στο 59' με το Βουό, αλλά στις δύο πρώτες προσπάθειες των φιλοξενούμενων δέχτηκαν ισάριθμα τέρματα και βρέθηκαν να ακολουθούν στο σκορ.

Πρώτα στο 66' σε ένα γκολ - προσφορά της άμυντας καθώς ο Ντουρμισάι πήρε το "δώρο" του Αντουκόρ και δεν αστόχησε στο τετ - α - τετ με τον Δερμιτζάκη, και έξι λεπτά αργότερα όταν ο ανενόχλητος στην "καρδιά" της άμυνας, Όμο με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Βάντερσον "έγραψε" το 1 - 2.

Σε ένα ακόμα παιχνίδι ο ΟΦΗ "έχυσε την καρδάρα με το γάλα" καθώς ήταν ανώτερος από τον αντίπαλο του, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε το γεγονός εξαιτίας των αμυντικών λαθών και της συνολικής επιπολαιότητας που τον χαρακτήρισε.

Για μια ακόμα φορά οι "ασπρόμαυροι" έδειξαν ανίκανοι να επωφεληθούν των πλεονεκτήματα που υπήρχαν, ενώ το "momentum" ήταν ξεκάθαρα υπέρ τους, κάτι που πολλάκις έχει καταγραφεί τη φετινή σεζόν.

Από τη μία το αποτέλεσμα είναι άδικο βάσει της εικόνας των δύο αντιπάλων, από την άλλη όμως όταν σε ένα παιχνίδι μπαίνεις μπροστά στο σκορ και το χάνεις από δύο μόνο φάσεις είσαι άξιος της μοίρας σου...

To Live του αγώνα

Ο Νίκος Νιόπλιας παρέταξε την εξής ενδεκάδα: Τερματοφύλακας ο Δερμιτζάκης, ακραίοι μπακ οι Κομεσίδης (δεξιά), Κοιλιάρας (αριστερά), κεντρικοί αμυντικοί οι Κώτσιος και Όστοϊτς, ανασταλτικοί μέσοι οι Νάστος και Αντουκόρ, στις πτέρυγες της επίθεσης οι Μιλοσάβλιεφ (αριστερά) και Όγκμποε (δεξιά), σε ελεύθερο ρόλο ο Χαντί και κεντρικός επιθετικός ο Βουό.

Έναρξη του αγώνα

9' Επικίνδυνη αντεπίθεση για τη Λαμία από την αριστερή πλευρά με τον Ντουρμισάι, ο οποίος σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι για το Βασιλόγιαννη, ο Κοιλιάρας δε μπόρεσε να διώξει όμως ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων δεν έκανε καλό κοντρόλ και η μπάλα κατέληξε άουτ.

11' Αδύναμο σουτ με εξωτερικό φάλτσο από τον Μιλοσάβλιεφ μέσα στην περιοχή δεν δυσκόλεψε τον Τσέναμο που μπλόκαρε. Μια επίθεση του ΟΦΗ που ξεκίνησε με καλές προϋποθέσεις από την δεξιά πλευρά και τον Όγκμποε αλλά δεν είχε ανάλογη συνέχεια.

14' Λάθος γύρισμα του Κοτσώνη στον Τσέναμο, προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ο Χαντί όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων διόρθωσε το λάθος του αμυντικού του.

16' Ισχυρό σουτ του Αντουκόρ, μετά από στρώσιμο της μπάλας του Βουό κόντραρε σε ποδοσφαιριστή της Λαμίας και κατέληξε κόρνερ.

22' Κίτρινη κάρτα στον Όγκμποε.

36' Κίτρινη κάρτα στον Κώτσιο για λεκτική αψιμαχία με τον Όμο.

38΄ Κανονικό μαρκάρισμα του Νάστου στο Βάντερσον χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα.

Τέλος πρώτου μέρους

Μέτριο παιχνίδι στο "Θ. Βαρδινογιάννης". Ο ΟΦΗ είναι καλύτερος, προσπαθεί να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις που θα του δώσουν το προβάδισμα, όμως δεν έχει καταφέρει να σκοράρει. Με έμφαση στην αμυντική τακτική η Λαμία. Θέλει να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της, ποντάροντας στην εκμετάλλευση της ικανότητας των ποδοσφαιριστών της στην αντεπίθεση για να σημειώσει γκολ.

Έναρξη δεύτερου μέρους

Με τον Ράντι να παίρνει τη θέση του Όγκμποε ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο στο "Γεντί Κουλέ".

53' Πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο με ένα δυνατό σουτ του Βουό έξω από την περιοχή που κατέληξε άουτ.

59' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ: Με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου η κρητική ομάδα ανοίγει το σκορ με "περιπετειώδη" τρόπο. Ο Ράντι έγινε κάτοχος της μπάλας από τη δεξιά πλευρά, μπήκε στην περιοχή της Λαμίας και από πλάγια σέντραρε στην "καρδια" της άμυνας στον προωθημένο Αντουκόρ ο οποίος σούταρε, για να αποκρούσει σε πρώτο χρόνο ο Τσέναμο, με τη μπάλα να καταλήγει ωστόσο στο Βουό που με κοντινό σουτ την έστειλε στα δίχτυα.

60' Πρώτη αλλαγή για τη Λαμία με τον Τζόκιτς να αντικαθιστά τον Βασιλόγιαννη.

61΄Κίτρινη στο Μπλάζιτς για αντικανονικό μαρκάρισμα στο Χαντί.

62΄Νέα κίτρινη κάρτα στον Τζόκιτς με "θύμα" και σε αυτήν την περίπτωση τον Χαντί.

63' Ευκαιρία για το 2 - 0 έχασε ο ΟΦΗ σε εκτέλεση φάουλ του Ράντι που έπιασε στον "ύπνο" την άμυνα της Λαμίας, ο Αντουκόρ έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

66' ΓΚΟΛ για τη Λαμία: Ο Ντουρμισάι έφυγε μόνος του στην αντεπίθεση ξεχασμένος από την άμυνα του ΟΦΗ και πλάσαρε σωστά τον Δερμιτζάκη "γράφοντας" το 1 - 1. Στην πρώτη της τελική προσπάθεια στο δεύτερο μέρος η Λαμία σκοράρει.

67' Κίτρινη στο Ντουρμισάι για τον πανηγυρισμό.

69' Καλή φάση για τη Λαμία με κεφαλιά του σκόρερ Ντουρμισάι μέσα στην περιοχή έπειτα από σέντρα από τα αριστερά με τη μπάλα να καταλήγει άουτ από το αριστερό δοκάρι.

72' ΓΚΟΛ για τη Λαμία: Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βάντερσον ο Όμο έπιασε την κεφαλιά και παρά την προσπάθεια του Δερμιτζάκη το γκολ δεν αποφεύχθηκε.

74' Διπλή αλλαγή για τον Νιόπλια. Ο Μάνος πέρασε στη θέση του Χαντί και ο Χίσι στη θέση του Νάστου.

81' Κίτρινη κάρτα στο Ράντι.

82' Σουτ του Μάνου μέσα από την περιοχή αποκρούστηκε από τον Τσέναμο, ενώ στη συνέχεια η μπάλα απομακρύνθηκε από τον Όμο.

83' Φερφελής αντί Καραγιάννη η δεύτερη αλλαγή για τη Λαμία.

84' Στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα ο Φερφελής ταλαιπώρησε την άμυνα του ΟΦΗ, ελευθερώθηκε και σούταρε για να μπλοκάρει ο Δερμιτζάκης.

91' O Αυγενικού είναι η τρίτη αλλαγή της Λαμίας μπαίνοντας στη θέση του Ντουρμισάι.

Τέλος του αγώνα

"Ψυχρολουσία" για τον ΟΦΗ που ενώ προηγήθηκε με το γκολ του Βουό στο 59', γνώρισε την ήττα πληρώνοντας μια στιγμή αμυντικής ασυνεννοησίας στο 66' και μια άλλη  αμυντικής αδράνεια στο 72'. Πρώτη φετινή ήττα στο "Θ. Βαρδινογιάννης" που "ακυρώνει" τη συγκομιδή των 4 βαθμών στα εκτός έδρας παιχνίδια με Αχαρναϊκό και Απόλλωνα.

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κομεσίδης, Κοιλιάρας, Κώτσιος, Όστοιτς, Νάστος (74' Χίσι), Αντουκόρ, Χαντί (74' Μάνος), Όγκμποε (46' Ράντι), Μιλοσάβλιεβ, Βουό.

Λαμία: Τσέναμο, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Αναστασιάδης, Κοτσώνης, Καραγιάννης (83' Φερφελής), Μπλάζιτς, Βασιλόγιαννης (60' Τζόκιτς), Ντουρμισάι, Βάντερσον, Όμο.

Διαιτητής ο Παπαδόπουλος του συνδέσμου Μακεδονίας, με βοηθούς τους Νατσιόπουλο - Παπαδόπουλο από τον ίδιο σύνδεσμο.