ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Άρης - ΟΦΗ 1 - 0

Άρης - ΟΦΗ 1 - 0

Ένα 45λεπτο δεν έφτανε για τον ΟΦΗ που έχασε με 1 - 0 στην Θεσσαλονίκη από τον Άρη - Ο Μιλούνοβιτς στο 11' το γκολ που έκρινε το παιχνίδι. - "Ξύπνησαν" στο δεύτερο μέρος οι "ασπρόμαυροι" που διαμαρτύρονται δικαιολογημένα για πέναλτι που δε δόθηκε στο 70' στο Χαντί - Δυσκολότερο το έργο της ανόδου με τη διαφορά από τις δύο πρώτες θέσεις να αυξάνεται.

Το "ξύπνημα" του δεύτερου μέρους δεν έφτανε στον ΟΦΗ για να πάρει θετικό αποτέλεσμα στο "Κλ. Βικελίδης", γνωρίζοντας την ήττα με 1 - 0 από τον Άρη στο ντεμπούτο του Νίκου Παπαδόπουλου στον πάγκο της ομάδας. Ήταν το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό κέρδος για το κρητικό συγκρότημα που απομακρύνεται περισσότερο από τις δύο πρώτες προνομιούχες θέσεις.

Ο διχασμός αγωνιστικής προσωπικότητας ανά ημίχρονο χαρακτήρισε τους "ασπρόμαυρους", που χαράμισαν ολόκληρο το πρώτο 45λεπτο, αλλάζοντας θεαματικά προς το καλύτερο την εικόνα τους στο δεύτερο μέρος.

Η αλλαγή αυτή δεν συνδυάστηκε ωστόσο με θετικό αποτέλεσμα, ενώ ο ΟΦΗ δικαιούται να διαμαρτύρεται για το μη καταλογισμό πέναλτι του Μπούρμπου στο Χαντί στο 70'

Νωθρό ξεκίνημα

Ρόλο δευτεραγωνιστή είχε ο ΟΦΗ στο πρώτο μισό του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν "εξαφανισμένοι' επιθετικά, ενώ στην άμυνα πλήρωσαν ένα από τα συνηθισμένα "μπλακ - άουτ" που έφερε τον Μιλούνοβιτς τετ - α - τετ με τον Δερμιτζάκη και οδήγησε στο 1 - 0.

Οι ατομικές εξάρσεις του Μιλοσάβλιεφ δεν έφεραν αποτέλεσμα, ενώ ο Βουό ήταν μόνος του, "ξεχασμένος" μπροστά χωρίς να ευθύνεται ο ίδιος γι' αυτό.

Ο Άρης είχε τον πρώτο λόγο και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Δερμιτζάκης με επέμβαση σε κεφαλιά του Ιντζίδη κράτησε τον ΟΦΗ στο παιχνίδι.

Αλλαγή προσώπου χωρίς αποτέλεσμα

Τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο μέρος με τον ΟΦΗ να γίνεται ο πρωταγωνιστής, αναλαμβάνοντας τα ηνία της συνάντησης. Η κρητική ομάδα ήταν καλύτερη και λεπτό με λεπτό αύξανε την πίεση στην εστία του Διούδη. Το τελευταίο τέταρτο κύλησε βασανιστικά για τους "κιτρινόμαυρους" που προσπαθούσαν όπως - όπως να διατηρήσουν το προβάδισμα στο σκορ.

Το χεράκι της διαιτησίας

Το δικό της ρόλο στη διαμόρφωση του αποτελέσματος έπαιξε η διαιτησία του Αρετόπουλου καθώς στο 70' ο Χαντί ανατράπηκε από τον Μπούρμπο με τον Αρετόπουλο να μην καταλογίζει το πέναλτι σε μια καθοριστική φάση για την πορεία του αγώνα. Επτά λεπτά νωρίτερα είχε ακυρωθεί γκολ του ΟΦΗ (αυτογκόλ του Άρη) για οφ - σάιντ του Παντίδου μετά από φάουλ του Χαντί σε μια οριακή φάση που ωστόσο δικαιώνει τον βοηθό Νατσιούλα.

Το Live του αγώνα

Στο ντεμπούτο του στον πάγκο του ΟΦΗ ο Νίκος Παπαδόπουλος παρέταξε την εξής ενδεκάδα: Τερματοφύλακας ο Δερμιτζάκης, ακραίοι αμυντικοί οι Κομεσίδης (δεξιά) και Κοιλιάρας (αριστερά), στο κέντρο της άμυνας οι Παντίδος και Κώτσιος, ανασταλτικοί μέσοι οι Νάστος και Αντουκόρ, στα άκρα της επίθεσης οι Πάγκαλος και Μιλοσάβλιεφ από την αριστερή και την δεξιά πλευρά αντίστοιχα, σε ελεύθερο ρόλο ο Χαντί και προωθημένος στην επίθεση ο Βουό.

Ντεμπούτο στο πρωτάθλημα με τη φανέλα του ΟΦΗ και για τους Παντίδο, και Πάγκαλο οι οποίοι "έγραψαν" τα πρώτα λεπτά συμμετοχής με την "ασπρόμαυρη" στο παιχνίδι κυπέλλου με την Ξάνθη.

Για τον Άρη τερματοφύλακας ο Διούδης, πλάγιοι μπακ οι Μπούρμπος και Καράμπελας από την δεξιά και την αριστερή πλευρά αντίστοιχα, στόπερ οι Ραούλ Μπράβο και Ιντζίδης, στον άξονα της μεσαίας γραμμής οι Παυλίδης και Ανάκογλου, στις πτέρυγες της επίθεσης οι Μιλούνοβιτς και Μπαργκάν, "ελεύθερος" ο Τάτος και σέντερ φορ ο Ίλιτς.

Έναρξη του αγώνα

8' Για τον Άρη η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι, με πρωταγωνιστή τον Μιλούνοβιτς ο οποίος μπήκε στην περιοχή του ΟΦΗ καλύπτοντας αρκετά μέτρα, απέφυγε τον Παντίδο και άλλαξε πόδι σουτάροντας με το αριστερό με την μπάλα να καταλήγει πάνω από το δοκάρι του Δερμιτζάκη.

9' Άμεση απάντηση για τον ΟΦΗ με τον ξεχασμένο στην περιοχή του Άρη Βουό να γίνεται κάτοχος της μπάλας και να τα βάζει μόνος του με τα δύο στόπερ, όμως το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στον Ραούλ Μπράβο.

11' ΓΚΟΛ για τον Άρη. Ο Μιλούνοβιτς έγινε κάτοχος της μπάλας από κάθετη πάσα του Ίλιτς που έπιασε "στον ύπνο" την άμυνα του ΟΦΗ, προχώρησε στην περιοχή, απέφυγε τον Δερμιτζάκη και με αριστερό πλασέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

24' Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη με τον Νέτο να περνάει στη θέση του τραυματισμένου Τάτου.

28' Κίτρινη κάρτα στο Νάστο για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Ανάκογλου.

31' Κίτρινη κάρτα στο Μπούρμπο για "κλάδεμα" στο Μιλοσάβλιεφ.

39' Κίτρινη και στον Μιλοσάβλιεφ για μαρκάρισμα στον Μπαργκάν.

43' Ο ΟΦΗ απείλησε με τον Βουό να μπαίνει στην περιοχή και από δεξιά να γυρίζει στο κέντρο όπου απομάκρυνε ο Ιντζίδης, ενώ στην εξέλιξη της φάσης από σέντρα του Αντουκόρ ο Διούδης έχασε προς στιγμή τη μπάλα αλλά στη συνέχεια και με τη βοήθεια της άμυνας κατάφερε να μπλοκάρει πριν τον προλάβει ο Βουό.

46' Ευκαιρία για το 2 - 0 για τον Άρη όταν από εκτέλεση φάουλ του Νέτο από τα δεξιά ο προωθημένος Ιντζίδης έπιασε την κεφαλιά "αναγκάζοντας" τον Δερμιτζάκη να επέμβει. Επέμβαση που κρατάει την κρητική ομάδα στο παιχνίδι.

Τέλος πρώτου μέρους

Η επέμβαση του Δερμιτζάκη στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους κρατάει τον ΟΦΗ "ζωντανό" στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος στο Χαριλάου. Η κρητική ομάδα μπήκε "ναρκωμένη" και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ σε μια φάση που τα αμυντικά "αντανακλαστικά" δε λειτούργησαν, αφήνοντας το Μιλούνοβιτς μόνο του με τον τερματοφύλακα. Μετά το 25' ο ΟΦΗ προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, κρατώντας περισσότερο τη μπάλα, ενώ η αλλαγή του Τάτου αποσυντόνισε τον αντίπαλο του. Αρκετή δουλειά σε ένα ακόμα παιχνίδι από τον Μιλοσάβλιεφ, ενώ ο Βουό παλεύει μόνος του στην περιοχή του Άρη.

Έναρξη δεύτερου μέρους

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στο δεύτερο 45λεπτο.

56' Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ με τους Ράντι, Μητρόπουλο να αντικαθιστούν τους Πάγκαλο και Αντουκόρ αντίστοιχα.

58' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη για το 2 - 0 μετά από εκτέλεση φάουλ του Νέτο από τα δεξιά, και κεφαλιά του Καράμπελα που βρήκε τον αμαρκάριστο Μπαργκάν ο οποίος μόνος του με τον Δερμιτζάκη σούταρε άουτ.

64' Ακυρώθηκε γκολ του ΟΦΗ όταν από φάουλ του Χαντί ο Παντίδος υποδείχθηκε σε θέση οφ - σάιντ ενώ στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα κατέληξε στα δίχυα του Διούδη από ποδοσφαιριστή της ομάδας του. Αρκετές διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών του ΟΦΗ για μια οριακή φάση.

67 Ντούνης αντί Μιλούνοβιτς η δεύτερη αλλαγή του Άρη.

70' Νέες διαμαρτυρίες από πλευράς ΟΦΗ αυτή τη φορά για πέναλτι που δε δόθηκε σε μαρκάρισμα του Μπούρμπου στον Χαντί. Δικαιολογημένα τα παράπονα των ποδοσφαιριστών της κρητικής ομάδας.

77' Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Νίκος Αναστόπουλος βάζοντας τον Τζανακάκη στη θέση του Ανάκογλου.

85' Όγκμποε αντί Μιλοσάβλιεφ η τελευταία αλλαγή του ΟΦΗ.

87' "Κιτρινίστηκε" ο Κώτσιος για ανατροπή στον Μπούρμπο.

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Τέλος του αγώνα

Παρά την αισθητή βελτίωση της αγωνιστικής του εικόνας ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα και ηττήθηκε από τον Άρη. Η κρητική ομάδα άλλαξε πρόσωπο στο δεύτερο 45λεπτο και πίεσε μέχρι τέλους για την ισοφάριση, ενώ στα τελευταία λεπτά "έκλεισε" τους γηπεδούχους στην περιοχή τους. Η υπεροχή του ΟΦΗ δεν είχε αντίκρισμα, ενώ στο τελικό αποτέλεσμα ρόλο έπαιξε και η διαιτησία καθώς υπάρχουν δικαιολογημένα παράπονα προς τον Αρετόπουλο για το μη καταλογισμό πέναλτι σε ανατροπή του Χαντί από το Μπούρμπο στο 70'

Άρης: Διούδης, Μπούρμπος, Καράμπελας, Ραούλ Μπράβο, Ιντζίδης, Παυλίδης, Ανάκογλου (77' Τζανακάκης), Μιλούνοβιτς (67' Ντούνης), Ίλιτς, Τάτος (24' Νέτο), Μπαργκάν.

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κομεσίδης, Παντίδος, Κώτσιος, Κοιλιάρας, Νάστος, Αντουκόρ (56' Μητρόπουλος), Πάγκαλος (56' Ράντι), Μιλοσάβλιεβ (85' Όγκμποε), Χαντί, Βουό.

Διαιτητής του αγώνα ο Αρετόπουλος του συνδέσμου Τρικάλων με βοηθούς τους Νατσιούλα (Λάρισας)- Δίπλαρης (Καρδίτσας)