ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Επιστροφή στις νίκες για ΠΟΑ!

Επιστροφή στις νίκες για ΠΟΑ!

Νικηφόρο αποτέλεσμα εκ νέου μετά από δύο "στραβοπατήματα" εντός έδρας για τον ΠΟΑ, ο οποίος επικράτησε της Κηφισιάς.

Σε ένα παιχνίδι όπου ο ΠΟΑ ήταν πιο απειλητικός από την αντίπαλο του, είχε αρκετά καλά διαστήματα και σκόραρε δύο φορές κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 της Κηφισιάς στο Ατσαλένιο χάρη στα γκολ των Τριανταφύλλου και Φραγκιαδάκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΠΟΑ καθώς μόλις στο 3’ η ομάδα του Ατσαλένιου βρέθηκε μπροστά στο σκορ χάρη σε ένα φανταστικό γκολ του Τάσου Τριανταφύλλου. Ο πρώτος σκόρερ του ομίλου με πολύ όμορφο ξερό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή “άνοιξε” το δρόμο της νίκης για την ομάδας του με την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια να καταλήγει στα δίχτυα της Κηφισιάς.

Έπειτα η Κηφισιά προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση και απείλησε με δύο μακρινά σουτ των Σάμιου και Σουλελέ στο 9’ και στο 15’, όμως και τα δύο είχαν την ίδια κατάληξη, λίγο άουτ.

Στο 20’ ο ΠΟΑ απείλησε για πρώτη φορά μετά το γκολ με πρωταγωνιστή τον Τριανταφύλλου, ο οποίος έκανε το σουτ με την μπάλα να αποκρούεται από τον Γουμάγια και στη συνέχεια να απομακρύνεται από τους αμυνόμενους της Κηφισιάς.

Δώδεκα λεπτά μετά η Κηφισιά απείλησε ξανά με τον Φαρινόλα να κάνει το σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή και την μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού και να καταλήγει άουτ.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ήταν για τους γηπεδούχους με τον Τριανταφύλλου να σουτάρει από δύσκολη γωνία, αναγκάζοντας τον Γουμάγια να αποκρούσει δύσκολα.

Στην επανάληψη και πάλι ο ΠΟΑ μπήκε φορτσάτος και σκόραρε με τον Φραγκιαδάκη να πιάνει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Γενιτσαρίδη και να διαμορφώνει το 2-0.

Παρά το 2-0 οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και έχασαν μεγάλη ευκιαρία με τον Πετρά στο 60’ για το τρίτο τέρμα.

Ο Αμπντουραχμάνι έκανε την σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Φραγκιαδάκη, εκείνος έκανε το κοντρόλ στο δεύτερο δοκάρι, έδωσε πάσα στον Πετρά και εκείνος έκανε το σουτ με τον Γουμάγια να είναι και πάλι εκεί και να λέει “όχι” στον αρχηγό του ΠΟΑ.

Επτά λεπτά αργότερα ο ΠΟΑ έχασε άλλη μια καλή ευκαιρία μετά από γέμισμα του Σταθόγλου και σουτ του Τριανταφύλλου, όμως για άλλη μια φορά ο έμπειρος τερματοφύλακας της Κηφισιάς ήταν εκεί για να αρνηθεί το γκολ στον επιθετικό του ΠΟΑ.

Από πλευρά της η Κηφισιά και στο δεύτερο μέρος προσπάθησε να απειλήσει με μακρινά σουτ, όμως και στις δύο περιπτώσεις που έγινε αυτό Κυριαζής και Τεγούσης δεν βρήκαν στόχο με το 2-0 να μένει μέχρι το φινάλε και την ομάδα του Ατσαλένιου να ανεβαίνει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΠΟΑ: Γιαγκιόζης, Αραβιάκης, Χαρίτος, Γενιτσαρίδης, Παπαδομιχελάκης, Σταθόγλου, Μπουτσάκης (90’ Βρεττός), Αμπντουραχμάνι, Χατζηανδρέου (16’ Φραγκιαδάκης), Πετράς, Τριανταφύλλου (90’ Σακλαμάκης)

Κηφισιά: Γουμάγιας, Χαλκιάς (58’ Ρετζής), Καρακώστας, Έσλερ, Τεγούσης, Σάμιος, Σουλελές, Κυριάζης (69’ Σπυλιωτάκης), Ταμπάκης (58’ Παναγιωτόπουλος), Μουσταφίδης, Φαρινόλα