ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Τη νίκη ο ΟΦΗ, την πρόκριση η Ξάνθη (video)

Τη νίκη ο ΟΦΗ, την πρόκριση η Ξάνθη (video)

Ο ΟΦΗ νίκησε την Ξάνθη στο "Γεντί Κουλέ" με σκορ 2-1 αλλά δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο που οδηγεί στην πρόκριση και τους "8" του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο ΟΦΗ βρέθηκε να κερδίζει την Ξάνθη στο Θ.Βαρδινογιάννης με τα γκολ των Χαντί (20') και Βουό (67') όμως οι "φιλοξενούμενοι" μπήκαν ξανά στο παιχνίδι με το τρομερό γκολ του Λουσέρο (76') και σε συνδυασμό βέβαια με το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (1-0), πανηγύρισαν την πρόκριση, στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Εκτός αποστολής έμεινε ο Δαύκος, για την ομάδα του ΟΦΗ, λόγω υψηλού πυρετού.

Συνθέσεις

OΦΗ: Δερμιτζάκης. Νάστος, Μιλοσάβλιεβ, Όστοϊτς, Βουό, Χαντί, Μάνος (75' Χύσι), Κομεσίδης, Κιάσσος, Βαλλιάνος (69' Παντίδος), Μητρόπουλος (85' Όγκμποε)

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Σολτάνι (93' Ορφανίδης), Λουσέρο, Βασιλακάκης, Γουάλας, Φλίσκας, Λάζιτς (85' Ράνος) , Λισγάρας, Καμαρά (68' Πιζέλλι)

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Το παιχνίδι ξεκίνησε.

Δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο στην αναμέτρηση.

20' ΓΚΟΛ! Ο Κιάσσος γύρισε στον Μάνο, εκείνος δεν έκανε καλό κοντρόλ και η μπάλα πήρε ύψος, ο Βουό την κατέβασε, έστρωσε στο Χαντί και εκείνος με μονοκόματο σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Ζίβκοβιτς, 1-0.

Η πίεση του ΟΦΗ απέφερε καρπούς.

31' Ο ΟΦΗ συνεχίζει να πιέζει. Αυτή τη φορά ο Μάνος μπήκε στην περιοχή αλλά το γύρισμά του κατέληξε σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Χαντί, ο Κομεσίδης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του πορτιέρο της Ξάνθης.

35' Κίτρινη κάρτα στον Μητρόπουλο για χτύπημα εκτός φάσης.

39' Κίτρινη κάτρα στον Όστοϊτς για μαρκάρισμα που έκανε στον Λάζιτς.

44' Ο Λουσέρο αντικρίζει την κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Μητρόπουλο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου και ο ΟΦΗ προηγείται της Ξάνθης με 1-0 έπειτα από το γκολ που σημείωσε ο Χαντί.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε.

Σε αυτά τα πρώτα δέκα λεπτά, του δευτέρου ημιχρόνου, η Ξάνθη έχει την κατοχή.

57' Κίτρινη κάρτα στον Μιλοσάβλιεβ για μαρκάρισμα στον Γουάλας.

58' Κίτρινη στο Φλίσκα για μαρκάρισμα στο Βουό.

67' ΓΚΟΛ! Ο Βαλλιάνος έκανε τη σέντρα, ο Βουό κατέβασε, έβαλε πλάτη όλη την άμυνα, πέρασε και τον τερματοφύλακα των "φιλοξενούμενων" και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, 2-0.

73' Κίτρινη κάρτα στο Βασιλακάκη.

76' ΓΚΟΛ! Η Ξάνθη ξαναμπαίνει στο παιχνίδι, με τρομερό γκολ του Λουσέρο έξω από την περιοχή, 2-1.

86' Κίτρινη στο Χαντί για διαμαρτυρία.

87' Κίτρινη στο Γουάλας για καθυστέρηση.

90' Νέα κίτρινη κάρτα αυτή τη φορά με αποδέκτη τον Κιάσσο, για διαμαρτυρία.

91' Ευκαιρία για τη Ξάνθη να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Ράνος έκανε ένα ωραίο σουτ, αλλά ο Δερμιτζάκης έδιωξε με γροθιές.