ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Ισοπαλία στο Ηρακλειώτικο ντέρμπι του Παγκρητίου!

Ισοπαλία στο Ηρακλειώτικο ντέρμπι του Παγκρητίου!

Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι Εργοτέλης και ΠΟΑ ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στο Παγκρήτιο στάδιο.

Αλληλοεξουδετερώθηκαν στο Παγκρήτιο Εργοτέλης και ΠΟΑ σε ένα παιχνίδι, που ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με παλμό, έντεση, πάθος και θέληση για τη νίκη και από τις δύο ομάδες. Τα γκολ πέτυχαν ο Νικολακάκης με αυτογκόλ στο 3' και ο Λεάλ με πολύ όμορφο σουτ εκτός περιοχής στο 49'.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες τους για να πετύχουν ένα τέρμα. Το γκολ ήρθε με το καλημέρα στην αναμέτρηση και ήταν για τον ΠΟΑ μετά από ένα ασυνήθιστο αυτογκόλ του Νικολακάκη, που πλάσαρε σαν επιθετικός αν και ήταν αμαρκάριστος.

Στη συνέχεια ο Εργοτέλης προσπάθησε να πιέσει και απείλησε με διπλή ευκαιρία στο 15’, όμως και στην κεφαλιά του Κατσικοκέρη και στο σουτ του Βογιατζή στην επαναφορά ο Γιαγκιόζης αντέδρασε σωστά απομακρύνοντας τον κίνδυνο.

Ο ΠΟΑ με την σειρά του απείλησε δύο φορές με τον Αμντουραχμάνι στο 22’ και στο 24’, όμως και στις δύο περιπτώσεις ο Βασιλειάδης απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ.

Η τελευταία πολύ καλή στιγμή στο πρώτο μέρος ήταν για τους γηπεδούχους με τον Βελλίνη από πλεονεκτική θέση στο 43’ να στέλνει την μπάλα άουτ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως και ο αγώνας με γκολ! Ο Λεάλ δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Γιαγκιόζη για το 1-1 του Εργοτέλη στο 49’.

Μετά το γκολ παρακολουθήσαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι με τον Εργοτέλη να έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή του αλλά χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.

Όλα αυτά μέχρι το 80’ όταν και έμεινε ο ΠΟΑ με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Παπαδομιχελάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Καϊμακαμούδη.

Στα εναπομείναντα δέκα λεπτά ο Εργοτέλης πίεσε και απείλησε με τον Λεάλ να εκτελεί απευθείας φάουλ και την μπάλα να περνάει λίγο άουτ στο 81’.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης με τον Εργοτέλη να χάνει την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή και τον ΠΟΑ να παίρνει ένα πολύτιμο βαθμό.

Εργοτέλης: Βασιλειάδης, Νικολακάκης (46' Μανουσάκης), Νιάρος, Γκαρακλίδης, Μπάτζιος, Ρουσάκης, Βογιατζής, Σερτζίνιο (90' Μπρατσιάνι), Λεάλ, Κατσικοκέρης (68' Καϊμακαμούδης), Βελλίνης

ΠΟΑ: Γιαγκιόζης, Χαρίτος, Παπαδομιχελάκης, Γενιτσαρίδης, Πρωτογεράκης, Σταθόγλου (53' Πετράκης), Χατζηανδρέου, Ρουμπάκης, Αμπντουραχμάνι (72' Φραγκιαδάκης), Μπουτσάκης (80' Πετράς), Τριανταφύλλου

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης και στο γήπεδο του Παγκρητίου για να παρακολουθήσει το Ηρακλειώτικο ντέρμπι βρίσκεται και ο Νίκος Νιόπλιας!

Έναρξη της αναμέτρησης

3' Τεράστιο λάθος του Νικολακάκη και αυτογκόλ! Σέντρα του Αμπντουραχμάνι από τα δεξιά, ο Νικολακάκης προσπάθησε να απομακρύνει και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-1 του ΠΟΑ!

15' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Εργοτέλη! Εκτέλεση φάουλ του Λεάλ, κεφαλιά του Κατσικοκέρη απέκρουσε ο Γιαγκιόζης και στην επαναφορά ο Βογιατζής έκανε το σουτ με τον Γιαγκιόζη να κάνει άλλη μια σωτήρια επέμβαση στην κλειστή του γωνία.

22' Πολύ όμορφη λόμπα του Ρουμπάκη στον Αμπντουραχμάνι, εκείνος βγήκε στην πλάτη της άμυνας έκανε το κοντρόλ, πλάσαρε, όμως ο Βασιλειάδης έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ διατηρώντας το 0-1.

24' Σουτ του Αμπντουραχμάνι από τα δεξιά, ο Βασιλειάδης έπεσε στην κλειστή του γωνία και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

39' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεάλ, έπεσε στην αριστερή του γωνία και απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ ο Γιαγκιόζης.

43' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση έχασε ο Εργοτέλης! Πολύ όμορφη κάθετη πάσα του Σερτζίνιο στον Νιάρο, έκεινος γύρισε την μπάλα στον Βελλίνη και ο επιθετικός του Εργοτέλη από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ!

Τέλος πρώτου μέρους

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΟΑ βρέθηκε να προηγείται από πολύ νωρίς στο σκορ μετά το αυτογκόλ του Νικολακάκη και κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ του σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους χάνοντας και δύο καλές στιγμές με τον Αμπντουραχμάνι να διευρύνει το προβάδισμα του.

Από την άλλη πλευρά ο Εργοτέλης χρειάστηκε κάποια λεπτά να συνέλθη από το γρήγορο γκολ, αφού τα κατάφερε απείλησε και αυτός από την πλευρά έχοντας δύο πολύ καλές στιγμές με την πρώτη διπλή, όμως δεν καταφέρε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και την ισοφάριση με αποτέλεσμα το 0-1 να αποτελεί το σκορ ημιχρόνου στο Παγκρήτιο.

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

49' ΓΚΟΛ ο Εργοτέλης! Σουτ του Λεάλ από μακρινή απόσταση, η μπάλα κατέληξε στην αριστερή γωνία του Γιαγκιόζη για το 1-1 του Εργοτέλη!

53' Απευθείας κόρνερ του Λεάλ, απομάκρυνε με τα ακροδάχτυλα σε νέο κόρνερ ο τερματοφύλακας του ΠΟΑ.

62' Κόρνερ από τον Ρουμπάκη, κεφάλια εκτός ισορροπίας ο Μπουτσάκης στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.

80' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Παπαδομιχελάκη, που αφήνει την ομάδα του με δέκα παίκτες για φάουλ πάνω στον Καϊμακαμούδη!

81' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεάλ από τα 20 μετρα περίπου έξω από την μεγάλη περιοχή και λίγο αριστερά με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.