ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | ΒΟΛΕΪ | Αποκλείστηκε αλλά άφησε υποσχέσεις για το μέλλον ο ΟΦΗ

Αποκλείστηκε αλλά άφησε υποσχέσεις για το μέλλον ο ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό στο Βαρδινογιάννειο αθλητικό κέντρο με 2-3 σετ, σε μία συναρπαστική αναμέτρηση για τη φάση των "16" του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι "ασπρόμαυροι" αν και βρίσκονται μία κατηγορία κάτω από τους "φιλοξενούμενους"  πραγματοποίησαν μία αξιοπρεπέστατη εμφάνιση χωρίς όμως να καταφέρουν,  να πανηγυρίσουν  την πρόκριση που οδηγεί στην επόμενη φάση του θεσμού.

Ο ΟΦΗ ήταν αρκετά ανταγωνιστικός στην σημερινή αναμέτρηση κόντρα στην ποιοτική ομάδα του Παναθηναϊκού. Οι "ασπρόμαυροι" κοίταξαν κατάματα τον αντίπαλο αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το εισιτήριο που οδηγεί στους "8" τις διοργάνωσης.

Βασιζόμενος κατά κύριο λόγω στους Γκονζάλες, Μεργκαρέχο, ο Παναθηναϊκός έκανε με σχετική ευκολία το 2-0 σετ, απέναντι σε έναν καλό αλλά όχι αποτελεσματικό ΟΦΗ.

Στο πρώτο σετ ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά αλλά μετά το 3-4 υπέρ των "φιλοξενούμενων" η διαφορά άρχισε να ξεφεύγει. Οι "πράσινοι" δυσκόλεψαν αρκετά την ασπρόμαυρη  ομάδα με τα σερβίς τους και "εκτόξευσαν" την διαφορά στους δέκα πόντους (5-15). Το πρώτο σετ τελείωσε με σκορ 13-25.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε (ξανά) με καλούς οιωνούς για τους Κρητικούς, καθώς ο ΟΦΗ βρέθηκε μπροστά με 6-2. Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν κάπως μοιρασμένο μιάς και οι δύο ομάδες βρέθηκαν αρκετές φορές μαζί στο σκορ (8-8, 9-9, 10-10, 14-14). Ο Παναθηναϊκός από εκεί και πέρα πήρε κεφάλι, εμφανίστηκε πολύ καλός επιθετικά και έγινε κάτοχος του δεύτερου σετ με 19-25.

Ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει και όλοι περίμεναν την διαδικασία του τρίτου σετ, η ομάδα του Δημήτρη Ζλατιλίδη μπήκε με μεγαλύτερη σιγουριά στο παιχνίδι.
"Πάτησε" καλύτερα και με μπροστάρηδες τους Ίλιτς, Χατζηλιάδη και Κυριακίδη πήρε από την αρχή προβάδισμα φτάνοντας στο 11-6 και διατήρησε μια ασφαλή διαφορά. Απο το συγκεκριμένο σημείο και μετά...μονόλογος! 17-13, 19-13, 21-15 ήταν τα σκορ που σημείωσε ο ΟΦΗ απέναντι στον Παναθηναϊκό και με το 25-17 μείωσε σε 2-1.

Το τέταρτο σετ, ήταν μακράν το πιο συναρπαστικό και με την βοήθεια του κόσμου οι "γηπεδούχοι" ενώ βρέθηκαν πίσω στο σκορ (1-2, 2-5, 4-8, 9-11)  ανέτρεψαν την κατάσταση και πήραν προβάδισμα με 13-12. Στη συνέχεια πιέστηκαν αρκετά και ο Παναθηναϊκός έφερε το παιχνίδι στα ίσια (14-14). Ο ΟΦΗ δεν το έβαλε κάτω και πήρε εκ νέου κεφάλι για μεγάλο χρονικό διάστημα (18-16, 22-18, 23-21, 24-23) ως το τέλος του τέταρτου σετ όπου πανηγύρισε για το 2-2 με σκορ 28-26.

Στο Τie Break, ο ΠΑΟ έδειξε την αξία του και την ανωτερότητά του σαν ομάδα. Από την αρχή μπήκε πιο αποφασιστικά και καθ' όλη την διάρκεια είχε το πάνω χέρι απέναντι στον ΟΦΗ. Το 8-15 ήταν το σκορ που "κλείδωσε" την πρόκριση για το "τριφύλλι".

Αξίζει να σημειωθεί ότι λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης, βραβέυτηκε ο παίκτης της ομάδας του Παναθηναϊκού Αθανάσιος Μαρούλης, που κατάγεται από την Ιεράπετρα.

Τα σετ του αγώνα: 13-25, 19-25, 25-17, 28-26, 8-15.

Συνθέσεις

OΦΗ: Μαγριπλής, Δρουγκάκης, Ίλιτς, Κυριακίδης, Τεφτζής, Τζαγκαρούλης, Μουτάφης, Αμτζιόγλου, Παπαδάκης, Δημητρούδης, Καπίρης, Χατζηηλιάδης, Αρχοντούδης Κοσκινάς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μαρούλης, Μεργκαρέχο, Δαρίδης , Χαραλαμπίδης  Ρεζκ, Δημητριάδης, Τσίροβιτς,  Σύρος, Γκονζάλες, Μπέλος, Ρανγκέλ, Πανταλέων.