ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Ατυχία... για τον ΟΦΗ - "Λυτρωτής" για τη Σπάρτη ο Ηλιόπουλος! (video)

Ατυχία... για τον ΟΦΗ - "Λυτρωτής" για τη Σπάρτη ο Ηλιόπουλος! (video)

Σε ένα παιχνίδι οπού ο ΟΦΗ άξιζε να πάρει τη νίκη δεν κατάφερε να πάρει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας καθώς δεν βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και ηττήθηκε από τη Σπάρτη με σκορ 1-0!

Μπορεί ο ΟΦΗ να είχε δοκάρι και πάρα πολλές χαμένες ευκαιρίας, όμως χάρη στον πολύ καλό Μελίσσα, στην τύχη που γύρισε την πλάτη στους "ασπρόμαυρους" και τον "χρυσό" σκόρερ Ηλιόπουλο η Σπάρτη κατάφερε να πάρει το τρίποντο με σκορ 1-0.

Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο μισάωρο του παιχνιδιού και ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Απείλησε τρεις φορές σε αυτό το διάστημα με μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία εκείνη του Μάνου στο 6’, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Από το 30'-45’ η Σπάρτη προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και τα κατάφερε σε ένα ικανοποιητικό βαθμό χάνοντας και την πρώτη της ευκαιρίας στο 42’ με τον Μπουντόπουλο να μην καταφέρνει από πλεονεκτική θέση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Δερμιτζάκη.

Στο δεύτερο μέρος οι Σπαρτιάτες μπήκαν πιο δυνατά απειλώντας δύο φορές με Μπουντόπουλο και Μουζακίτη, ενώ ενδιάμεσα είχε απειλήσει ο ΟΦΗ με τον Χαντί.

Στη συνέχεια ο ΟΦΗ είδε τα πράγματα να γίνονται ακόμη πιο δύσκολα καθώς έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Νάστου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 56’ παρόλα αυτά οι “ασπρόμαυροι” ήταν αυτοί που απείλησαν εκ νέου με τον Χαντί, όμως ο MVP της Σπάρτης στο παιχνίδι, Μελίσσας απομάκρυνε για άλλη μια φορά την προσπάθεια του Χαντί.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλη μια σπουδαία στιγμή στο 77’ με τον Όγκμποε από κοντινή απόσταση να μην καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και αυτό που δεν έκανε ο επιθετικός του ΟΦΗ το έκανε τέσσερα λεπτά αργότερα για την Σπάρτη η “χρυσή” αλλαγή της ονόματι Κώστας Ηλιόπουλος με πολύ όμορφο πλασέ από θέση τετ-α-τετ.

Στα εναπομείναντα λεπτά το ματς έγινε ροντέο ο ΟΦΗ συνέχισε να πιέζει και απείλησε άλλες δύο φορές με τους Όστοϊτς και Πουρτουλίδη να μην μπορούν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης.

Αξίζει να αναφέρουμε σε αυτό το σημείο ότι στο 89’ έμεινε και η Σπάρτη με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μπανούση.

Έτσι ο ΟΦΗ παρόλο που πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση δεν κατάφερε να πάρει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας με αποτέλεσμα να μείνει αρκετά μακριά από την κορυφή.

Σπάρτη: Μελίσσας, Σιώπης (72' Οικονομόπουλος), Παπαχρήστος, Γκαλίτσιος, Γιαννίτσης, Μουζακίτης (66' Φράγκος), Μπανούσης, Αναστασάκος, Μπουντόπουλος, Καρτσαμπάς (60' Ηλιόπουλος), Αναστασόπουλος

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κιάσσος, Βαλλιάνος, Όστοϊτς, Κομεσίδης, Νάστος, Μητρόπουλος (60' Μπόατενγκ), Χαντί, Μάνος (46' Πάγκαλος), Μιλοσάβλιεβ (68' Πουρτουλίδης), Όγκμποε

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Ξεκίνησε η αναμέτρηση

4' Πρώτη μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο παιχνίδι για τον ΟΦΗ με τον Χαντί να εκτελεί ένα φάουλ από πολύ πλεονεκτική θέση και τον Μελίσσα να εκτινάσσεται στο δεξί του "γάμα" και να απομακρύνει την μπάλα εντυπωσιακά σε κόρνερ.

6' Δοκάρι για τον ΟΦΗ με τον Μάνο! Μετά από κόρνερ του Μιλοσάβλιεβ και λάθος των αμυνόμενων, η μπάλα έφτασε στον Όστοϊτς, εκείνος έκανε το παράλληλο γύρισμα στον Μάνο, με τον επιθετικό του ΟΦΗ να μην καταφέρνει να βρει δίχτυα αμαρκάριστος από πολύ πλεονεκτική θέση με την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μελίσσα και να καταλήγει άουτ!

10' Ο ΟΦΗ έχει μπει πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και έχει βρεθεί ήδη δύο φορές μια ανάσα μακριά από το 0-1.

25' Η Σπάρτη ισσορόπησε το παιχνίδι με τον ρυθμό να έχει πέσει στα τελευταία λεπτά.

28' Απειλεί εκ νέου ο ΟΦΗ με τον Μητρόπουλο αυτή τη φορά! Ψηλοκρεμαστό σουτ του μέσου του ΟΦΗ με τον Μελίσσα να απομακρύνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

42' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Σπάρτη! Ο Αναστασάκος έκανε την κάθετη πάσα στον Μπουντόπουλο, ο οποίος έκανε την προβολή από πλεονεκτική θέση μέσα στην μεγάλη περιοχή του ΟΦΗ με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ!

Τέλος πρώτου μέρους

Στο πρώτο μέρος ο ΟΦΗ ήταν εκείνος που πατούσε καλύτερα έφτασε τρεις φορές πολύ κοντά στο 0-1, όμως του έλειπε η ουσία, που δεν είναι άλλη από το γκολ. Από την άλλη πλευρά η Σπάρτη είχε μια καλή στιγμή με τον Μπουντόπουλο στο 42' και περιορίστηκε περισσότερο σε παθητικό ρόλο.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

48' Η Σπάρτη ξεκινάει στο δεύτερο μέρος όπως τελείωσε το πρώτο με μεγάλη ευκαιρία και πάλι με πρωταγωνιστή τον Μπουντόπουλο! Μετά από κεφαλιά - πάσα του Μουζακίτη, η μπάλα έφτασε στον Μπουντόπουλο, ο οποίος έκανε το σουτ εντός περιοχής με τον Δερμιτζάκη να πέφτει και να αποκρούει εντυπωσιακά την μπάλα στην αριστερή του γωνία.

53' Ο ΟΦΗ απειλεί για πρώτη φορά στην επανάληψη με τον Χαντί να πιάνει την κεφαλιά μετά από σέντρα που επιχείρησε ο Μιλοσάβλιεβ, όμως ο Μελίσσας είναι για τρίτη φορά στην σημερινή αναμέτρηση εκεί που πρέπει για να αποσωβήσει το γκολ.

55' Οι γηπεδούχοι φάνηκαν για άλλη μια φορά απειλητική με τον Μουζακίτη να μην καταφέρνει να κάνει το σουτ στην εστία από πλεονεκτική θέση καθώς ο Όστοϊτς έκανε το σωτήριο τάκλιν για τον ΟΦΗ.

56' Κόκκινη κάρτα για τον Νάστο! Ο αμυντικός του ΟΦΗ αφήνει την ομάδα του με δέκα παίκτες μετά από το μαρκάρισμα, το οποίο έκανε στον Αναστασόπουλο δέχεται την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβάλλεται!

59' Ο ΟΦΗ παρά το αριθμιτικό μειονέκτημα χάνει άλλη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Χαντί να κάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης πειροχής, όμως για άλλη μια φορά ο καλύτερος παίκτης της Σπάρτης στο σημερινό παιχνίδι, Μελίσσας απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

69' Η Σπάρτη φάνηκε απειλητική με τον Φράγκο να φεύγει στην πλάτη του Κιάσσου, να κάνει το σουτ με την μπάλα να κοντράρει στο τάκλιν αμυνόμενου του ΟΦΗ και να καταλήγει κόρνερ.

77' Φοβερή ευκαιρία για τον ΟΦΗ να "ανοίξει" το σκορ! Μετά από βαθιά μπαλιά του Μπόατενγκ και κεφαλιά - πάσα του Πουρτουλίδη η μπάλα έφτασε στον Όγκμποε, ο οποίος έκανε το πλασέ από κοντινή απόσταση, όμως έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ!

81' ΓΚΟΛ για την Σπάρτη! Πολύ όμορφη ομαδική προσπάθεια από την ομάδα της Σπάρτης με τον Αναστασάκο να κάνει την κάθετη μπαλιά στον Ηλιόπουλο, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δερμιτζάκη για το 1-0!

86' Άλλη μια μοναδίκη ευκαιρία χαμένη για τον ΟΦΗ με τον Όστοϊτς μετά από εκτέλεση φάουλ, να πετάγεται αφίλακτος και να πιάνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι με αποτέλεσμα να καταλήξει ελάχιστα άουτ!

Ενώ την ίδια ώρα έχει βγει εκτός αγωνιστικού χώρου ο Όγκμποε καθώς πονάει πολύ και έχουν πραγματοποιηθεί όλες οι αλλαγές των "ασπρόμαυρων" με αποτέλεσμα να συνεχίζουν με εννέα παίκτες!

89' Με δέκα παίκτες θα συνεχίσει στο παιχνίδι και η Σπάρτη μετά την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μπανούση για το φάουλ πάνω στον Πουρτουλίδη

Ο Όγκμποε επιστρέφει στο γήπεδο!

90' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον άτυχο σήμερα ΟΦΗ! Ο Πουρτουλίδης εκτέλεσε απευθείας το φάουλ με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Μελίσσα.