ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | Σημαντική νίκη για τον "μαχητή" Εργοτέλη

Σημαντική νίκη για τον "μαχητή" Εργοτέλη

O Eργοτέλης πανηγύρισε εντός έδρας νίκη απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης με 83-73 σε μία "μάχη" για το πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής στη Β εθνική και έκανε σημαντικό βήμα για παραμονή στην κατηγορία.

Η ομάδα του Εργοτέλη επικράτησε του Απόλλωνα Σμύρνης στο κλειστό γήπεδο του Λίντο, πραγματοποιώντας μία ικανοποιητική εμφάνιση. Οι "γηπεδούχοι" έκαναν ένα πολύ καλό ξεκίνημα και πήραν πρώτοι το προβάδισμα με 4-0. Η κιτρινόμαυρη ομάδα δεν άφησε κανένα περιθώριο στους "φιλοξενούμενους" ώστε να δείξουν απειλητικοί, καθώς είχε το πάνω χέρι σε όλη την διάρκεια της πρώτης περιόδου (9-5, 11-7, 13-7, 17-11, 19-11, 20-11). Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +12 (23-11) δείχνοντας έτσι ότι θέλει περισσότερο από τον αντίπαλο την υπόθεση νίκη. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με σκορ 28-22.

Στην δεύτερη περίοδο, τα πράγματα άλλαξαν. Με κορυφαίους τους Δενδρινό και Μπάρδα οι "κυανόλευκοι" μπήκαν στο παιχνίδι και θύμισαν ομάδα. Μετά το 31-22 ανέβασαν στροφές και έφτασαν την διαφορά στον έναν πόντο (37-36). Η νευρικότητα του Εργοτέλη, σε κάποια σημεία του αγώνα έδωσε την ευκαιρία στον Απόλλωνα να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (41-41). Το ημίχρονο τελείωσε με ισόπαλο σκορ 43-43.

Στην τρίτη περίόδο, η αναμέτρηση "κύλησε" στο ίδιο μοτίβο μιάς και οι δύο ομάδες βρέθηκαν αρκετές φορές μαζί στο σκορ (49-49, 51-51, 58-58) πέρα από κάποια διαστήματα που πήρε μικρό προβάδισμα η ομάδα του Γιώργου Μακράκη. Με νέο ισόπαλο σκορ 60-60 κινήθηκαν για την τέταρτη περίοδο Εργοτέλης-Απόλλων.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι έγινε πραγματικό ντέρμπι. O Hρακλειώτικος σύλλογος αν και βρέθηκε να χάνει με 62-64 κατάφερε να ανακάμψει αγωνιστικά και με μπροστάριδες τους Γεωργούτσο, Σαρρή και Χουχούμη πήρε σπουδαία νίκη με 83-73.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα:  28-22, 43-43, 60-60, 83-73

Διαιτητές: Καρακάσης, Καρπάνος

Συνθέσεις

Εργοτέλης: Γεωργούτσος, Καρακωσταντάκης, Σταράκης, Βερτούδος, Χουχούμης, Σταμάτης, Χασάπης, Μανιαδής, Σκανδαλάκης, Τερζάκης, Σαρρής, Καραλής

Απόλλωνας Σμύρνης: Νασόπουλος, Μπάρδας, Σπυρόπουλος, Μπασδέκης, Κουτσούμπας, Αρναουτάκης, Κυπριτζόγλου, Χανιάς, Παπουλίδης, Δενδρινός, Σιωμος, Παπουτσής