ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | Β ΕΘΝΙΚΗ | «Βαριά» ήττα από τον Πρωτέα Βούλας γνώρισε ο Εργοτέλης με 83-44

«Βαριά» ήττα από τον Πρωτέα Βούλας γνώρισε ο Εργοτέλης με 83-44

Τέτοιο κακό παιχνίδι ο Εργοτέλης δεν έχει ξανακάνει, ούτε και πρόκειται να το επαναλάβει στο μέλλον. Αυτό είναι σίγουρο… Στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής οι «κιτρινόμαυροι» παρουσιάστηκαν πραγματικά αγνώριστοι και έχασαν με το «βαρύ» 83-44 από τον Πρωτέα Βούλας.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπήκαν καλά στο παρκέ, αφού είχαν «κολλήσει» επιθετικά και δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο για να… συνδεθούν με ορθόδοξο τρόπο στο καλάθι. Μετά το αρχικό 2-4 είχαν αρκετές κακές επιλογές, αλλά και μεγάλη αστοχία. Έμειναν, μάλιστα, άποντοι για σχεδόν εφτά λεπτά και ο αντίπαλος έτρεψε ένα 9-0 για το 11-4 στο 8’. Στο τέλος, έτσι, της πρώτης περιόδου ήταν πίσω 18-6, με τους γηπεδούχους ν’ αποκτούν τη μεγαλύτερη υπέρ τους διαφορά στο ματς.

Η αδυναμία στο σκοράρισμα συνεχίστηκε από πλευράς Κρητικών και στα 7’:34’’ πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η αθηναϊκή ομάδα ήταν μπροστά 22-6 κι ενώ είχε κάνει νέο σερί 11-0. Η ψυχολογία των ηττημένων ήταν στα… πατώματα και έχαναν το ένα μετά το άλλο τα ελεύθερα σουτ. Στα πέντε, εξάλλου, πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου είχαν πετύχει μόλις 1 πόντο, ενώ στο 15’ βρέθηκαν στο -20 (27-7).

Όσο περνούσε, άλλωστε, η ώρα η…. ψαλίδα άνοιγε και με 1’:20 ν’ απομένουν πριν οδηγηθούν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια το αποτέλεσμα ήταν 41-11. Ο Εργοτέλης είναι ενδεικτικό πως έχανε διαρκώς βολές και δεν μπορούσε να συνέλθει από το «σοκ». Στο 20’ ο Πρωτέας περνούσε με 41-13.

Τα πάντα ως προς τον νικητή είχαν κριθεί και η επανάληψη είχε αποκτήσει ουσιαστικά τυπικό χαρακτήρα, μιας και οι «κιτρινόμαυροι» βάσει της εικόνας τους ήθελαν ένα μικρό «θαύμα» για να επιστρέψουν.

Και με την έναρξη της τρίτης περιόδου το συγκρότημα του Γιώργου Μακράκη δεν μπορούσε ν’ αποβάλλει τα… συμπτώματα δυστοκίας και κακών επιλογών κι έτσι δεν κατάφερε να μειώσει καθόλου. Στο 27’ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +37 (52-15) και ο… περίπατος καλά κρατούσε για εκείνους. Οι ηττημένοι έκαναν στα επόμενα λεπτά ένα σερί 8-0 και στο 30’ έχαναν 56-25.

Στην τέταρτη περίοδο δεν ήταν ικανό ν’ αλλάξει το «σκηνικό», οι νικητές δεν… άφησαν το πόδι από το γκάζι και στο 35’ προηγήθηκαν 70-29, στέλνοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+41), με το τελικό σκορ να είναι 83-44.

Τα δεκάλεπτα: 18-6, 41-13, 56-25, 83-44

Πρωτέας Βουλάς (Μανουσέλης): Πλουμής, Εμμανουηλιδης 14 (2), Αθηνιωτης 14 (1), Σκουλούδης 2, Βαρδαβάς 12, Μόρφης 14 (3), Αυγενικός 2, Μούστα 8, Λάτσης 2, Μπούρας, Γάργαλης 2, Βλάχος 13 (2).

Εργοτελης (Μακράκης): Βερτούδος 4, Καραλής 6, Καρακωνσταντάκης 8, Γεωργούτσος 5, Σταμάτης 5 (1), Χουχούμης 9 (1), Σταράκης 5 (1), Σαρρής 2, Μανιάδης.