ΑΡΧΙΚΗ | ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ | Αυτός ο Πλατανιάς μπορεί να ελπίζει...

Αυτός ο Πλατανιάς μπορεί να ελπίζει...

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η ομάδα του Γιώργου Παράσχου καθώς πήρε άλλη μια σπουδαία νίκη αυτή τη φορά εκτός έδρας, στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό. Ο Πλατανιάς με αυτή του τη νίκη ανεβαίνει έκτος και μπορεί να ελπίζει στο όνειρο της Ευρώπης!

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες αλλά με αρκετό πάθος και ένταση ο Πλατανιάς αναδείχθηκε ο μεγάλος νικητής στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό με σκορ 1-2 και συνεχίζει να κυνηγάει με αξιώσεις το όνειρο της Ευρώπης.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού δεν υπήρχε γρήγορος ρυθμός, όμως ο Παναιτωλικός κατάφερε να απειλήσει δύο φορές. Στο 14’ ο Μαρκόφσκι έδωσε πάσα στον Κούσα, ο οποίος σούταρε με τον Μπανανά να απομακρύνει πριν περάσει την γραμμή.

Στο 24’ ήρθε η δεύτερη απειλή με τον Μάρκος Πάουλο να σουτάρει από μακρινή απόσταση και τον Σωτηρίου να κάνει μια φανταστική επέμβαση διατηρώντας το μηδέν.

Και εκεί που έδειχνε ο Παναιτωλικός να πατάει καλύτερα ο Πλατανιάς κερδίζει πέναλτι στο 26’ με τον Μανούσο να το κερδίζει και να το εκτελεί εύστοχα κάνοντας το 0-1 στο 27’.

Το γκολ ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους με τον Πλατανιά να είναι πολύ καλός στα μετόπισθεν και να μην απειλείται περαιτέρω.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που απείλησαν και πάλι για πρώτη φορά στο 54’ με τον Χαντάκια να κάνει την προβολή και τον Γιορέντε να προλαβαίνει την μπάλα πριν εκείνη περάσει την γραμμή του τέρματος.

Και αφού δεν ισοφάρισε ο Παναιτωλικός στο 54’ στο αμέσως επόμενο λεπτό τον τιμωρεί ο νόμος του ποδοσφαίρου με τον Πλατανιά να κάνει το 0-2 με σκόρερ τον Καρυπίδη.

Ο αμυντικός του Πλατανιά έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι μετά από κεφαλιά πάσα του Μανούσου και διαμόρφωσε το 0-2 για τους φιλοξενούμενους.

Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και τα κατάφερε στο 81’ με τον Ρέι, ο οποίος μετά από ατομική προσπάθεια και όμορφο πλασέ μείωσε σε 1-2.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση και κατάφεραν να φύγουν με το σπουδαίο “διπλό” από το Αγρίνιο και να συνεχίσουν να ελπίζουν με αξιώσεις στην είσοδο τους στα play-off και στην έξοδο τους στην Ευρώπη!

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Κλέσιο (74' Κουτρομάνος), Κούσας, Χαντάκιας, Ντιέγκο Λόπες (69' Παπαδόπουλος), Μάκος, Μάρκος Πάουλο, Λουίς Ρότσα, Φεντερίκο Μπράβο (58' Ρέι), Φάρλεϊ Ρότσα, Μαρκόβσκι
Πλατανιάς: Σωτηρίου, Στάθης, Μπανανά, Καρυπίδης, Κάργας, Βάντερσον, Μουνάφο, Στανισάβλιεβιτς (85' Μαραγκός), Γιορέντε (89' Ντεβέσα), Μανούσος (75' Αποστολόπουλος), Σίγκνεβιτς