ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Σ. Παπαδόπουλος: «Δεν γίνεται κάποιοι να παίζουν με τον ιδρώτα μας»

Σ. Παπαδόπουλος: «Δεν γίνεται κάποιοι να παίζουν με τον ιδρώτα μας»

Σε δηλώσεις μετά την λήξη της αναμέτρησης του Εργοτέλη με τον Ιωνικό προχώρησαν οι τεχνικοί των δύο ομάδων.

Στις διαιτητικές αποφάσεις, που θεωρεί ότι έπαιξαν ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα καθώς και στην πολύ καλή εμφάνιση των ποδοσφαιριστών του στο ντέρμπι με τον Ιωνικό στάθηκε ο προπονητής του Εργοτέλης, Σούλης Παπαδόπουλος.

Αναλυτικά οι δηλώσεις:

“Ήμασταν πολύ καλύτεροι από τον αντίπαλο. Ο Ιωνικός έπαιζε για τρία αποτελέσματα νομίζω καθώς έπαιζαν και για την ισοβάθμια. Στο πρώτο μέρος ήμασταν “καταιγιστικοί” και από σύμπτωση δεν βάλαμε κάποιο γκολ απέναντι σε μια ομάδα που ήταν δίκαια μέχρι τώρα στην πρώτη θέση. Έχω πει πολλές φόρες ότι δεν παίζει μόνο ο Ιωνικός και ο Εργοτέλης σε αυτό το πρωτάθλημα είναι και άλλες ομάδες που βρίσκονται και αυτές ψηλά. Θα χαθούν και άλλοι βαθμοί στη συνέχεια απλά ελπίζω η ομάδα μου να χάσει τους λιγότερους.

Αυτό που με πείραξε όμως είναι ότι όταν παίζεις ένα τέτοιο παιχνίδι ο διαιτητής πρέπει να παίζει 50-50. Ο διαιτητής δεν κράτησε καθυστέρηση στο πρώτο ημίχρονο, που είχαμε καθυστερήσεις και κράτησε στην επανάληψη, που παιζόταν ποδόσφαιρο και δεν είχαμε πολλές διακοπές. Επίσης έδωσε και ένα φάουλ που δεν υπάρχει καν φάουλ. Μας “κλέβει” ένα βαθμό και από ότι έμαθα θα γράψει και στο φύλλο αγώνος αυτό που του είπα ότι το 5-0 το έκανες 2-1. Πιστεύω ότι θα κερδίζαμε με καλύτερο σκορ. Θεωρώ ότι ο διαιτητής μας αδίκησε. Δεν γίνεται κάποιοι να παίζουν με τον ίδρωτα μας. Έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι με την Προοδευτική που είναι πολλά παιχνίδια αήττητη.  Δεν μπορώ να ευχηθώ καλή συνέχεια στον Ιωνικό γιατί θα είναι ψέμματα."

Σε ερώτηση που του έγινε απάντησε: "Αν είσαι καλά διαβασμένος δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Οι αλλαγές είναι για να μπαίνουν να βοηθάνε άλλες φόρες βοηθάνε άλλες όχι. Είναι πολύ δύσκολο να παίζεις για τρία αποτελέσματα. Έχουμε χάσει τέσσερις βαθμούς όσο είμαι εδώ και ένα σήμερα πέντε. Όποιος καταλαβαίνει καταλαβαίνει.”

Καλοπήτας: "Ο Εργοτέλης βρέθηκε σε καλύτερη μέρα και κέρδισε δίκαια"

Από την πλευρά του ο τεχνικός του Ιωνικού ανέφερε χαρακτηριστικά:

“Ήταν ένα ντέρμπι. Ο Εργοτέλης βρέθηκε σε καλύτερη μέρα και δίκαια κέρδισε. Στο πρώτο μέρος δεν ήμασταν καλοί, μείναμε αρκετά πίσω, δεν μας βγήκαν τα πράγματα, όπως τα είχαμε σχεδιάσει με αποτέλεσμα ο Εργοτέλης να πάρει τις μονομαχίες, να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να φανεί απειλητικός δημιουργώντας ευκαιρίες.

Στο δεύτερο μέρος αλλάξαμε τακτική, ισορροπήσαμε, κρατήσαμε μπάλα και πατήσαμε περιοχή, όμως δεχτήκαμε το πρώτο γκολ κόντρα στη ροή του ματς χωρίς να πω ότι κάναμε κάποια μεγάλη εμφάνιση άλλα νομίζω ότι σε εκείνο διάστημα πατούσαμε καλύτερα στο γήπεδο και μέσα σε δύο λεπτά δεχτήκαμε και το δεύτερο. Στη συνέχεια ψυχολογικά ήταν δύσκολο για εμάς. Όπως είπα και πριν δεν ήμασταν σε καλή μέρα δίκαια κέρδισε ο Εργοτέλης.

Ο στόχος μας δεν ήταν ότι κατεβήκαμε για την ισοπαλία γιατί ξέρουμε ότι με αυτό το σκεπτικό θα χάναμε. Δεν ήταν στο πλάνο μας απλά δεν ήμασταν σε καλή μέρα. Δεν μπορούσαμε να δημιουργήσαμε. Το πρωτάθλημα τώρα ξεκινάει στην ουσία. Σε ένα ντέρμπι μπορούν να συμβούν τα πάντα η ομάδα που ήταν καλύτερη σήμερα το πήρε δίκαια.”