ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Εύκολο έργο για τον ΟΦΗ απέναντι στον Προμηθέα Χαλανδρίου

Εύκολο έργο για τον ΟΦΗ απέναντι στον Προμηθέα Χαλανδρίου

Εύκολο έργο είχε ο ΟΦΗ στην εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τον ουραγό Προμηθέα Χαλανδρίου για την 17η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής, καθώς επιβλήθηκε με 72-55. Οι Κρητικοί ήταν φανερά καλύτεροι, από τις αρχές τις συνάντησης πήραν τα «ηνία» στο σκορ και χωρίς να κινδυνέψουν καθόλου κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα.

Το συγκρότημα του Γιάννη Κόκκινου ξεκίνησε αποφασισμένο να γίνει από νωρίς το αφεντικό στην αναμέτρηση και στο 3’ προηγήθηκε 10-1. Σιγά-σιγά, βέβαια, ο αντίπαλος έβγαλε αντίδραση και στο 10’ το σκορ ήταν 16-12.

Οι νικητές ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο, επέβαλλαν το ρυθμό τους και προηγήθηκαν μέχρι και 17 πόντους (33-16) στο 18’, ενώ στο 20’ η διαφορά ανέβηκε κι άλλο και το αποτέλεσμα ήταν 37-19.

Οι γηπεδούχοι δεν ήταν διατεθειμένοι να… χαλαρώσουν και συνέχισαν να επιδεικνύουν σοβαρότητα και αγωνιστική πειθαρχία. Λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, επομένως, έφτασαν μέχρι και το +23 (51-28). Στο 30’ ο ΟΦΗ είχε διατηρήσει το σημαντικό του προβάδισμα (53-35).

Και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυροι» διαχειρίστηκαν σωστά το ματς και στο 35’ νικούσαν 62-41. Ο αθηναϊκός σύλλογος έκανε μια μικρή αντεπίθεση, μείωσε σε 65-51, ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε ουσιαστικά και η ομάδα του Ηρακλείου κέρδισε 72-55.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 37-19, 53-35, 72-55.

ΟΦΗ (Κόκκινος):Μητρόπαπας 4, Κριθινάκης, Μαϊαστρέλης 5(1), Ξενάκης 6(1) , Μπουμπάρης 11, Καρλάφτης 3(1), Αγαπιάδης 5(1), Πρωτογεράκης 2, Τζουλάκης 8(2),Κυρίτσης 17(3) Κυρίστης , Μουλάς 11(1).

Προμηθέας Χαλανδρίου (Μελέτης): Γεμενής , Σβάρνας , Ανδρικόπουλος 13, Παπαδημητρίου 11(1), Μάνδαλος, Γιαννάκης, Σαμιώτης 8 (1), Τσιγγενόπουλος 6, Πέζος, Στεφάνου 17(3), Κορομηλιάς , Σαρλής.