ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Ισοφαρίστηκε στο τέλος ο Ερμής στη Ρόδο!

Ισοφαρίστηκε στο τέλος ο Ερμής στη Ρόδο!

Με "λυτρωτή" τον Ολιβέιρα στο 90' η Ρόδος κατάφερε να πάρει την ισοπαλία στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Ερμή Ζωνιανών. Η ομάδα των Ζωνιανών πιέστηκε αρκετά στο δεύτερο μέρος από τους γηπεδούχους και τελικά "λύγισε" στο φινάλε.

Μετά από ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, κυρίως στο δεύτερο του ημίχρονο, ο Ερμής Ζωνιανών άντεξε στην πίεση της Ρόδου μέχρι το 90', έδειχνε ότι θα καταφέρει να φύγει με το εκτός έδρας τρίποντο, όμως τελικά δέχτηκε γκολ στο τέλος και έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από το "Σμαργδένιο νησί" με σκορ 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι ευτήχησαν να προηγηθούν σε μια από τις λιγοστές φάσεις, που είχαν στην αναμέτρηση και παραλίγο να φύγουν με το "διπλό" αλλά δέχτηκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 90' από τον Ολιβέιρα.

Στο πρώτο μέρος ο Ερμής ήταν εκείνος, που μπήκε δυνατά και ευτύχησε να προηγηθεί στην μοναδική του στιγμή με σκόρερ τον Ανυφαντάκη στο 14΄ με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Δομίνικου Πλουσή.

Οι γηπεδούχου από την πλευρά τους προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως με σουτ, όμως ούτε ο Ολιβέιρα στο 11’ ούτε ο Τορεζάνι στο 31’ κατάφεραν να κερδίσουν τον Κόλλια, ο οποίος αντέδρασε σωστά και στις δύο περιπτώσεις και μπλόκαρε την μπάλα.

Ο τερματοφύλακας του Ερμή έκανε σωστή εκτίμηση και στην φάση του 43’ όταν ο Στεφανίδης έκανε το γύρισμα αλλά ο Κόλλιας πρόλαβε και μπλόκαρε την μπάλα πριν εκείνη φτάσει στον Ολιβέιρα.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους, το οποίο μπορεί να μην είχε πολλές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες αλλά βρήκε τον Ερμή να προηγείται με σκορ 0-1.

Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν. Ο ρυθμός ανέβηκε, οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση και έχασαν την μεγαλύτερη τους ευκαιρία μέχρι εκείνο το σημείο στο 60’ όταν ο Κωνσταντίνου δοκίμασε το σουτ από πλεονεκτική θέση μέσα στην μεγάλη περιοχή του Ερμή μετά από γύρισμα του Τορεζάνι, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ίδια κατάληξη είχε και η ευκαιρία του Ερμή Ζωνιανών δύο λεπτά αργότερα με τον Φαμπίνιο να δοκιμάζει ένα σκαφτό σουτ και την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Η Ρόδος όσο περνούσαν τα λεπτά γινόταν και πιο απειλητική και έχασε άλλη μια πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 71’ και πάλι με τον Κωνσταντίνου. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Χατζηλιόντα και κεφαλιά – πάσα του Τζημογιάννη, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Κωνσταντίνου, ο οποίος δοκίμασε το σουτ με τον Κόλλια να είναι σε ετοιμότητα και να αποκρούει εντυπωσιακά την μπάλα διατηρώντας το 0-1 για την ομάδα του.

Οι απειλές δεν είχαν τελειωμό από πλευράς γηπεδούχων με τον Κόλλια να φωνάζει και πάλι βροντερό “παρών” στην τεράστια διπλή ευκαιρία του 82’ όταν ο τερματοφύλακας του Ερμή απέκρουσε τα διαδοχικά σουτ των Ολιβέιρα και Στεφανίδη.

Άλλες δύο αξιόλογες φάσεις ακολούθησαν για την Ρόδο στο 84’ και στο 86’, όμως Στεφανίδης και Χατζηλιόντας δεν βρήκαν στόχο σε προσπάθειες, που δοκίμασαν εντός περιοχής.

Στο 89' οι γηπεδούχοι "άγγιξαν" και πάλι το γκολ με το σουτ του Ευγενικού να διώχνει πριν περάσει την γραμμή ο Ρουμπάκης, όμως τελικά ήρθε η λύτρωση για την Ρόδο στο 90' με τον Ολιβέιρα μετά από φάουλ του Πιτταρά να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1!

Ρόδος: Κουμέντος, Τζημογιάννης, Καντιμοιρης, Κουρούπης, Κασαπάκης (46’ Χατζηλιόντας), Τζιβίλογλου (67’ Ευγενικός), Υμεραλιλάι, Κωνσταντίνου, Στεφανίδης, Τορεζάνι (79’ Πιτταράς), Ολιβέιρα

Ερμής Ζωνιανών: Κόλλιας, Ταβλαδωράκης, Γεμιστός, Ανυφαντάκης, Ραπτάκης, Χατζηβασίλης (75’ Ρουμπάκης), Γιακουμάκης, Φαμπίνιο, Τοπουζης, Ρόβας (62’ Σκουτέλης), Πλουσής Δ. (65’ Πουλάκης)