ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | "Διπρόσωπος" ΟΦΗ - Σπουδαίο τρίποντο στο Αιγίνιο!

"Διπρόσωπος" ΟΦΗ - Σπουδαίο τρίποντο στο Αιγίνιο!

Στο πρώτο μέρος ήταν ο κυρίαρχος, στο δεύτερο ημίχρονο προβλημάτισε παρ' όλα αυτά ο ΟΦΗ κατάφερε να φύγει με το σπουδαίο "διπλό" από το Αιγίνιο κόντρα στον Αιγινιακό.

Ο ΟΦΗ ήταν δύο ταχυτήτων στο σημερινό παιχνίδι δίκαια κέρδιζε στο ημίχρονο καθώς ήταν πολύ καλύτερος από τον αντίπαλο του. Μπήκε στο δεύτερο μέρος με διαφορετικό πρόσωπο έδωσε χώρο στον Αιγινιακό, ο οποίος είχε τις στιγμές του με κυριότερη το δοκάρι του Ζούρκου παρ' όλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν τα κατάφεραν να ισοφαρίσουν και ο ΟΦΗ νίκησε με σκορ 0-1 χάρη στο γκολ του Χαντί με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 29'.

Μετά τα πρώτα είκοσι αναγνωριστικά λεπτά ο ΟΦΗ ήταν εκείνος που απείλησε για πρωτη φορά στο παιχνίδι. Ο Χαντί έπιασε την κεφαλιά στο 25’ από την μικρή περιοχή μετά από σέντρα του Βουό, όμως ο Τόλιος έδιωξε εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα έφτασε στο Χαντί και πάλι, ο οποίος δοκίμασε το σουτ με την μπάλα να περνάει άουτ.

Και μετά από τις δύο τελικές μέσα σε ένα λεπτό ο ΟΦΗ στο 29’ κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Χαντί και “άνοιξε” το σκορ για τους “ασπρόμαυρους” λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού.

Παρά το γκολ ο ΟΦΗ συνέχισε να είναι καλύτερος και να πιέζει απειλώντας εκ νέου στο 43’ με τον Μιλοσάβλιεβ να κάνει ένα σουτ και τον Τόλιο να απομακρύνει την μπάλα. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους στο οποίο ο ΟΦΗ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και δίκαια βρισκόταν μπροστά στο σκορ χάρη στο γκολ – πέναλτι του Χαντί στο 29’.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κέρδισαν έδαφος στον αγωνιστικό χώρο και φάνηκε να θέλουν να απειλήσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση. Ο Αιγινιακός ήταν εκείνος που είχε τον έλεγχο, όμως ο ΟΦΗ σε μια αντεπίθεση απείλησε στο 64' με τον Μιλοσάβλιεβ να μην καταφέρει να ολοκληρώσει την φάση έτσι όπως ακριβώς θα έπρεπε καθώς η κεφαλιά του δεν ήταν καλή και έτσι το 0-1 παρέμεινε. Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχου απείλησαν με τον Ζούρκο να πιάνει την κεφαλιά και τον Στρέζο να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 67' ο Αιγινιακός απείλησε ξανά χάνοντας τεράστια ευκαιρία από το πουθενά με τον Ζγκούρι να μην καταφέρνει να σκοράρει με το διαγώνιο σουτ, που δοκίμασε από θέση τετ-α-τετ να απομακρύνεται από τον Στρέζο και να μην υπάρχει κάποιος παίκτης του Αιγινιακού εκεί να πάρει το ριντμπάουντ και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Αιγινιακός όσο περνούσαν τα λεπτά απειλούσε ακόμα περισσότερο στο δεύτερο μέρος με τον ΟΦΗ να δείχνει "ανίκανος" να αντιδράσει και τους γηπεδούχους να χάνουν μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση στο 71'. Ο Ζούρκος έπιασε ένα μακρινό βολέ και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Στρέζου!

Παρά την πίεση του Αιγινιακού ο ΟΦΗ άντεξε και απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά στην επανάληψη με τον Μιλοσάβλιεβ να δοκιμάζει το σουτ στο 83' αλλά να μην καταφέρνει να σκοράρει παρόλο που ήταν εξουδετερωμένος ο Τόλιος!

Στα τελευταία λεπτά ο ΟΦΗ διαχειρίστηκε το υπέρ του σκορ κατάφερε να ρίξει το ρυθμό του παιχνιδιού και να πάρει το σημαντικό εκτός έδρας τρίποντο με σκορ 0-1 στο Αιγίνιο.

Αιγινιακός: Τόλιος, Παπουτσογιαννόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Τσολακίδης, Πασαλίδης, Παντεκίδης (46’ Ζγκούρι), Αντωνιάδης, Πατράλης, Γκατσολάρι (60' Μήλιος), Ζούρκος, Σκραπάρας (81' Παπαδόπουλος)

ΟΦΗ: Στρέζος, Κώτσιος, Παντίδος (74' Όστοϊτς), Κομεσίδης, Κιάσσος, Μπόατενγκ, Πουρτουλίδης (70' Μητρόπουλος), Χαντί, Μιλοσάβλιεφ, Πάγκαλος (58' Ράντι), Βουό