ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Του στέρησαν τη νίκη...

Του στέρησαν τη νίκη...

Ο Εργοτέλης αν και ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού (κυρίως) στο πρώτο ημίχρονο όπου σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, έμεινε στο 0-0 με την Προοδευτική στο Παγκρήτιο στάδιο σε μία αναμέτρηση για την εξ' αναβολής 16η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ εθνικής κατηγορίας.

Ο Κρητικός σύλλογος που έχει αρκετά παράπονα από την διαιτησία για πέναλτι αλλά και για ακυρωθέν γκολ γνώρισε απότομη προσγείωση  από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μένοντας στο -2 από τον Ιωνικό.

Αναλυτικά  ο αγώνας.

Συνθέσεις

Εργοτέλης: Βασιλειάδης, Νικολακάκης, Νιάρος, Παπαπαναγιώτου (75' Μανουσάκης), Μπάτζιος, Γκοτσούλιας (59' Μπρατσιάνη, 73' Καϊμακαμούδης), Ντομίνγκεζ, Ριμπέιρο, Κατσικοκέρης, Λεάλ, Βελλίνης

Προοδευτική: Μπαντίκος, Ντάλλας, Μύρκος, Ζίζηλας, Πατσατζόγλου, Παπανικόλας, Ζελέκου, Μπέλερης (79' Γιακούμπι) , Κανελλόπουλος, Πέππας (53' Τσαραούσης), Ατματζίδης (67' Μανιδάκης)

Το παιχνίδι μόλις ξεκίνησε.

Στο 8' η πρώτη καλή στιγμή για τον Εργοτέλη. Ο Λεάλ εκτελεί το κόρνερ από δεξιά στο πρώτο δοκάρι, ο Βελλίνης θα πάρει την κεφαλιά αλλά η μπάλα θα φύγει ψηλά αουτ.

10' Νέα μεγάλη στιγμή για τους "γηπεδούχους". Από κόρνερ του Σερτζίνιο, ο Βελλίνης πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι έκανε την προβολή, η μπάλα κόντραρε και στο Μύρκο με τον Μπαντίκο να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε, ο Μπάτζιος έπιασε την κεφαλιά-πάσα για τον Παπαπαναγιώτου και ο δεύτερος έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι.

15' Από κόρνερ του Λεάλ, ο Κατσικοκέρης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα δεν του κάνει το χατήρι και θα φύγει άουτ.

Καλύτερος ο Εργοτέλης σε αυτά τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά.

24' Όμορφη ομάδικη ενέργεια από πλευράς "κιτρινόμαυρων". Λεάλ και Γκοτσούλιας συνεργάζονται άψογα, ο δεύτερος θα καταφέρει να περάσει την μπάλα στην πλάτη της άμυνας της Προοδευτικής όμως ο Βελλίνης με άψυχο πλασέ έστειλε την μπάλα στα χέρια του γκολκίπερ των "φιλοξενούμενων".

28' Πρώτη φάση από πλευράς Προοδευτικής. Ο Ζελέκου με ωραία ατομική προσπάθεια μπαίνει στην περιοχή του Εργοτέλη, θα κάνει και το γύρισμα αλλά ο Ατματζίδης από πλεονεκτική θέση δεν καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Βασιλειάδη.

33' Πρώτη κίτρινη κάρτα στην αναμέτρηση με αποδέχτη τον Μπέλερη για φάουλ πάνω στον Γκοτσούλια.

36' Ο Κρητικός σύλλογος διαμαρτύρεται για πέναλτι που δεν δόθηκε στον Γκοτσούλια αλλά και για κανονικό γκολ που πέτυχε ο Νικολακάκης έπειτα από κάθετη πάσα του Κατσικοκέρη ένα λεπτό αργότερα.

38' Κίτρινη κάρτα στο Νικολακάκη για διαμαρτυρία.

"Άναψαν" τα αίματα στο Παγκρήτιο στάδιο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε.

58' Κίτρινη κάρτα στον Ατματζίδη για φάουλ στο Νιάρο.

59' Φάουλ του Λεάλ, ο Μπαντίκος σε ετοιμότητα θα διώξει με γροθιές.

63' Ο διαιτητής ακυρώνει νέο γκολ του Εργοτέλη αυτή τη φορά σωστά. Έπειτα από ολιγωρία της άμυνας της Προοδευτικής η μπάλα έφτασε στον εκτεθειμένο Μπρατσιάνη, την έστειλε στα δίχτυα αλλά το γκολ δεν μέτρησε.

69' Ο Μανιδάκης μόλις μπήκε στο παιχνίδι αντικρίζει την κίτρινη κάρτα έπειτα από φάουλ στον Μπρατσίανη.

72' Ο Λεάλ έκανε εξαιρετική σέντρα από αριστερά, ο Κατσικοκέρης δεν προλάβαίνει να κάνει την προβολή και η μπάλα θα περάσει άουτ. Καλή στιγμή!

74' Από κόρνερ ο Κατσικοκέρης έκανε το γύρισμα αλλά ο Μισέλ δεν πρόλαβε να στείλει στα δίχτυα και η μπάλα πέρασε άουτ.

86' Ωραίο σουτ του Νικολακάκη από δεξιά, η μπάλα θα ξύσει την εξωτερική πλευρά των δικτύων του Μπαντίκου.

88' Κόκκινη κάρτα στον Μπέλερη. Με δέκα παίκτες συνεχίζει η Προοδευτική.

89' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη να "κλέψει" τη νίκη. Ο Λεάλ από δεξιά έβγαλε γλυκιά σέντρα για το κεφάλι του Κατσικοκέρη αλλά την καρφωτή κεφαλιά μπόκαρε δύσκολα ο τερματοφύλακας της Προοδευτικής.

Η αναμέτρηση τελείωσε χωρίς τέρματα. Καλύτερος ο Εργοτέλης στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού και έντονα παράπονα από την διαιτησία.