ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Με πρωταγωνιστή το Μάνο τη νίκη ο ΟΦΗ!

Με πρωταγωνιστή το Μάνο τη νίκη ο ΟΦΗ!

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΟΦΗ κόντρα στον Κισσαμικό στο “Γεντί Κουλέ” με μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ και των δύο τερμάτων του, τον Δημήτρη Μάνο.

Χωρίς να πιάσει ιδιαίτερα υψηλά στάνταρ απόδοσης ο ΟΦΗ κατάφερε να πάρει το τρίποντο επικρατώντας με σκορ 2-0 του Κισσαμικού στο “Γεντί Κουλέ” στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Football League.

Στο πρώτο μέρος δεν είχαμε πολλές καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες με τον ΟΦΗ να μπαίνει δυνατά και να απειλεί δύο φορές στα πρώτα λεπτά με τους Χαντί και Μιλοσάβλιεβ να μην καταφέρουν να “ανοίξουν” το σκορ. Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τους “ασπρόμαυρους” να έχουν τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας και τον Κισσαμικό να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι θα πάμε στο ημίχρονο χωρίς τέρματα ο ΟΦΗ κατάφερε να σκοράρει και να κάνει το 1-0 με γκολ στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους. Μετά από σέντρα του Κιάσσου και γύρισμα του Ράντι, η μπάλα έφτασε στον Μάνο, ο οποίος από την μικρή περιοχή έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Λαζαρίδη και έστειλε την ομάδα του προηγούμενη στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ανέβηκε με τον Κισσαμικό να ανεβάζει στροφές και να απειλεί με τους Μίλιτς στο 52’  και Νικόλτση στο 57’ να μην καταφέρνουν να ισοφαρίσουν. Από την πλευρά του ο ΟΦΗ απείλησε με τον Μάνο να χάνει μοναδική ευκαιρία για το 2-0 στο 58’.

Στο 70’  ο ΟΦΗ ήταν εκείνος που κατάφερε να φτάσει και σε δεύτερο τέρμα με “δράστη” και πάλι τον Μάνο, ο οποίος πήρε το ριντμπάουντ μετά την ασταθή απόκρουση του Λαζαρίδη σε σουτ του Μητρόπουλου και έδωσε “μαξιλαράκι” ασφαλείας στην ομάδα του.

Ο ΟΦΗ δεν σταμάτησε στο 2-0 και έφτασε πολύ κοντά στο τρίτο τέρμα τρία λεπτά αργότερα όταν μετά από γέμισμα του Ράντι και αναστάτωση στην άμυνα του Κισσαμικού η μπάλα κατευθύνθηκε προς την εστία του Λαζαρίδη με τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων να κάνει μια μεγάλη επέμβαση και να διατηρεί το 2-0.

Ο Κισσαμικός έχασε την καλύτερη του ευκαιρία στο τέλος του αγώνα με τον Βλάχο να σημαδεύει από θέση τετ-α-τετ το αριστερό δοκάρι της εστίας του Στρέζου!

Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικά με τον ΟΦΗ να διευρύνει το σερί των νικών του στις τρεις και τον Κισσαμικό να μην καταφέρνει να πάρει κάτι από την αναμέτρηση του “Γεντί Κουλέ”.

ΟΦΗ: Στρέζος, Κώτσιος, Παντίδος, Κιάσσος, Μπόατενγκ, Πουρτουλίδης, Χαντί (62' Μητρόπουλος), Ράντι, Κομεσίδης (79' Νάστος), Μάνος, Μιλοσάβλιεβ (41' λ.τρ. Πάγκαλος)

Κισσαμικός: Λαζαρίδης, Γκούμας (84' Ψιάνος), Γιαλούσης, Κουρέλλας, Μίλιτς, Σελινιωτάκης, Τιάγκο (79' Βλάχος), Παντελάκης, Μαρτίνεζ, Νικόλτσης (65' Ποκόνγκ), Τσερκέζος

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Έναρξη αγώνα

5' Πρώτη μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Κάθετη πάσα του Πουρτουλίδη στο Χαντί, εκείνος δοκίμασε το σουτ από τα αριστερά μέσα στην μεγάλη περιοχή με τον Λαζαρίδη να απομακρύνει με τα πόδια!

10' Δεύτερη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Μιλοσάβλιεβ να κάνει το σουτ από πλεονεκτική θέση μέσα στην μεγάλη περιοχή, όμως το τελείωμα του να μην είναι καλό με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει άουτ.

17' Πολύ όμορφη σκαφτή πάσα από τον Πουρτουλίδη στον Μιλοσάβλιεβ, έδειχνε να ελέγχει ο Λαζαρίδης, όμως ο ποδοσφαιριστής του ΟΦΗ τον πρόλαβε, βρήκε λίγο την μπάλα, με εκείνη να περνάει άουτ.

25' Ο ΟΦΗ έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να έχει καταφέρει να βρει τον τρόπο να πετύχει κάποιο τέρμα.

34' Πρώη καλή στιγμή για τον Κισσαμικό με τον Τιάγκο να κλέβει την μπάλα μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ από τα πλάγια, να γυρίζει στον Μίλιτς, όμως με σωτήριο τάκλιν ο Πουρτουλίδης έπεσε στα πόδια του Μίλιτς και παραχώρησε το κόρνερ για τον Κισσαμικό.

41' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ στο παιχνίδι και είναι αναγκαστική! Έξω ο τραυματίας Μιλοσάβλιεβ, μέσα ο Πάγκαλος.

45' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ! Σέντρα του Κιάσσου από τα αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι έκανε το γυριστό ο Ράντι, το οποίο βγήκε πάσα για τον Μάνο, που από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 του ΟΦΗ!

Τέλος πρώτου μέρους

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές μεγάλες ευκαιρίες και με τον ΟΦΗ να έχει τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, οι "ασπρόμαυροι" κατάφεραν να σκοράρουν στο τέλος του πρώτου μέρους και να πάνε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια χάρη στο γκολ του Μάνου στο 45'.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

50' Γύρισμα Τιάγκο μετά από λάθος του Πουρτουλίδη, η μπάλα πήγε στον Κώτσιο, ο οποίος έδιωξε πάνω στον Μίλιτς με την μπάλα να περνάει από την κόντρα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Στρέζου!

52' Σουτ του Μίλιτς μέσα από την περιοχή του ΟΦΗ μετά από αναστάτωση στην άμυνα των γηπεδούχων με την μπάλα να καταλήγει πάνω από το δοκάρι, άουτ.

57' Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Κισσαμικού στο ματς! Πολύ όμορφη κάθετη πάσα του Σελινιωτάκη στο Νικόλτση, εκείνος πέρασε τον Κώτσιο, βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, όμως το πλασέ του πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Στρέζου!

58' Απάντηση του ΟΦΗ στις μεγάλες ευκαιρίες ένα λεπτό αργότερα με τον Ράντι να γυρίζει από τα δεξιά και τον Μάνο να προσπαθεί με το στήθος να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όμως εκείνη δεν του έκανε το χατίρι και κατέληξε άουτ!

70' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ! Μετά από σουτ του Μητρόπουλου εκτός περιοχής και ασταθής απόκρουση του Λαζαρίδη, ο Μάνος ήταν εκεί που έπρεπε πήρε το ριντμπάουντ και από πλεονεκτική θέση και με εξουδετερομένο τον Λαζαρίδη έκανε το 2-0 για τον ΟΦΗ!

73' Μετά από σέντρα του Ράντι και αναστάτωση στην άμυνα του Κισσαμικού, η μπάλα κατευθύνθηκε προς το τέρμα του Κισσαμικού με τον Λαζαρίδη να απομακρύνει την μπάλα δύσκολα σε κόρνερ.

83' Σέντρα του Ράντι από τα δεξιά, έπιασε την κεφαλιά ο Μάνος με την μπάλα να καταήγει άουτ.

89' Δοκάρι για τον Κισσαμικό! Κάθετη πάσα του Κουρέλλα στον Βλάχο, εκείνος από θέση τετ-α-τετ έκανε το πλασέ με την μπάλα να σταματάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του ΟΦΗ!