ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | Β ΕΘΝΙΚΗ | Νέα βαριά ήττα για τον Εργοτέλη αυτή τη φορά από τον Κρόνο

Νέα βαριά ήττα για τον Εργοτέλη αυτή τη φορά από τον Κρόνο

Το ναυάγιο με τον Πρωτέα Βούλας δεν ήταν τελικά μια κακή παρένθεση για τον Εργοτέλη. Οι «κιτρινόμαυροι» πραγματοποίησαν άλλη μία τραγική εμφάνιση και γνώρισαν τη συντριβή με 52-85 από τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου στο Λίντο, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν «νωθρά» στο παρκέ, δυσκολεύονταν σε άμυνα και επίθεση κι έτσι στα 3’:13’’ πριν το τέλος της περιόδου έχαναν 6-17, με το σερί των φιλοξενούμενων να είναι 0-9. Η νευρικότητα συνεχίστηκε, η αστοχία ήταν μεγάλη και το αποτέλεσμα στο 10’ ήταν 8-23.

Ο ηρακλειώτικος σύλλογος δεν μπορούσε να βρει λύσεις στα «θέματά» του, η κατάσταση όλο και χειροτέρευε και με 2’:20’’ ν’ απομένουν για το ημίχρονο η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της για τους «ερυθρόλευκους», που προηγήθηκαν 19-42. Οι «κιτρινόμαυροι», πάντως, «ροκάνισαν» λιγάκι στα επόμενα λεπτά την απόσταση και στο 20’ έχαναν 28-44.

Οι ηττημένοι δεν έβγαλαν «αντίδραση» και πάθος ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο… Η έλλειψη καθαρού μυαλού ήταν ολοφάνερη και οι νικητές πήγαν το +27 (36-63) στο 29’. Η τελευταία περίοδος είχε σημασία ουσιαστικά μόνο ως προς τη διαμόρφωση του τελικού σκορ. Η… ψαλίδα, μάλιστα, άνοιξε κι άλλο με τον Κρόνο να νικάει 52-85.

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος, Λιότσος.

Τα δεκάλεπτα: 8-23, 28-44 (ημίχ.) 38-63, 52-85.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Γεωργούτσος 12, Καρακωνσταντάκης 13, Σταράκης 3 (1), Βερτούδος 2, Χουχούμης 13 (2), Σταμάτης 3 (1), Χασάπης, Μανιαδής, Σκανδαλάκης, Νησωτάκης, Σαρρής, Καραλής 6.

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Παπαμάρκος): Μπάλας 22 (6), Στρατανιώτης 11 (1), Δανάς, Ξιούρας 3 (1), Άρχος 5 (1), Ζούκας 4, Κόης 3, Φρουσκλιάς 22 (4), Μπέλη, Γκαϊτάσοβ 3, Ματαλιωτάκης 12.