ΑΡΧΙΚΗ | ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ | Όλα τελείωσαν στο πέναλτι... (videos)

Όλα τελείωσαν στο πέναλτι... (videos)

Μπορεί όταν ακούει κανείς ότι ένα παιχνίδι τελείωσε στο 12' να του φαίνεται υπερβολικό, όμως η συγκεκριμένη αναμέτρηση έτσι όπως εξελίχθηκε δικαιολογεί πλήρως το ότι όλα τελείωσαν στο πέναλτι του 12ου λεπτού!

Η ρεβάνς του ημιτελικού στο ΟΑΚΑ ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Πλατανιά αναμενόταν να είναι ένα αμφίρροπο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο πολύ φορμαρισμένες ομάδες, όμως μια φάση στο 12', που αναμένεται να συζητηθεί, το έκρινε και έδωσε στην Ένωση την δυνατότητα να κυριαρχήσει στη συνέχεια του παιχνιδιού και να πανηγυρίσει μια εύκολη έτσι όπως εξελίχθηκε πρόκριση παίρνοντας τη νίκη με σκορ 3-0.

Τα πρώτα δέκα λεπτά ήταν αναγνωριστικά με την αναμέτρηση να μην ξεκινάει καλά για την Ένωση αφού μόλις στο 5’ αναγκάστηκε να κάνει την πρώτη της αλλαγή καθώς ο Τσιγκρίνσκι τραυματίστηκε στο χέρι και την θέση του πήρε ο Λαμπρόπουλος.

Όμως η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική και ευνοϊκή για τους γηπεδούχους καθώς στο 12’ ο Σιδηρόπουλος έδωσε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι για την ΑΕΚ σε μαρκάρισμα του Μπανανά στον Μάνταλο και απέβαλε αυστηρά (!) τον αμυντικό του Πλατανιά αλλάζοντας τις ισορροπίες του παιχνιδιού. Το πέναλτι ανέλαβε ο Χριστοδουλόπουλος και “άνοιξε” το σκορ μόλις στο 13’ για τους “κιτρινόμαυρους”.

Και κάπου εκεί όλα τελείωσαν...

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας στη συνέχεια και έφτασε στο δεύτερο τέρμα στο 27’ μετά από όμορφη κάθετη πάσα του Μάνταλου και εκπληκτικό τελείωμα από δύσκολη θέση από τον σκόρερ Αραούχο.

Πέραν από τα γκολ δεν είδαμε άλλες αξιόλογες φάσεις στο πρώτο μέρος με την ΑΕΚ να εκμεταλλεύεται την αριθμητική της υπεροχή και να πηγαίνει με σκορ πρόκρισης στα αποδυτήρια.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης δεν μπήκαν δυνατά οι δύο ομάδες και η πρώτη φάση ήρθε στο 56’ και πάλι για τους γηπεδούχους. Ο Γιόχανσον βρήκε τον Αραούχο, ο οποίος έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση, όμως ο Κοκκαλάς ήταν εκεί να αρνηθεί το γκολ στον επιθετικό της ΑΕΚ.

Αυτό που δεν πέτυχε ο Αραούχο στο 56’ το πέτυχε δύο λεπτά αργότερα ο Γιόχανσον! Μετά από πολύ όμορφη κάθετη πάσα του Αϊντάρεβιτς, ο Γιόχανσον πήρε την μπάλα, την προστάτεψε υπέροχα και με πλασέ από θέση τετ-α-τετ έκανε το 3-0 για την Ένωση στο 58’.

Η συνέχεια βρήκε τους γηπεδούχους να κυριαρχούν πλήρως και να χάνουν πάρα πολλές ευκαιρίες και για νέο τέρμα παρόλο που είχαν πετύχει ήδη τρία!

Στο 62’ η ΑΕΚ απείλησε με τον Χριστοδουλόπουλο να βρίσκεται μόνος του από την δεξιά πλευρά μέσα στην περιοχή του Πλατανιά, όμως το πλασέ του απομάκρυνε ο Κοκκαλάς. Οι γηπεδούχοι έχασαν νέα σπουδαία ευκαιρία με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι μετά από γέμισμα του Χριστοδουλόπουλου και κεφαλιά του Γιόχανσον στο 66’!

Το μονότερμα των “κιτρινόμαυρων” δεν είχε τελειωμό και ο Αλμέιδα απείλησε με μια κεφαλιά στο 69', όμως και πάλι ο Κοκκαλάς απομάκρυνε την προσπάθεια του έμπειρου επιθετικού της ΑΕΚ με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικά με την ΑΕΚ να παίρνει μια εύκολη έτσι όπως εξελίχθηκε νίκη, που ισοδυναμεί με την πρόκριση της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Βάντερσον, Καρυπίδης, Μπανανά, Στάθης, Μαραγκός, Αποστολόπουλος, Μουνάφο (46’ Κάργας), Στανισάβλιεβιτς, Μανούσος (63’ Γιορέντε), Γιακουμάκης (75' Σίγκνεβιτς)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Κολοβέτσιος, Τσιγκρίνσκι (5’ λ.τρ. Λαμπρόπουλος), Βράνιες, Ντίντακ, Γιόχανσον, Σιμόες (64’ Αλμέιδα), Αϊντάρεβιτς, Χριστοδουλόπουλος (71’ Μπακασέτας), Μάνταλος, Αραούχο