ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Με "χρυσό" σκόρερ τον Όγκμποε νίκη με ανατροπή στη Μυτιλήνη για ΟΦΗ! (video)

Με "χρυσό" σκόρερ τον Όγκμποε νίκη με ανατροπή στη Μυτιλήνη για ΟΦΗ! (video)

Μπορεί ο ΟΦΗ να βρέθηκε πίσω στο σκορ για άλλη μια φορά από αδράνεια σε στημένη φάση, όμως αντέδρασε στο πρώτος μέρος ισοφαρίζοντας και ολοκλήρωσε την ανατροπή με "λυτρωτή" τον Όγκμποε στο 84' παίρνοντας άλλη μια σημαντική νίκη.

Οι "ασπρόμαυροι" ξέρουν ότι κάθε παιχνίδι τους από εδώ και πέρα είναι "must win game" και απέδειξαν στη Μυτιλήνη ότι το γνωρίζουν πάρα πολύ καλά και ότι μπορούν να τα καταφέρουν. Παρόλο που βρέθηκαν να χάνουν από το 24' αντέδρασαν, ισοφάρισαν με τον Κώτσιο στο 37' και με "χρυσό" σκόρερ τον Όγκμποε στο 84' έφυγαν με το σπουδαίο τρίποντο από την Μυτιλήνη με σκορ 1-2 κόντρα στην Καλλονή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΟΦΗ να είναι εκείνος, που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, όμως η Καλλονή σε μία στημένη φάση στο 24’ κατάφερε να “ανοίξει” το σκορ. Ο Λαμπράκης εκτέλεσε το φάουλ και ο Ευαγγελιδάκης από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Στη συνέχεια ο ΟΦΗ ανέβηκε και πίεσε για την ισοφάριση, η οποία ήρθε τελικά στο 37’ με σουτ του Κώτσιου από το ύψος του πέναλτι.

Το 1-1 έμελε να είναι και το σκορ ημιχρόνου στη Μυτιλήνη με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να δημιουργήσουν κάποια άλλη καλή στιγμή στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά και με φόρα από την ισοφάριση απειλώντας με τον Μητρόπουλο να μην καταφέρνει να σκοράρει παρόλο που έκανε ένα πολύ καλό σουτ στο 46’, όμως ο Παπαδόπουλος απέκρουσε την μπάλα και την έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η Καλλονή απάντησε στις μεγάλες ευκαιρίες του δευτέρου μέρους στο 60’ μετά από κλέψιμο του Λίταινα και πάσα στον Σισέ εκείνος βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Στρέζο, όμως ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ έκανε σωτήρια επέμβαση διατηρώντας το 1-1.

Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου με τον Χαντί να σουτάρει και τον Παπαδόπουλο να βρίσκεται και πάλι εκεί διατηρώντας το ισόπαλο σκορ. Το ματς είχε πάρει “φωτιά” με τις δύο ομάδες να απειλούν συνεχώς.

Στο 66’ ήταν σειρά της Καλλονής να απειλήσει στην κόντρα επίθεση με τον Στρέζο να λέει “όχι” δύο φορές σε αντίστοιχες προσπάθειες των επιτιθέμενων.

Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο "φωτιά" της επανάληψης όπως ήταν λογικό ο ρυθμός έπεσε με τον ΟΦΗ να προσπαθούσε να γίνει απειλητικός έχοντας την κατοχή της μπάλας αλλά δεν τα κατάφερνε με αποτέλεσμα τα λεπτά να περνούσαν ενάντια του.

Όμως όταν πιέζεις δικαιώνεσαι τις περισσότερες φορές και αυτό έγινε και στην περίπτωση του ΟΦΗ με τον Όγκμποε να "χρίζεται" σκόρερ στο 84' και να "λυτρώνει" τον ΟΦΗ, ανατρέποντας το σκορ και διαμορφώνοντας το 1-2 σε ένα πολύ κομβικό σημείο.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ του Ράντι, ο οποίος έκανε το γύρισμα στον Όγκμποε, όμως ο επόπτης δεν σήκωσε τη σημαία του με αποτέλεσμα ο ποδοσφαιριστής του ΟΦΗ να κάνει το γύρισμα μέσα στην μεγάλη περιοχή εκεί όπου ήταν ο Όγκμποε και με πλασέ έκανε το 1-2 για τους "ασπρόμαυρους"!

Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν στο 1-2 και έχασαν σπουδαία διπλή ευκαιρία και για τρίτο τέρμα με τους Πάγκαλο και Μάνο στο 88' να μην καταφέρνουν να νικήσουν τον εκπληκτικό Παπαδόπουλο, ο οποίος είπε ισάριθμα "όχι" στις προσπάθειες των επιθετικών της Κρητικής ομάδας.

Η τελευταία πολύ καλή στιγμή στο παιχνίδι χάθηκε και πάλι για τον ΟΦΗ με τον Μάνο να μην καταφέρνει να σκοράρει στέλνοντας την μπάλα άουτ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Έτσι το 1-2 έμεινε μέχρι το τέλος και ο ΟΦΗ πήρε την πολυπόθητη νίκη και το σημαντικό τρίποντο εν όψει της δύσκολης συνέχειας!

Καλλονή: Παπαδόπουλος, Ρεπετσάς, Σάββα, Ευαγγελιδάκης, Ζουλιώτης, Αποστόλου, Γιουκαρής, Λίταινας, Λαμπράκης, Σισέ, Σοφιανής

ΟΦΗ: Στρέζος, Κώτσιος, Παντίδος, Κομεσίδης, Κιάσσος, Μπόατενγκ (70' Πάγκαλος), Πουρτουλίδης, Χαντί, Ράντι, Μάνος Μητρόπουλος (56’ Όγκμποε)