ΑΡΧΙΚΗ | ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ | Έμεινε... στις χαμένες ευκαιρίες στα Πηγάδια ο Πλατανιάς!

Έμεινε... στις χαμένες ευκαιρίες στα Πηγάδια ο Πλατανιάς!

Έχασε αρκετές καλές ευκαιρίες για γκολ, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ηττηθεί από την Ξάνθη στα Πηγάδια ο Πλατανιάς.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα της, Ζίβκοβιτς, που όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί και τον πρώτο της σκόρερ, Γιουνές, που έβαλε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης η Ξάνθη κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 1-0 του Πλατανιά στα Πηγάδια.

Η Χανιώτικη ομάδα από την πλευρά της είχε αρκετές χαμένες ευκαιρίες, πλησίασε το γκολ όμως δεν τα κατάφερε να το πετύχει.

Στα πρώτα τριάντα λεπτά της αναμέτρησης είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται και να μην καταφέρνουν να γίνουν απειλητικές μπροστά στις αντίπαλες εστίες.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι χάθηκε στο 33’ για την Ξάνθη με τον Σωτηρίου να μην υπολογίζει σωστά τη φάση με αποτέλεσμα να κάνει λανθασμένη έξοδο και η μπάλα να φτάσει στο δεύτερο δοκάρι όπου ήταν ο Γουάλας, ο οποίος από πλεονεκτική θέση την έστειλε άουτ.

Όπως φάνηκε αυτή ήταν και η προειδοποιητική βολή καθώς πέντε λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 38’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να “ανοίξουν” το σκορ με “δράστη” τον Γιουνές, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από κόρνερ του Τριάδη και έδωσε το προβάδισμα στους Ακρίτες!

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος με το 1-0 να είναι το αποτέλεσμα ημιχρόνου και την Ξάνθη να πηγαίνει με το υπέρ της σκορ στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο Πλατανιάς μπήκε πιο δυνατά και ήταν εκείνος που απείλησε για πρώτη φορά με τον Μουνάφο να σουτάρει στο 54’ την μπάλα να κοντράρει και τον Ζίβκοβιτς να βρίσκεται σε ετοιμότητα και να απομακρύνει την μπάλα δύσκολα σε κόρνερ.

Η Ξάνθη απάντησε στις ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος με τον Τριάδη να επιχειρεί ένα σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Σωτηρίου και μετά την παρέμβαση του η μπάλα βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι!

Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου με πρωταγωνιστή για άλλη μια φορά τον Τριάδη, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Μετά τις ευκαιρίες του Τριάδη ήταν η σειρά του Πλατανιά να απειλήσει και μάλιστα με διπλή ευκαιρία! Ο Μανούσος έκανε το σουτ στο 71’ με τον Ζίβκοβιτς να αποκρούει και στην επαναφορά ο Γιορέντε έκανε την κεφαλιά με τον τερματοφύλακα της Ξάνθης να είναι για άλλη μια φορά εκεί και να αποσοβεί τον κίνδυνο διατηρώντας το “0”.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν είχαμε κάποια άλλη αξιόλογη φάση με το 1-0 να μένει ως το τέλος και την Ξάνθη να πανηγυρίζει άλλη μια πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη, ενώ ο Πλατανιάς φεύγει με την πικρία της ήττας παρά την αξιότιμη προσπάθεια που έκανε στα Πηγάδια.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Κάργας (56' Γουνδουλάκης), Πριντέτα, Βάντερσον (81' Αποστολόπουλος), Γιορέντε, Καρυπίδης, Στάθης, Μουνάφο, Μενδρινός (85' Στανισάβλιεβιτς), Σίγκνιεβιτς, Μανούσος

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Φλίσκας, Λισγάρας, Λάζιτς (68' Λουσέρο), Καμαρά (82' Μεχία), Ντε Λούκας, Τριάδης, Βασιλακάκης (89' Πιτσέλι), Γιουνές