ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | Β ΕΘΝΙΚΗ | Ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο ο Εργοτέλης, έχασε το παιχνίδι στο Ζωγράφου

Ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο ο Εργοτέλης, έχασε το παιχνίδι στο Ζωγράφου

Ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο, ο Εργοτέλης γνώρισε την ήττα στο κλειστό Ζωγράφου από τον ΕΦΑΟΖ με 75-58, στο πλαίσιο της 21η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Με την ψυχολογία των "κιτρινόμαυρων" να βρίσκεται στα χαμηλά η ομάδα του Γιώργου Μακράκη, ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο μέρος και βρισκόταν κοντά στο σκορ και στην διεκδίκηση της νίκης καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν στο 21-18 και στο ημίχρονο 36-33, καθώς στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μισού με έξι πόντους έκαναν το 36-27,σε 36-33.
Στην επανάληψη όμως ο Εργοτέλης έχασε τον ρυθμό και τον έλεγχο του ματς, οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την επίδοσή τους σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν οι με 57-46 στο 30:00" και να διευρύνουν ακόμα περισσότερο την διαφορά της νίκης στο τελευταίο δεκάλεπτο (75-58).
Δεκάλεπτα: 21-18 , 36-33 (ημ.), 57-46 , 75-58

ΕΦΑΟΖ (Π. Ζήβας): Παπαδημητρίου 8, Γκαβασιάδης 19 (4), Γκοντίγουιν, Κοψιάς, Καπετζόγλου 12 (2), Νάκης, Σαμοθράκης 3, Καστανιώτης 6, Λεγκίκας 19 (2), Τσιτσιγιάννης 5, Γεωργιάδης 3, Ξύδης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Μακράκης): Γεωργούτσος 7, Καρακωνσταντάκης 6, Σταράκης, Βερτούδος 8, Χουχούμης 7 (1), Σταμάτης, Χασάπης 2, Μανιαδής, Σαρρής 12, Σκανδαλάκης, Πετροσιάν, Καραλής 16 (1).