ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | ΤΕΝΙΣ | Μπλακ άουτ της Σάκκαρη, έξω από το Indian Wells

Μπλακ άουτ της Σάκκαρη, έξω από το Indian Wells

Η Μαρία Σάκκαρη έχασε τη μάχη με την Mariana Duque Marino στον τελευταίο προκριματικό του BNP Paribas Open και ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στο σπουδαίο τουρνουά του Indian Wells.

Η Μαρία Σάκκαρη γνώρισε την ήττα από την Mariana Duque Marino με 7-6 (4), 6-3 στον 2ο και τελευταίο γύρο των προκριματικών του Indian Wells, με αποτέλεσμα να ολοκληρώσει την προσπάθειά της στην έρημο της Καλιφόρνια και στο πολύ δυνατό, Premier Mandatory τουρνουά της WTA.

H 21χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο. 84 στην παγκόσμια κατάταξη, πλήρωσε το γεγονός πως έχασε μέσα από τα χέρια της το πρώτο σετ, στο οποίο προηγήθηκε με 4-0 και με 5-1! Έχασε 4 games στη σειρά και ισοφαρίστηκε σε 5-5.

Η πρώτη της αντίδραση μετά από το μεγάλο σερί της Duque Marino ήταν θετική, καθώς κράτησε το σερβίς της σε ένα κλειστό game για το 6-5, η αντεπίθεση της Κολομβιανής ωστόσο συνεχίστηκε. Η 27χρονη, Νο. 112 στον κόσμο, ισοφάρισε ξανά, αυτή τη φορά σε 6-6, για να ολοκληρώσει την απίθανη ανατροπή της στο tie-break, το οποίο πήρε με 7-4.

Στο 2ο σετ, η ανεβασμένη Duque Marino προηγήθηκε με 5-1, αποκτώντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Η Σάκκαρη δε σταμάτησε να παλεύει και πήρε τα δυο επόμενα games, για να μειώσει σε 5-3, η Κολομβιανή όμως "κλείδωσε" τη νίκη της στη δεύτερη φορά που σέρβιρε για την πρόκριση, κάνοντας το 6-3 έπειτα από 1 ώρα και 39 λεπτά συνολικού αγώνα.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη παρουσία της Μαρίας στο Indian Wells. Είχε αγωνιστεί και πέρσι στο τουρνουά της Καλιφόρνια, γνωρίζοντας την ήττα στον πρώτο προκριματικό γύρο, από την Anett Kontaveit. Φέτος, η 21χρονη Ελληνίδα πέτυχε την πρώτη της νίκη στο BNP Paribas Open, αλλά δεν κατάφερε σήμερα να πανηγυρίσει και την πρώτη της πρόκριση στο κυρίως ταμπλό του σπουδαίου θεσμού