ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | FOOTBALL LEAGUE | Τον "πλήγωσαν" τα στημένα...

Τον "πλήγωσαν" τα στημένα...

Με δύο γκολ από στημένες φάσεις ο ΑΟΧ γνώρισε την ήττα από την Αναγέννηση Καρδίτσας στην Καρδίτσα με σκορ 2-0.

Μετά από ένα παιχνίδι όπου η Αναγέννηση ήταν καλύτερη από τον ΑΟΧανιά πήρε μια δίκαιη νίκη με σκορ 2-0 χάρη σε δύο γκολ που προήλθαν από στημένες φάσεις. Σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κισκαμπάνης στο 5' με κεφαλιά και το δεύτερο τέρμα μπήκε με αυτογκόλ του Λάσκαρη στο 50'.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 5’ μετά από εκτέλεσε φάουλ του Μπλέντι και κεφαλιά του Κισκαμπάνη.

Η Αναγέννηση δεν σταμάτησε εκεί και πλησίασε στο γκολ στο 13’ με τον Δημόπουλο να κάνει το διαγώνια σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή του ΑΟΧ και τον Αθανασίου να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ΑΟΧ είχε την πρώτη του καλή στιγμή με το φάουλ του Τσουκάνη να καταλήγει ελάχιστα άουτ και στο 16’ η Αναγέννηση απείλησε εκ νέου με τον σκόρερ της Κισκαμπάνη να πιάνει την κεφαλιά και τον Αθανασίου να απομακρύνει τον κίνδυνο πέφτοντας στην γωνία του.

Αυτή ήταν και η τελευταία πολύ καλή στιγμή του πρώτου μέρους καθώς στα εναπομείναντα λεπτά του ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες να μην φαίνονται ιδιαίτερα απειλητικές.

Στην επανάληψη η Αναγέννηση ξεκίνησε όπως ακριβώς και στην αρχή του παιχνιδιού με γκολ στο 5’! Αυτή τη φορά το 2-0 ήρθε από αυτογκόλ. Ο Κρητικός εκτέλεσε το κόρνερ η μπάλα βρήκε στο Λάσκαρη και κατέληξε στα δίχτυα του ΑΟΧ για το δεύτερο τέρμα της ομάδας της Καρδίτσας.

Ούτε το δεύτερο γκολ έβαλε φρένο στους γηπεδούχους που συνέχισαν να πιέζουν και απείλησαν με δοκάρι του Ντιάτα στο 65! Μετά από ατομική ενέργεια του ποδοσφαιριστή της Αναγέννησης Καρδίτσας, ο οποίος πέρασε και τον τερματοφύλακα του ΑΟΧ, έκανε το σουτ από πλάγια θέση με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και στη συνέχεια να καταλήγει στην αγκαλιά του Αθανασίου.

Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση του παιχνιδιού με τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα σημαντικό τρίποντο και τους φιλοξενούμενους να μην καταφέρνουν να πάρουν κάτι από αυτή την αναμέτρηση καθώς δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιάννης Μάγγος): Πρίφτης, Τσόπελας (52' Καραγιάννης), Δημόπουλος, Μάιγκα (46' Τζέκο), Κισκαμπάνης, Ντεμπελέ, Σμίλτος (75' Χαλκιαδάκης), Κρητικός, Ντιατά, Μπιτέλης, Μπλέντι

ΑΟ Χανιά (Νίκος Παντέλης): Αθανασίου, Κοζάκης, Δαμιανάκης, Βασιλείου, Μηλιώτης, Αφράτης (46' Δρίζης), Λάσκαρης, Φουρλάνος, Αποστολόπουλος, Βανκεβάι, Τσουκάνης (87' Μέρο)