ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | CHAMPIONS LEAGUE | Έπος; Ανατροπή του αιώνα; Απλά Μπαρτσελόνα! (Video)

Έπος; Ανατροπή του αιώνα; Απλά Μπαρτσελόνα! (Video)

Απίστευτα πράγματα από την Μπαρτσελόνα το βράδυ της Τετάρτης (8/3) καθώς οι "Καταλανοί" έκαναν μια ανεπανάληπτη ανατροπή στα χρονικά του Champions League κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν και πέρασαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης!

Τι και αν το σκορ του πρώτου αγώνα στο Παρίσι ήταν 4-0; Τι και αν δεν είχε ανατραπεί ποτέ αυτό το σκορ σε ρεβάνς μέχρι σήμερα; Τι και αν η Παρί Σεν Ζερμέν είναι μια πολύ μεγάλη ομάδα με εξαιρετικούς ποδοσφαιριστές και πολύ καλό προπονητή; Τι και αν ο Καβάνι έκανε το 3-1 στο 62'; Όταν παίζεις με την Μπαρτσελόνα στο "Κάμπ Νου" όλα είναι εντελώς διαφορετικά από τα συνηθισμένα!

Η Μπαρτσελόνα τα τελευταία χρόνια έχει γράψει ιστορία με τα κατορθώματα της, όμως αυτό που έκανε σήμερα είναι άνευ προηγουμένου και όλοι όσοι είδαμε αυτό το παιχνίδι θα μας μείνει αξέχαστο και "χαραγμένο" στις μνήμες μας μέχρι και το τέλος της ζωής μας!

Το βράδυ της Τετάρτης (8/3) η παρέα του Λιονέλ Μέσι έκανε πράγματα και θάματα απέναντι σε μια Παρί που έδειξε ότι πήγε για να κυνηγήσει το εκτός έδρας γκολ που όλοι πίστευαν ότι θα της ήταν αρκετό για να περάσει καθώς καμία ομάδα δεν είχε ανατρέψει μέχρι σήμερα το 4-0 του πρώτου αγώνα και ειδικότερα όταν έχει δεχθεί ένα γκολ που θα έπρεπε να βάλει 6 για να περάσει.

Αλλά όταν μιλάμε για την Μπαρτσελόνα όλα γίνονται!

Οι "μπλαουγκράνα" μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 3' με τον Λουίς Σουάρεζ να πιάνει την κεφαλιά μετά από αδράνεια και αργή έξοδο του Τραπ και να δίνει το σύνθημα της ανατροπής.

Στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα "έκλεισε" τους Γάλλους στο δικό τους μισό και προσπάθησε να ψάξει γρήγορα ένα δεύτερο τέρμα. Αυτό δεν ήρθε τόσο γρήγορα όσο θα ήθελαν οι γηπεδούχοι, όμως ήρθε στο 40' μετά από αυτογκόλ του Κουρζάουα στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ με 2-0 και να έχουν διανύσει ουσιαστικά το μισό δρόμο και να θέλουν άλλα δύο γκολ για να οδηγήσουν το ματς στην παράταση και τρία για να περάσουν.

Στην αρχή της επανάληψης η Μπαρτσελόνα μπήκε το ίδιο δυνατά και κέρδισε πέναλτι στο 50' το οποίο πήρε ο Νεϊμάρ και εκτέλεσε εύστοχα ο Μέσι λίγα δευτερόλεπτα αργότερα για να κάνει το 3-0 και ουσιαστικά να βάλει για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης την ομάδα του.

Όπως ήταν λογικό η Μπαρτσελόνα πίεσε ακόμα παραπάνω στη συνέχεια, όμως αυτό έχει και το ρίσκο του γιατί όταν ανεβαίνεις μπροστά αφήνεις κενά στην άμυνα σε ένα εκ των οποίων ο Καβάνι σκόραρε στο 62' και έδειχνε με αυτό του το γκολ να οδηγεί την ομάδα του στους "8" του Champions League.

Όμως όταν απέναντι σου βρίσκεται η Μπαρτσελόνα το παιχνίδι τελειώνει μόνο όταν σφυρίξει ο διαιτητής. Η Παρί "σπατάλησε" δύο τεράστιες ευκαιρίες με τους Καβάνι και Ντι Μαρία να μην μπορούν να σκοράρουν από θέση τετ-α-τετ και στο 88' ήρθε ο Νεϊμάρ με μια αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ να κάνει το 4-1 και να επαγρυπνήσει και πάλι την απογοητευμένη μέχρι εκείνο το σημείο Μπαρτσελόνα.

Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν απλά απίστευτα!

Οι "μπλαουγκράνα" ανέβηκαν μπροστά και πέτυχαν το πέμπτο γκολ μετά από δεύτερο πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Σουάρες και εκτέλεσε εύστοχα ο Νεϊμάρ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Και πλέον απέμεναν τέσσερα λεπτά από τον συνολικό χρόνο των καθυστερήσεων, που ήταν πέντε και η Μπαρτσελόνα είχε στο μισό γήπεδο την Παρί και προσπάθησε με γεμίσματα να πετύχει το έκτο πολυπόθητο τέρμα.

Στο τελευταίο λεπτό οι γηπεδούχοι κερδίσαν φάουλ στο κέντρο, εκείνο εκτελείται, η μπάλα απομακρύνεται, φτάνει στο Νεϊμάρ και εκείνος με ένα εκπληκτικό γέμισμα βρίσκει τον επερχόμενο Σέρχι Ρομπέρτο, ο οποίος κάνει την προβολή, προλαβαίνει την έξοδο του Τράπ και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού από τους 90.000 φίλους της Μπαρτσελόνας που είχαν γεμίσει το "Καμπ Νου".

Μετά από λίγα δευτερόλεπτα ο διαιτητής της αναμέτρησης σφύριξε την λήξη της και όλοι έγιναν ένα "κουβάρι" χωρίς καλά καλά να έχουν καταλάβει τι έχει γίνει.

Από την άλλη πλευρά οι παίκτες και ο προπονητής της Παρί Σεν Ζερμέν ξεσπούν σε κλάματα.

Δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι άλλο! Παρ' ότι προσπάθησαν, "άγγιξαν" την πρόκριση αλλά έπεσαν πάνω σε άλλη μια διαστημική εμφάνιση της Μπαρτσελόνας και έτσι έγιναν το θύμα στην μεγαλύτερη ανατροπή που έχουμε ζήσει στα χρονικά του Champions League!

Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτές οι ομάδες να μας θυμίζουν γιατί αυτό το άθλημα είναι σε ξεχωριστή θέση στην καρδιά των φιλάθλων!