ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | ΝΒΑ | Με σούπερ Γιάννη οι Μπακς 104-93 τους Νικς

Με σούπερ Γιάννη οι Μπακς 104-93 τους Νικς

Ένας ασυγκράτητος Γιάννης Αντετοκούνμπο, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο οδήγησε τους Μπακς στη νίκη 104-93 επί των Νικς. Ο Έλληνας άσος συνολικά «φόρτωσε» το αντίπαλο καλάθι με 32 πόντους με 11/21 σουτ, 10/13 βολές, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και μόνο ένα λάθος στα 40 λεπτά που αγωνίστηκε. Ωστόσο, τους 22 πόντους τους πέτυχε στις δύο τελευταίες περιόδους τους αγώνα ξυπνώντας την ομάδα του η οποία μέχρι τότε ήταν πίσω στο σκορ με 12 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο τα «ελάφια» με ένα σερί 19-4 πήραν το προβάδισμα 76-73 και στη συνέχεια κατάφεραν να αυξήσου τη διαφορά και να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Εκτός του Γιάννη αρκετά καλός ήταν ο Μονρό ο οποίος πέτυχε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ συμβολή στην ανατροπή του σκορ είχε και ο Μίντλετον με 18 πόντους. Ο Ρόουζ με 26 πόντους και ο Αντονι με 16 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των ηττημένων.

Την ίδια στιγμή οι Σπερς και οι Σέλτικς πετύχαιναν τεράστιες νίκες απέναντι στους Κινγκς και τους Γουόριορς αντίστοιχα. Η ομάδα του Σαν Αντόνιο επικράτησε 114-104 με μια τεράστια ανατροπή καθώς είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με 28 πόντους. Μάλιστα, τα "σπιρούνια" γύρισαν το ματς παρά το γεγονός ότι αγωνίζονταν χωρίς τους Λέοναρντ και Όλντριτζ.

Ωστόσο, ο Τζινόμπιλι με 19 πόντους και ο Μιλς με 17 πόντους και 10 ασίστ κάλυψαν και με το παραπάνω το κενό τους στο σκοράρισμα και έτσι οδήγησαν την ομάδα του Πόποβιτς στην ένατη νίκη στη σειρά.

Στο Γκολντεν Στέιτ οι Σέλτικς υποχρέωσαν τους Γουόριορς στην ήττα 99-86 με τον Τόμας να είναι ο καλύτερος παίκτης των "Κελτών". Πέτυχε 25 πόντους και με τη συμπαράσταση του Όλινικ με 17 πόντους, πέντε ριμπάουντ και πέντε ασίστ πανηγύρισε στο τέλος σαν τρελός τη νίκη. Από την άλλη πλευρά ο Κάρι είχε 23 πόντους και ο Τόμσον 25.