ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | ΤΕΝΙΣ | Νίκη για τον Παυλή στο Lyttos Beach ITF

Νίκη για τον Παυλή στο Lyttos Beach ITF

Ο Τάσος Παυλής έδωσε συνέχεια στις μεγάλες εμφανίσεις, γύρισε σετ από το 0-5 (!) και προκρίθηκε στους "16" καλύτερους της πρώτης εβδομάδας του 10th Lyttos Beach ITF Pro Circuit, τουρνουά των 15.000 δολαρίων, πετυχαίνοντας ταυτόχρονα και την πρώτη του νίκη σε κυρίως ταμπλό Futures διοργάνωσης από το 2012! Στον 2ο γύρο προκρίθηκε και ο Μάρκος Καλοβελώνης.

Ο Τάσος Παυλής, ο οποίος ξεκίνησε την προσπάθειά του στο 10th Lyttos Beach ITF Pro Circuit από το προκριματικό ταμπλό, πέτυχε την 4η νίκη του στο πρώτο Futures που φιλοξενείται στη χώρα μας φέτος και ανήκει στην κατηγορία των 15.000 δολαρίων.

Ο 23χρονος Έλληνας τενίστας, πανηγύρισε τη 2η νίκη του συνολικά σε κυρίως ταμπλό Futures διοργάνωσης και πρώτη από το 2012, επικρατώντας του Βρετανού Alexander Jhun, επίσης qualiifer στο τουρνουά του Ηρακλείου, με 6-4, 7-5.

Στο 1ο σετ, το παιχνίδι φάνηκε να είναι ελεγχόμενο από τον Παυλή, που σέρβιρε καλά και με το ένα break που έκανε στο 7ο game (4-3), έκανε τη διαφορά. Στο 2ο σετ ωστόσο ο Jhun ξεκίνησε με ένα σερί 5 κερδισμένων games και όλα έδειχναν πως το ματς θα έχει κι άλλο σετ.

Διαφορετική άποψη είχε ο πρωταθλητής μας, ο οποίος κατάφερε να κάνει μια απίστευτη ανατροπή από το 0-5, σβήνοντας ένα set point στο 7ο game (5-1, 40-30) και κερδίζοντας 7 games στη σειρά για να κάνει το 7-5, έπειτα από 2 ώρες και 10 λεπτά συνολικού αγώνα.

Στον 2ο γύρο του 10th Lyttos Beach ITF Pro Circuit, ο Παυλής θα αντιμετωπίσει είτε τον Ουζμπέκο Temur Ismailov, No. 7 στο ταμπλό και Νο. 415 στην παγκόσμια κατάταξη, είτε τον Ρουμάνο Bogdan Borza.

Στους "16" καλύτερους προκρίθηκε και ο Μάρκος Καλοβελώνης. Ο Μάρκος, ο οποίος αγωνίζεται για τα χρώματα της Ρωσίας, επικράτησε του Σταμάτη Καπίρη με 6-1, 6-1 και θα αντιμετωπίσει τον Ολλανδό Kevin Griekspoor, για μια θέση στα προημιτελικά. Ο Griekspoor απέκλεισε το Νο. 4 του ταμπλό και Νο. 368 στον κόσμο, Filip Horansky, από την Σλοβακία.

Τέλος, στο κυρίως ταμπλό των μονών ανδρών αγωνίστηκαν και οι Πέτρος Τσιτσιπάς και Γιάννης Στεργίου. Ο Τσιτσιπάς γνώρισε την ήττα από τον Ελβετό Adrian Bodmer, με 6-1, 6-3, ενώ ελβετικό εμπόδιο είχε και ο Στεργίου, ο οποίος ηττήθηκε από τον Marc-Andrea Huesler, με 7-5, 6-1.

Στο μονό των γυναικών, τα ελληνικά χρώματα εκπροσώπησε η 16χρονη Ελευθερία Γκόγκου, η οποία είχε την ευκαιρία να αντιμετωπίσει μια πολύ δυνατή παίκτρια, την Ιταλίδα Giulia Gatto-Monticone, No. 3 στο ταμπλό και Νο. 386 στον κόσμο - παλιότερα και Νο. 214 στον κόσμο - γνωρίζοντας την ήττα με 6-1, 6-0.