ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ | Επεισοδιακή νίκη στο φινάλε για το «Ηράκλειο» επί του Ψυχικού με 73-72

Επεισοδιακή νίκη στο φινάλε για το «Ηράκλειο» επί του Ψυχικού με 73-72

Σε έναν αγώνα με ένταση και εκρηκτικότητα το «Ηράκλειο» επικράτησε του Ψυχικού με 73-72 παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών. Φυσικά δεν έλειψε και η συμπαράσταση των φιλάθλων οι οποίοι στήριξαν την αγαπημένη τους ομάδα για ακόμη μια φορά.

Στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι με τον Σακελλαρίου κυρίως, πήραν το «πάνω» χέρι στα πρώτα λεπτά. Στο 6:30 το σκορ βρισκόταν στο 2-6 με 6 πόντους του 2μετρου forward. Τα ηνία των «κίτρινων» ανέλαβε ο Τσιώκος ο οποίος στο 4:25 έκανε το 6-15 δίνοντας ένα καλό προβάδισμα στην ομάδα του για την συνέχεια του αγώνα. Οι παίκτες του Βισκαδουράκη ήταν άστοχοι σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού και αναποτελεσματικοί στην άμυνα με συνέπεια να δέχονται καλάθια σε όλες της αντεπιθέσεις του αντιπάλου. Ο Λόλας είχε την ευκαιρία στο 2:35 να μειώσει για την ομάδα του με βολές που κέρδισε μετά από φάουλ πετυχαίνοντας την μια από τις δυο σημειώνοντας το 10-18. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Λιανός με σουτ από τα 6,75μ έγραψε το 13-18 για τους «κυανόλευκους» δίνοντας έτσι ψυχολογία στους συμπαίκτες του. Ο ίδιος παίκτης ύστερα από πάσα του Πετράκη έγραψε το 17-23, με την απάντηση να έρχεται από τον Μουράτο ο οποίος έκανε το 17-24 από την θέση των βολών που ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου μέρους.

Περνώντας στο δεύτερο δεκάλεπτο το χρονόμετρο έπρεπε να γράψει 8:00 για να επιτευχθεί ο πρώτος πόντος ο οποίος ήρθε από τον Λιανό. Ένα λεπτό αργότερα ο Πετράκης με εξαιρετική ατομική προσπάθεια σημείωσε το 20-26 πηδώντας κυριολεκτικά πάνω από τον αντίπαλο του. Σε αυτό το σημείου του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι πήραν τα πάνω τους μειώνοντας στον 1 πόντο (25-26) με ένα σερί 8-2. Με τους παίκτες του Βισκαδουράκη να έχουν βελτιώσει την αμυντική τους λειτουργία δυσκόλεψαν τους αντιπάλους οι οποίοι δεν μπορούσαν να βρουν στόχο για αρκετό χρόνο. Στο 4:00 ο Σακελλαρίου με ατομική προσπάθεια κάτω από την αντίπαλη ρακέτα έκανε το 25-30, προς απάντηση αυτού ο Λόλας ο οποίος με ντρίμπλα και σουτ στην κίνηση μείωσε στους 3 πόντους (27-30). Η ισοφάριση ήρθε από τον Λάτοβιτς ο οποίος επιχείρησε σουτ από τα 6,75μ δίνοντας την σκυτάλη στον Λιανό στην αμέσως επόμενη φάση με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, έτσι το «Ηράκλειο» πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα με μια διαφορά 3 πόντων (35-32). Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε βρίσκοντας τους γηπεδούχους να προηγούνται με 38-37 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με ένα θετικό αποτέλεσμα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους καθώς έκαναν ένα σερί 8-2 με τον Πετράκη, Λιανό και Πάλλη να δίνουν μια διαφορά 7 πόντων (46-39). Ο Λιανός ο οποίος ήταν ο ηγέτης του «Ηρακλείου» έγραψε το 48-39, η μεγαλύτερη μέχρι εκείνη τη στιγμή διαφορά υπέρ των γηπεδούχων. Στα τελευταία 4 λεπτά ο Σμάλιαγκιτς μείωσε στον πόντο για το Ψυχικό γράφοντας το 48-47 από τα 7μ με ένα όμορφο τρίποντο. Ο Λάτοβιτς κερδίζοντας αντιαθλητικό φάουλ από τον Τσιώκο έκανε το 52-49 διατηρώντας το προβάδισμα για τους γηπεδούχους. Η ισοφάριση ήρθε από τον Νίκου ο οποίος με προσποίηση και σουτ κάτω από το καλάθι έγραψε το 53-53 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε με περισσότερη ένταση βρίσκοντας την ομάδα του «Ηρακλείου» να προηγείται στα μισά με τον Λάτοβιτς να κάνει το 62-57. Σειρά είχε ο Λιανός ο οποίος ευστόχησε σε τρίποντο γράφοντας το 64-59 αυξάνοντας έτσι τις πιθανότητες νίκης για τους «κυανόλευκους». Το Ψυχικό ισοφάρισε για ακόμη μια φορά στο 2:55 σε 66-66 με τον Παπανικολάου, στην επόμενη φάση οι «κίτρινοι» πέρασαν μπροστά στο σκορ μετά το δεύτερο δεκάλεπτο. Στα 0:20 πριν το τέλος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 69-71 έχοντας μόνο λίγα δεύτερα για να αλλάξουν το σκορ και να πάρουν την πολυπόθητη νίκη. Εκεί ανέλαβε δράση ο Κουπίδης ο οποίος ισοφάρισε σε 71-71 μετά από δυο εύστοχες βολές και έδωσε άλλη ψυχολογία για τα εναπομείναντα δευτερόλεπτα. Την ευκαιρία άρπαξε ο ίδιος παίκτης με ατομική προσπάθεια στη τελευταία φάση του ματς πετυχαίνοντας τους 2 πόντους της νίκης (73-72) σε ένα επεισοδιακό φινάλε.

Δεκάλεπτα: 17-24, 38-37 (ημίχ.), 53-53,73-72

Διαιτητές: Αναστασόπουλος, Καλογερόπουλος, Σιμητόπουλος

Ηράκλειο (Βισκαδουράκης): Γουμενάκης, Λόλας 5, Παπαδάκης 2, Τσερκιτζόγλου, Μαραγκάκης, Πετράκης 11 (1), Κουπίδης 17(1) , Κυπριωτάκης, Λιανός 23 (2), Λάτοβιτς 11 (1), Πάλλης 4.

ΑΕ Ψυχικού (Ρεμεντέλας): Νίκου 10, Αχής, Τσιότρας, Παπανικολάου 14 (2), Σακελλαρίου 4, Βλάχος, Γιαννίκος, Σμάλιαγκιτς 21 (3), Μουράτος 19 (1), Σίνης, Τσιώκος 4, Χρυσός.