ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Με γκολάρα Φραγκιαδάκη και "ήρωα" τον Ματαλλιωτάκη τη νίκη ο ΠΟΑ! (video)

Με γκολάρα Φραγκιαδάκη και "ήρωα" τον Ματαλλιωτάκη τη νίκη ο ΠΟΑ! (video)

Με ένα πολύ όμορφο τέρμα του Φραγκιαδάκη στο 46' και με φύλακα άγγελο της εστίας του τον Ματαλλιωτάκη που απέκρουσε το πέναλτι του Ρόβα ο ΠΟΑ αναδείχθηκε νικητής στην κρητική μονομαχία με τον Ερμή Ζωνιανών και πλέον βρίσκεται στο -3 από την κορυφή!

Ομάδα πρωταθλητισμού παρουσιάζει στους αγωνιστικούς χώρους ο φετινός ΠΟΑ καθώς για άλλο ένα παιχνίδι κατάφερε έστω και δύσκολα να φτάσει στη νίκη με σκορ 1-0 κόντρα στον Ερμή Ζωνιανών στο Ατσαλένιο που του έδωσε την δυνατότητα μετά την ήττα του Ιωνικού στη Νίκαια και το ρεπό του Εργοτέλη να μειώσει την διαφορά του από την κορυφή στους 3 βαθμούς και από το δεύτερο Εργοτέλη στους 2.

Στο πρώτο μέρος είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι με τον Ερμή να πατάει κάπως καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να απειλεί για πρώτη φορά με τον Τοπούζη στο 23’, ο οποίος έπιασε αφύλακτος την κεφαλιά μέσα από την μεγάλη περιοχή του ΠΟΑ μετά από γέμισμα του Ταβλαδωράκη από δεξιά, όμως η κατάληξη δεν ήταν η επιθυμητή για την ομάδα των Ζωνιανών καθώς η μπάλα πήγε λίγο άουτ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι ανέβηκαν και πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο απειλώντας δύο φορές με τους Πετράκη και Μπουτσάκη στο 37’ και στο 44’ αντίστοιχα με τον Κόλλια να είναι και τις δύο φορές εκεί και να λέει “όχι” στους ποδοσφαιριστές της ομάδας του Ατσαλένιου σε ισάριθμα σουτ που δοκίμασαν μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Έτσι το 0-0 αποτέλεσε το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους καθώς μόλις λίγα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους “άνοιξαν” το σκορ με τον Μπουτσάκη να στρώνει στον Φραγκιαδάκη και εκείνος με ένα εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στο “παραθυράκι” της εστίας του Κόλλια για το 1-0.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και η πίεση τους απέφερε καρπούς στο 74’ όταν κέρδισαν πέναλτι μετά από χέρι του Πετρά, ο οποίος στην φάση αυτή αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή, Κασσελάκη.

Το πέναλτι ανέλαβε στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ρόβας, όμως ο Ματαλλιωτάκης έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και απομάκρυνε την μπάλα διατηρώντας το 1-0.

Στα εναπομείναντα δεκαπέντε λεπτά οι φιλοξενούμενοι πίεζαν συνεχώς όμως δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν με αποτέλεσμα το 1-0 να μείνει ως το φινάλε και ο ΠΟΑ να πάρει μια σπουδαία εντός έδρας νίκη κόντρα στον Ερμή Ζωνιανών.

ΠΟΑ: Ματαλλιωτάκης, Αραβιάκης, Παπαδομιχελάκης, Πετράκης, Γενιτσαρίδης, Πετράς, Μπουτσάκης (79’ Χαρίτος), Φραγκιαδάκης, Αμπντουραχμάνι (90’ Βρεττός λ.τρ.), Σταθόγλου (57’ Χατζηανδρέου), Τριανταφύλλου

Ερμής Ζωνιανών: Κόλλιας, Γιακουμάκης, Χατζηβασίλης (73’ Πλουσής Δ.), Γεμιτσός (59’ Πλουσής Β.), Φαμπίνιο, Ρόβας, Τοπούζης, Ταβλαδωράκης, Ραπτάκης, Πασιαλής (83’ Πουλάκης), Ανυφαντάκης