ΑΡΧΙΚΗ | ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ | Χωρίς να κοπιάσει... νίκησε ο Πλατανιάς!

Χωρίς να κοπιάσει... νίκησε ο Πλατανιάς!

Επιστροφή στις νίκες και στα θετικά αποτελέσματα για τον Πλατανιά, ο οποίος χωρίς να παίξει φανταστικό ποδόσφαιρο πανηγύρισε μια επαγγελματική και "εύκολη" , έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση, νίκη κόντρα στην Βέροια στα Περιβόλια.

Τη νίκη με σκορ 1-0 πανηγύρισε στα Περιβόλια κόντρα στην Βέροια ο Πλατανιάς σε ένα παιχνίδι με λιγοστές φάσεις και αρκετά κακό ρυθμό ανά διαστήματα. Ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος στο ματς ήταν ο Μουνάφο στο 30'.

Τα πρώτα είκοσι λεπτά ήταν αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να απειλήσουν τις αντίπαλες εστίες.

Αυτό όμως άλλαξε μετά το 24’ όταν και ο Αντονιάν δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη μέσα σε 8 λεπτά (η πρώτη στο 16’) για σκληρό μαρκάρισμα αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Μετά την αποβολή, όπως ήταν λογικό, ο Πλατανιάς πήρε μέτρα στο γήπεδο και σκόραρε στο 30’ με τον Μουνάφο να πιάνει την κεφαλιά αφύλακτος μέσα από την μεγάλη περιοχή της Βέροιας μετά από γέμισμα του Μενδρινού και να κάνει το 1-0.

Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους δεν είδαμε κάποια άλλη καλή στιγμή με το 1-0 να αποτελεί το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερος μέρος ο ρυθμός ανέβηκε και ο Πλατανιάς έχασε μοναδική ευκαιρία στο 59’ να διπλασιάσει τα τέρματα του με τον Γιακουμάκη να κάνει το γυριστό, την μπάλα να βρίσκει στον Ασίγκμπα και να σταματάει στο δοκάρι της εστίας του Λόπεθ.

Μετά το δοκάρι του Πλατανιά όμως ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα με την Βέροια να αποδέχεται την μοίρα της και να μην δείχνει ικανή να αντιδράσει και τον Πλατανιά να διαχειρίζεται το υπέρ του σκορ με αποτέλεσμα το 1-0 να μείνει μέχρι το τέλος και η Χανιώτικη ομάδα να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα και τις νίκες μετά την ήττα στα “Πηγάδια” από την Ξάνθη.

Βέροια (Ράτκο Ντόστανιτς): Λόπεθ, Βασιλαντωνόπουλος, Ασίγκμπα, Καλί, Αντονιάν, Μπαλάφας, Τομάς, Κάλβο, Σαρπόνγκ (78’ Μίλιεβιτς), Στόιτσεφ, Καπετάνος

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Βάντερσον, Καρυπίδης, Μπανανά, Στάθης, Μουνάφο, Μενδρινός (71’ Στανισάβλιεβιτς), Γιορέντε, Γιακουμάκης, Μανούσος, Σίγκνεβιτς