ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | EUROPA LEAGUE | Συντριβή για τον Ολυμπιακό στην Τουρκία! (videos)

Συντριβή για τον Ολυμπιακό στην Τουρκία! (videos)

Κατώτερος των περιστάσεων αποδείχθηκε ο Ολυμπιακός στο "Vodafone Arena" καθώς παρόλο που έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 39' όχι μόνο δεν προκρίθηκε αλλά είδε την Μπεσίκτας να τον συντρίβει με σκορ 4-1!

Τι και αν μείωσε σε 2-1 στο 31' και έμεινε παικτή παραπάνω από το 39'; Ο Ολυμπιακός αποδείχθηκε για άλλη μια φορά φέτος κατώτερος των περιστάσεων και έμεινε εκτός συνέχειας Europa League καθώς δέχτηκε δύο ακόμη τέρματα από τους γηπεδούχους στο δεύτερο μέρος και έχασε με 4-1!

Μεγάλη ευθύνη φέρει και ο Λεάλι, ο οποίος ήταν κάκιστος για ένα ακόμη παιχνίδι και έχει ευθύνη στα περισσότερα γκολ της Μπεσίκτας.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και απείλησαν για πρώτη φορά στο 7’ όταν ο Κουαρέσμα εκτέλεσε απευθείας φάουλ από πλεονεκτική θέση και ο Λεάλι εκτινάχθηκε εντυπωσιακά στο αριστερό του “γάμα” και έδιωξε την μπάλα.

Αυτή αποδείχθηκε η προειδοποιητική βολή καθώς τρία λεπτά αργότερα η Μπεσίκτας πήρε το προβάδισμα με σκόρερ τον Αμπουμπακάρ. Ο Ταλίσκα γέμισε από τα αριστερά και ο Αμπουμπακάρ από την “καρδιά” της άμυνας του Ολυμπιακού έκανε την κεφαλιά, κέρδισε τον Λεάλι και “άνοιξε” το σκορ για τους Τούρκους.

Μετά το 1-0 οι γηπεδούχοι, όπως ήταν λογικό, είχαν την ψυχολογία με το μέρος του πήραν μέτρα στο γήπεδο και έφτασαν στην επίτευξη και του δεύτερου τέρματος μόλις στο 22’ με σκόρερ τον Μπάμπελ.

Ο Κουαρέσμα ανέβηκε μόνος του από τα αριστερά έκανε την σέντρα εκεί όπου βρισκόταν αμαρκάριστος ο Μπάμπελ, ο οποίος κοντρόλαρε και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λεάλι για το 2-0.

Το πρώτο μισάωρο άνηκε ολοκληρωτικά στους Τούρκους, που εκτός από τα δύο τέρματα, τα οποία πέτυχαν κυριάρχησαν και πλήρως στον αγωνιστικό χώρο.

Το τελευταίο δεκαπεντάλεπτο του πρώτου μέρους, όμως βρήκε καλύτερο τον Ολυμπιακό και ήταν εκείνο που του έδωσε τα εφόδια για να συνεχίσει την προσπάθεια του για την πρόκριση στην συνέχεια.

Αρχικά στο 31’ οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα κάνοντας το 2-1 με σκόρερ τον Ελιουνούσι.

Ο Νορβηγός άσος ήταν ο παίκτης που έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι της πρόκρισης με ένα καταπληκτικό γκολ!

Ο Σισοκό έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά ο Ελιουνούσι έκανε το γυριστό, η μπάλα κόντρα στον Αντριάνο, ξεγελώντας τον Φάμπρι και καταλήγοντας στην εστία για την μείωση των πρωταθλητών Ελλάδος.

Εκτός από το γκολ στο 39’ ήρθε η αποβολή του Αμπουμπακάρ να βάλει για τα καλά τον Ολυμπιακό στο κόλπο! Σε μια ανύποπτη στιγμή εκτός φάσης ο επιθετικός της Μπεσίκτας χτύπησε τον Ρέτσο και ο διαιτητής μετά από συνεννόηση με τους βοηθούς του απέβαλε τον Αμπουμπακάρ και έδωσε την δυνατότητα στον Ολυμπιακό να αγωνιστεί για παραπάνω από ένα ημίχρονο με παίκτη παραπάνω.

Το πρώτο μέρος δεν επιφύλασσε κάτι άλλο αξιόλογο με το 2-1 να αποτελεί το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και απείλησαν στο 49’ όταν μετά από σύγχυση στην άμυνα της Μπεσίκτας κανένας ποδοσφαιριστής τους δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα από κοντά στα δίχτυα.

Οι “ερυθρόλευκοι” όσο περνούσαν τα λεπτά ανέβαζαν στροφές και πίεζαν όλο και περισσότερο τους αντιπάλους τους απείλόντας εκ νέου με μια μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη στο 58’ να απομακρύνεται με υπερένταση από τον Φάμπρι.

Και εκεί που ο Ολυμπιακός πίεζε για την ισοφάριση η Μπεσίκτας βγήκε μπροστά η μπάλα έφτασε στο Μπάμπελ μέσα στην μεγάλη περιοχή, εκείνος από δύσκολη γωνία έκανε το σουτ, ο Λεάλι εκτίμησε τελείως λάθος την φάση, η μπάλα πέρασε κάτω από τα χέρια του και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-1 των γηπεδούχων, που ουσιαστικά σε εκείνο το σημείο έβαλαν “ταφόπλακα” στις ελπίδες των πρωταθλητών Ελλάδος για πρόκριση.

Πλέον στα επόμενα δεκαπέντε λεπτά ο Ολυμπιακός έψαχνε δύο γκολ, που δεν ήρθαν ποτέ!

Αντίθετα όπως βγήκε μπροστά για να ψάξει το γκολ δέχθηκε και τέταρτο τέρμα στο 85' με τον Τοσούν μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι να βγαίνει απέναντι από τον Λεάλι και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 4-1!

Έτσι οι Τούρκοι πέρασαν στους "8" του Europa League και ο Ολυμπιακός έφυγε από την Τουρκία με την απογοήτευση να κυριαρχεί και την ήττα με το "βαρύ" 4-1 να "σκιάζει" την προσπάθεια του.

Ολυμπιακός (Βασίλης Βούζας): Λεάλι, Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Σισοκό, Ρομαό, Καμπιάσο (67’ Μαρίν), Ελιουνούσι, Φορτούνης, Μανθάτης (56’ Σεμπά), Ανσαριφάρντ

Μπεσίκτας (Σενιόλ Γκιουνές): Φάμπρι, Μίτροβιτς, Τόσιτς, Αντριάνο, Γκιονούλ, Χάτσινσον, Οζακιούπ (60’ Ουισάλ), Ταλίσκα (90' Ινλέρ), Μπάμπελ, Κουαρέσμα (83' Τοσούν), Αμπουμπακάρ