ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Νίκη με "σβηστές μηχανές" και κορυφή για Εργοτέλη!

Νίκη με "σβηστές μηχανές" και κορυφή για Εργοτέλη!

Ο Εργοτέλης κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-0 επί του Ηλυσιακού, στο Παγκρήτιο στάδιο για την "μάχη" της 23ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ εθνικής και να ανέβει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Με δύο εύστοχα πέναλτι των Λεάλ (22'), Κατσικοκέρη (35') αλλά και το γκολ στο 91' του Καϊμακαμούδη, ο  Εργοτέλης πανηγύρισε τη νίκη απέναντι στον Ηλυσιακό και ανέβηκε μόνος πρώτος στην κορυφή του 4ου ομίλου.

Στο πρώτο ημίχρονο oι Κρητικοί ήταν... Καταιγιστικοί! Η πρώτη ευκαιρία για τον Εργοτέλη ήρθε στο 2'. Από σέντρα του Λεάλ, ο Γκοτσούλιας δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε και εκείνη κατέληξε άουτ. Στο 3' οι "κιτρινόμαυροι" απείλησαν για δεύτερη φορά. Ο Βελλίνης έπιασε ωραία κεφαλιά-"ψαράκι"  αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Σηφάκη. Στο 9' ο Βελλίνης προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον γκολκίπερ του Ηλυσιακού με μακρινό σουτ όμως  ο Σηφάκης μάζεψε εύκολα την μπάλα. Ο Κατσικοκέρης με κεφαλιά (10') και προβολή (15') επιδίωξε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα όμως και στις δύο φάσεις η "στρογγυλή θεά" δεν του έκανε το χατήρι και πέρασε άουτ. Στο 22' ο Εργοτέλης κέρδισε πέναλτι. Ο Σέρχιο Λεάλ ευστόχησε και άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη. Η πρώτη ευκαιρία για τον Ηλυσιακό ήρθε στο 34' αλλά η κεφαλιά του Ιωάννου έφυγε δίπλα από το δεξί κάθετο  δοκάρι του Βασιλειάδη. Στο 36' ο Φλέγγας έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και η "κιτρινόμαυρη" ομάδα κέρδισε νέο πέναλτι. Ο Κατσικοκέρης ανέλαβε την εκτέλεση και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε με την ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου να διατηρεί  τα ηνία του παιχνιδιού. Στο 50' ο Κατσικοκέρης δεν πρόλαβε να "τσιμπίσει" την μπάλα, μετά το ωραίο γύρισμα του Μπρατσιάνι. Η πρώτη (ουσιαστικά) καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος (70') ήρθε από πλευράς Ηλυσιακού. Ο Μέξης (είχε περάσει ως αλλαγή) δοκίμασε σέντρα-σουτ και λίγο έλειψε να "κρεμάσει" τον Βασιλειάδη. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε (91') ο Καϊμακαμούδης με κοντινό πλασέ.

Συνθέσεις

Εργοτέλης: Βασιλειάδης, Νικολακάκης, Νιάρος (74' Ρουσσάκης), Τζανής, Μπάτζιος, Γκοτσούλιας, Μισέλ, Σερτζίνιο, Κατσικοκέρης (86' Καϊμακαμούδης), Λεάλ (42' Μπρατσιάνι α.α), Βελλίνης

Ηλυσιακός:Σηφάκης, Γραμματίκας (67' Μέξης), Ντούμπερετ, Πυτίνης, Μπίρης, Αμανατίδης, Στρίγγας (55' Ρόπας), Φλέγγας, Ιωάννου, Θαναηλάκης, Μάλτσι

Αναλυτικά το παιχνίδι
2' Ο Λεάλ έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Γκοτσούλιας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, δεν έκανε καλό κοντρόλ και η μπάλα έφυγε άουτ.
3 Δεύτερη καλή στιγμή για τον Εργοτέλη. Ο Λεάλ εκτέλεσε το φάουλ, ο Βελλίνης έκανε κεφαλιά-"ψαράκι" η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
9' Καλό σουτ, του Βελλίνη λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, μπλοκάρει ο Σηφάκης.
10' Κόρνερ του Λεάλ από δεξιά, κεφαλιά του Κατσικοκέρη, μπλοκάρει ο πορτιέρο του Ηλυσιακού.
15' Μεγάλη ευκαιρία για τους "γηπεδούχους" να ανοίξουν το σκορ. Ο Βελλίνης έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Κατσικοκέρης πετάχτηκε για την προβολή, αλλά η μπάλα έφυγε για λίγο άουτ.
Ο Εργοτέλης πιέζει στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του αγώνα.
22' ΓΚΟΛ! Η ομάδα του Εργοτέλη ανοίγει το σκορ έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λεάλ. 1-0!
23' Ο Κατσικοκέρης βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ όμως ο Σηφάκης ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε το πλασέ του επιθετικού του Εργοτέλη.
34' Ευκαιρία για τον Ηλυσιακό. Ο Ιωάννου πήρε την κεφαλιά μετά από γέμισμα όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βασιλειάδη.
35'  ΓΚΟΛ! Νέο πέναλτι για τον Εργοτέλη μετά από χέρι του Φλέγγα. Ο Κατσικοκέρης ανέλαβε την εκτέλεση και πραγματοποίησε το 2-0.
Ημίχρονο στο Παγκρήτιο στάδιο με τον Εργοτέλη να προηγείται 2-0  επί του Ηλυσιακού.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε.
50' Ωραίο γύρισμα του Μπρατσιάνι από αριστερά, ο Κατσικοκέρης δεν πρόλαβε να μπει στη φάση και η μπάλα πέρασε έξω από την πλάγια γραμμή του γηπέδου.
Συμπληρώθηκαν 60' λεπτά στην αναμέτρηση και ο ρυθμός είναι αρκετά χαμηλός.
70' Καλή στιγμή για τους "φιλοξενούμενους". Σέντρα σουτ του Μέξη η μπάλα θα φύγει πάνω από τα δοκάρια του Βασιλειάδη.
Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση συμπληρώνονται 85' λεπτά παιχνιδιού.
90' ΓΚΟΛ! Ο Βελλίνης σούταρε από μακριά, ο Σηφάκης έδιωξε με γροθιές όμως η μπάλα έφτασε στον Καϊμακαμούδη και εκείνος με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
3-0!
90' Αποβάλλεται ο Φλέγγας με δεύτερη κίτρινη κάρτα.