ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Νίκη στη Νίκαια για τον ΟΦΗ

Νίκη στη Νίκαια για τον ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ πραγματοποίησε ακόμη μία πολύ καλή εμφάνιση στο πρωτάθλημα. Στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής οι «ασπρόμαυροι» επιβλήθηκαν 79-85 του Άρη Νίκαιας και «καθάρισαν» και τυπικά με το κομμάτι της παραμονής.

Στην πρώτη περίοδο ο ηρακλειώτικος σύλλογος ήταν πραγματικά φανταστικός επιθετικά, επέβαλλε το ρυθμό του και στο 10’ περνούσε 21-33. Και στο δεύτερο δεκάλεπτο διατηρούσε τα «ηνία» στο σκορ και στο 17’ ήταν μπροστά 31-46. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, ωστόσο, αντίπαλος έκανε την αντεπίθεση του και μ’ ένα επιμέρους 10-2, στο 20’ το αποτέλεσμα ήταν 41-48.

Και στο ξεκίνημα της επανάληψης το συγκρότημα του Γιάννη Κόκκινου κρατούσε το προβάδισμα (43-51 στο 22’), όμως σταδιακά οι γηπεδούχοι… ροκάνισαν τη διαφορά και στο 30’ το αποτέλεσμα ήταν 63-63.

Στην τελευταία περίοδο, πάντως, ο ΟΦΗ έδειξε πως διαθέτει χαρακτήρα και ότι στα… δύσκολα ανταπεξέρχεται. Διαχειρίστηκε, έτσι, με ωριμότητα την κατάσταση και παρά το γεγονός πως το… μομέντουμ είχε περάσει στην απέναντι πλευρά, κατάφερε να πανηγυρίσει, επικρατώντας 79-85.

Τα δεκάλεπτα: 21-33, 41-48 (ημίχ.), 63-63, 79-85.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Πανούλιας): Γεωργουσόπουλος 2, Καρβούνης 4, Σκιαθίτης, Θαλασσινός 19, Αγγελίδης 2, Κόλλιας 19, Στέφος 14, Δρίβας 5, Αντωνούτσος, Καρυπίδης 14.

ΟΦΗ (Γ. Κόκκινος): Μητρόπαπας 6, Κριθινάκης 3 (1), Μαϊστρέλης 5 (1), Ξενάκης 20 (1), Μπουμπάρης 15, Καρλάφτης 5 (1), Αγαπιάδης 27 (1), Πρωτογεράκης, Κυρίτσης 3 (1), Μουλάς 1.