ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | Β ΕΘΝΙΚΗ | Το έχασε στην παράταση ο Εργοτέλης

Το έχασε στην παράταση ο Εργοτέλης

Άλλη μία αρκετά καλή προσπάθεια του Εργοτέλη έπεσε στο… κενό. Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν 77-73 στυ δεύτερη παράταση (κ.α. 62-62, α’ παρ. 67-67) από τον Τρίτωνα για την 23η αγωνιστική της Β’ Εθνικής και γνώρισαν την 5η συνεχόμενη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Ο σύλλογος του Ηρακλείου έδειξε από νωρίς πως ήταν αποφασισμένος να τα παίξει όλα για όλα και να κυνηγήσει τις πιθανότητες που του αναλογούσαν για τη νίκη. Το ματς ήταν ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 16-18 στο 10’.

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, στο 15’ ο Εργοτέλης περνούσε 25-26, ενώ πήγε στα αποδυτήρια με την ελάχιστη υπέρ του διαφορά (33-34).

Μέχρι και τα μέσα περίπου του τρίτου δεκαλέπτου οι Κρητικοί ήταν μπροστά (38-40), αλλά οι γηπεδούχοι… ανέβασαν στροφές και στο 30’ νικούσαν 48-44. Το ματς ήταν δεδομένο πως θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.

Στην τελευταία περίοδο η αναμέτρηση απέκτησε… άγρια ομορφιά, με τον Εργοτέλη, ωστόσο, να μην μπορεί να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και να ηττάται. Το ματς στην κανονική του διάρκεια έληξε 62-62 και στο α’ έξτρα πεντάλεπτο 67-67. Στη δεύτερη παράταση, ωστόσο, ο Τρίτων κατάφερε να πάρει το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 33-34 (ημίχ), 48-44, 62-62, 67-67, 77-73.

ΤΡΙΤΩΝ (Μιχελάκος, Ανδρεδάκης): Γρύλλης 8 (2), Κουτούλας 5 (1), Καλαντζής 10 (2), Κουκουνιάς 10, Ντιμπ 3 (1), Θυμνιός 21, Γκαβανόπουλος 14 (1), Ανδρεόπουλος 6, Βερτούδος Ν., Πετρόπουλος.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης, Τζανής): Γεωργούτσος 10, Καρακωνσταντάκης 22 (2), Βερτούδος Κ. 6, Σταμάτης 13 (3), Καραλής 10 (2), Σαρρής 6, Σταράκης 6 (2).