ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | SUPER LEAGUE | "Πρασίνισε" το ντέρμπι της Λεωφόρου!

"Πρασίνισε" το ντέρμπι της Λεωφόρου!

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποιώντας μια τεράστια εμφάνιση δεν έδωσε κανένα δικαίωμα αμφισβήτησης στον Ολυμπιακό και πήρε μια τεράστια νίκη στο ντέρμπι των αιωνίων!

Χωρίς να απειληθεί ούτε μια στιγμή (!) στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός νίκησε δίκαια τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο με σκορ 1-0 και πήρε μια σπουδαία, βάση γοήτρου και βαθμολογίας, νίκη στο ντέρμπι αιωνίων.

Το μοναδικό και όπως αποδείχθηκε "χρυσό" γκολ για τους "πράσινους" πέτυχε ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Μάρκους Μπεργκ στο 15'.

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ήταν αναγνωριστικά χωρίς να δημιουργηθεί κάποια αξιόλογη φάση για τις δύο ομάδες.

Μετά τα πρώτα δέκα αναγνωριστικά λεπτά ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και στην πρώτη καλή στιγμή του στο παιχνίδι στο 15’ “ευτύχησε” να προηγηθεί με τον πρώτο σκόρερ του Ελληνικού πρωταθλήματος, Μάρκους Μπέργκ! Ο Σουηδός επιθετικός έκανε την κάθετη πάσα στον Κλωναρίδη, εκείνος από θέση τετ-α-τετ, πλάσαρε, ο Καπίνο του αρνήθηκε το γκολ, όμως μετά την απόκρουση του νεαρού τερματοφύλακα του Ολυμπιακού η μπάλα έφτασε στον Μπέργκ, ο οποίος με σουτ στην κίνηση έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Καπίνο για το 1-0!

Ο Παναθηναϊκός με την ψυχολογία στα ύψη συνέχισε να πιέζει για να βρει και ένα δεύτερο τέρμα και έχασε τεράστια ευκαιρία στο 19’.

Ο Εμποκού γύρισε από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε στον Μποτία, κατευθύνθηκε προς την εστία, όμως ο Καπίνο έδειξε τα αντανακλαστικά του απομακρύνοντας την μπάλα με υπερένταση και στην επαναφορά ο Κλωναρίδης, πιεζόμενος έκανε το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής με την μπάλα να περνάει πάνω από το δοκάρι!

Οι “πράσινοι” συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι και ήταν εκείνοι, που απείλησαν για δεύτερη φορά, πέρα του γκολ τους, με τον Εμποκού να αναλαμβάνει την εκτέλεση ενός φάουλ από τον άξονα σε απόσταση τριάντα μέτρων από την εστία με την μπάλα να κατεβαίνει απότομα προς το τέρμα και τον Καπίνο να την απομακρύνει δύσκολα με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Αυτή δεν ήταν η μοναδική φορά που απείλησε με στημένη φάση ο Εμποκού καθώς εκτέλεσε άλλο ένα φάουλ, από τα 25 μέτρα αυτή τη φορά, στο 40’ με τον Καπίνο να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να απομακρύνει την μπάλα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου με τον Κουλιμπαλί να κάνει το σουτ ολομόναχος από τα δεξιά μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού με την μπάλα να καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, άουτ.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 1-0, το οποίο έμοιαζε λίγο βάση των ευκαιριών του και τον Ολυμπιακό από την άλλη να μην καταφέρνει να δημιουργήσει ούτε μια μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο μέρος και να έχει τεράστια θέματα κυρίως από την αριστερή πλευρά της άμυνας του όπου ο Κουλιμπαλί έκανε ότι ήθελε σε όλο το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 57' με τον Ζέκα να δίνει την κάθετη στον Μπέργκ, εκείνος να κάνει την προβολή και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 69’ οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Εμποκού να ξεχύνεται... μόνος του στην αντεπίθεση και ενώ είχε πολλές επιλογές και χώρο, εκείνος διάλεξε την χειρότερη βάση εκτέλεσης καθώς ήθελε να βρει τον Μπεργκ, όμως η πάσα του ήταν πολύ δυνατή με αποτέλεσμα ο Σουηδός να μην προλάβει και η μπάλα να περάσει άουτ.

Παρά το ότι οι μοναδικές απειλές του δευτέρου μέρους μέχρι το 70’ ήταν για τον Παναθηναϊκό, ο Ολυμπιακός είχε ισορροπήσει το παιχνίδι και προσπαθούσε να ανέβει και να φτάσει στην ισοφάριση.

Όμως ο Παναθηναϊκός συνήλθε άμεσα και έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία μετά από γύρισμα του Κουλιμπαλί και τελείωμα του Εμποκού στο 73’ με τον Καπίνο να κάνει μεγάλη επέμβαση με το πόδι και στη συνέχεια να μπλοκάρει τη μπάλα.

Αυτή αποδείχθηκε και η επέμβαση του αγώνα καθώς δεν υπήρχε άλλη αξιόλογη φάση μέχρι το φινάλε του ματς.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε εξαιρετικά το υπέρ του προβάδισμα και πήρε μια τεράστια νίκη γοήτρου καθώς νίκησε στο ντέρμπι των αιωνίων καθώς και βαθμολογικού ενδιαφέροντος αφού η νίκη ήταν αναγκαία για το κυνήγι των θέσεων 2 και 3.

Παναθηναϊκός: Ο. Βλαχοδήμος, Κουτρουμπής, Μολέντο, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Ζέκα, Κουρμπέλης, Βιγιαφάνες (77’ Λούντ), Εμποκού (86’ Μπουμάλ), Κλωναρίδης (76’ Λέτο), Μπέργκ

Ολυμπιακός: Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Σισοκό, Ρομαό, Μάρτινς (57’ Ανδρούτσος), Ντομίνγκεζ (63’ Φορτούνης), Ελιουνούσι (81’ Καρντόσο), Σεμπά, Ανσαριφάρντ