ΑΡΧΙΚΗ | ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ | Μέταλλο νικητή ο Πλατανιάς!

Μέταλλο νικητή ο Πλατανιάς!

Άλλη μια νίκη που τον κρατάει κοντά στο όνειρο... της Ευρώπης πέτυχε ο Πλατανιάς κόντρα στον Ηρακλή στα Περιβόλια.

Σπουδαία εντός έδρας νίκη που τον κρατάει κοντά στην 5η θέση, που οδηγεί στα Play-off και κατ’ επέκταση στην Ευρώπη πήρε ο Πλατανιάς στα Περιβόλια κόντρα στον Ηρακλή με σκορ 1-0 χάρη στο γκολ του Γιακουμάκη στο 78’ σε ένα παιχνίδι με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να φανούν απειλητικές. Το ίδιο πάνω κάτω έγινε και σε όλο το υπόλοιπο πρώτο μέρος με την μοναδική αξιόλογη φάση να σημειώνεται στο 17’ για τον Γηραιό με τον Αγγελόπουλο, ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Πλατανιά, έκανε το πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή, όμως το τελείωμα του δεν ήταν αυτό που έπρεπε με αποτέλεσμα ο Σωτηρίου να μπλοκάρει την μπάλα.

Στην επανάληψη ο Ηρακλής μπήκε δυνατά και απείλησε στο 49’ με τον Δώνη να κάνει το σουτ και την μπάλα να περνάει λίγο έξω, άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο δυνατοί στην αρχή της επανάληψης  και έχασαν άλλη μια ευκαιρία στο 55’ με τον Κούρο να πιάνει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Περόνε και την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στη συνέχεια ο Πλατανιάς ανέβασε στροφές και απείλησε στο 77’ με τον Γιακουμάκη να βρίσκεται απέναντι στον Χουάντερσον, να μην καταφέρνει όμως να τον περάσει με επιτυχία και στην επαναφορά η μπάλα να φτάνει στα άκρα στον Βάντερσον, ο οποίος κάνει ένα κακό γέμισμα με την ευκαιρία να χάνεται, την ίδια ώρα, που δύο συμπαίκτες του ήταν μέσα στην περιοχή του Ηρακλή με κενή την εστία καθώς ο Χουάντερσον ήταν κάτω, εξουδετερωμένος.

Αυτή η φάση αποδείχθηκε και η προειδοποιητική βολή καθώς ο Πλατανιάς έφτασε στο γκολ στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Ντεβέσα να σουτάρει, η μπάλα από το σουτ του να φτάνει στον Γιακουμάκη, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να “ανοίξει” το σκορ, 1-0.

Μετά το γκολ τους οι Χανιώτες διαχειρίστηκαν το υπέρ τους σκορ και έτσι πήραν άλλη μια πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη, που τους κρατάει ζωντανούς για το όνειρο της Ευρώπης και δείχνει το μέταλλο νικητή, που έχει ο φετινός Πλατανιάς!

Από την πλευρά του ο Ηρακλής δεν κατάφερε για άλλο ένα παιχνίδι παρ’ ότι πάλεψε να πάρει κάτι θετικό με αποτέλεσμα να παραμέινει κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού για άλλη μια αγωνιστική.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Καρυπίδης, Μπανανά, Βάντερσον, Μουνάφο, Μενδρινός (81’ Μαραγκός), Γιορέντε (46’ Ντεβέσα), Μανούσος, Στανισάβλιεβιτς (66’ Γουνδουλάκης), Γιακουμάκης

Ηρακλής (Σάββας Παντελίδης): Χουάντερσον, Αργυρόπουλος (67’ Καραγκούνης), Σαραμαντάς (81’ Μπαστακός), Τζανετόπουλος, Κούρος, Δώνης, Στάμου, Γροντής, Ιντζόγλου, Αγγελόπουλος (66’ Λεοζίνιο), Περόνε