ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | ΝΒΑ | Με νίκες συνέχισαν Ουόριορς και Σπερς

Με νίκες συνέχισαν Ουόριορς και Σπερς

Μεγάλη νίκη στην παράταση με σκορ 122-120 πέτυχαν στο Τορόντο οι Ράπτορς απέναντι στους Μπουλς. Οι γηπεδούχοι παρότι βρέθηκαν στο τέλος της τρίτης περιόδου αρκετά πίσω στο σκορ κατάφεραν να το γυρίσουν και να πάρουν τελικά τη νίκη στην παράταση, σε ένα ματς ποου μαζί με όλα τα άλλα είχε και... ξύλο. Λόπεζ και Ιμπάκα πιάστηκαν στα χέρια, έπεσαν και μερικές ψηλές και χρειάστηκαν να παρέμβουν οι ψυχραιμότεροι.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο ΝτεΡόζαν με 42 πόντους, ενώ πολύ καλό παιχνίδι από πλευράς Μπουλς έκανε ο Μπάτλερ με 37 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Οι Μπουλς πλέον βρίσκονται στο 33-38 και κινδυνεύουν να μείνουν εκτός πλέι οφ.

Στο Μπρούκλιν οι Νετς με μια αντέπιθεση στην τέταρτη περίοδο κέρδισαν 98-96 τους Πίστονς, έχοντας κορυφαίο τον Λόπεζ με 29 πόντους και 7 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Χάρις με 24 πόντους.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Χιτ που επικράτησαν 112-97 των Σανς. Ο Ουάιτσαϊντ ήταν και πάλι διπλός, με 23 πόντους και 14 ριμπάουντ, με την ομάδα να έχει συνολικά επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Το καλύτερο ματς του στους Πέλικανς έκανε ο Κάζινς οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη με 95-82 επί των Γκρίζλις. Σταμάτησε στους 41 πόντους με 17 ριμπάουντ, με τον Ντέιβις να έχει 19 και 13 αντίστοιχα.

Οι Ουόριορς πρόσθεσαν ακόμα μια νίκη στο ενεργητικό τους και φαίνεται ότι δύσκολα θα χάσουν την πρώτη θέση. Κέρδισαν μέσα στο Ντάλας τους Μάβερικς 112-87, έχοντας σε καλή βραδιά τους Τόμπσον (23π.) και Κάρι (17π., 9ασ.).

Με νίκη όμως προχώρησαν και Σπερς που βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από τους Ουόριορς. Επικράτησαν στη Μινεσότα 100-93 των Τίμπεργουλβς, με κορυφαίους του Όντριτζ (26π.) και Λέοναρντ (22π.).

Τέλος στο ντέρμπι του Λος Άντζελες, οι Κλίπερς απέδειξαν την διαφορά ποιότητας που έχουν από τους Λέικερς κερδίζοντας 133-109. Πολ και Ρέντικ βρέθηκαν σε εξαιρετικό βράδυ με 27 και 24 πόντους αντίστοιχα.