ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Δημιούργησε, σκόραρε και νίκησε...

Δημιούργησε, σκόραρε και νίκησε...

Βρίσκοντας, αυτό που του έλειψε στο παιχνίδι με τα Τρίκαλα, την ουσία ο ΟΦΗ πέρασε από τα Χανιά!

Επιστροφή στις νίκες για τον ΟΦΗ στην κρητική μονομαχία με τον ΑΟΧ στα Χανιά. Οι "ασπρόμαυροι" βρήκαν την ουσία που τους έλειψε στο παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής με τα Τρίκαλα και επικρατησαν με σκορ 0-2 του ΑΟΧανιά χάρη στα γκολ των Πουρτουλίδη στο 41' και Βουό στο 89'.

Ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε για πρώτη φορά στο 8’ με τον Όγκμποε να πιάνει την κεφαλιά και τον Αθανασίου να αποκρούει.

Οι “ασπρόμαυροι” φάνηκαν εκ νέου απειλητικοί πέντε λεπτά αργότερα με τον Βαλλιάνο να κάνει το σουτ μετά από στρώσιμο του Βουό και τον Αθανασίου να σώζει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι τον ΑΟΧ απομακρύνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 16’ έφτασε η στιγμή να βγει μπροστά και ο ΑΟΧ, ο οποίος έφυγε στην κόντρα με τον Σταματή μετά από σουτ του Όγκμποε που κόντραρε, όμως το τελείωμα του ποδοσφαιριστή του Χανιώτικου συλλόγου έφυγε λίγο άουτ.

Μετά υπήρχε ένα κενό διάστημα δέκα λεπτών μέχρι να χάσει άλλη μια ευκαιρία ο ΟΦΗ στο 29’ με τον Μιλοσάβλιεφ να σουτάρει και τη μπάλα να καταλήγει λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αθανασίου.

Ο ΟΦΗ φαινόταν να έχει την υπεροχή, όμως τα ατομικά λάθη δεν έλειψαν για άλλο ένα παιχνίδι με τον Κώτσιο να κάνει στραβοκλωτσιά στο 36’ και τον Κιάσσο να γλιτώνει την ομάδα του από αυτογκόλ απομακρύνοντας την μπάλα λίγο πριν εκείνη περάσει την γραμμή!

Και αφού γλίτωσε το αυτογκόλ ο Όμιλος έφτασε στο 0-1 τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Βουό να κερδίζει πέναλτι από τον Ζέρη και τον Πουρτουλίδη να το εκτελεί εύστοχα δίνοντας το προβάδισμα στον ΟΦΗ.

Το γκολ ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου που βρήκε τους φιλοξενούμενους, που πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 0-1.

Στην αρχή της επανάληψης ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Ο ΟΦΗ έδειχνε να διαχειρίζεται το υπέρ του σκορ με σχετική ευκολία και ο ΑΟΧ από την πλευρά του δεν μπορούσε να βρει τρόπους να φανεί απειλητικός. Η πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος ήταν ένα σουτ, που δοκίμασε ο αρχηγός του ΟΦΗ, Ηλίας Κώτσιος, στο 63’ με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Αθανασίου.

Όσο περνούσαν τα λεπτά ο ΟΦΗ οπισθοχωρούσε αδικαιολόγητα και ο ΑΟΧ κέρδιζε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και γινόταν όλο και πιο απειλητικός.

Στο 70’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν με τον Σταματή, όμως το γκολ του επιθετικού του ΑΟΧ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Δύο λεπτά μετά ο Αποστολόπουλος δοκίμασε ένα σουτ με τον Στρέζο να μπλοκάρει την μπάλα.

Σε αυτές τι δύο ευκαιρίες του ΑΟΧ ο ΟΦΗ απάντησε με μια πολύ όμορφη προσπάθεια και τελείωμα του Βουό στο 76’ όταν ο Ιβοριανός επιθετικός έκανε το σουτ, όμως δεν κατάφερε να βρει εστία στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Οι Χανιώτες δεν παρέδωσαν τα όπλα και συνέχισαν να πιέζουν χάνοντας άλλη μια καλή ευκαιρια στο 80’ με τον Βακενβάι να πλασάρει και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Και αυτό που δεν κατάφερε να κάνει ο ΑΟΧ με τον Βακενβάι στο 80' το έκανε ο ΟΦΗ στο 89' με πρωταγωνιστή τον Πάτρικ Βουό. Ο επιθετικός του Ηρακλειώτικου συλλόγου σημείωσε το 0-2 όταν πλάσαρε σωστά και κέρδισε το Αθανασίου μετά από ασίστ του Μάνου.

Έτσι ο ΑΟΧανιά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από την κρητική μονομαχία παρ' ότι πάλεψε. Αντίθετα ο ΟΦΗ έφυγε με το τρίποντο από τα Περιβόλια με σκορ 0-2 και πήρε τη νίκη που χρειαζόταν μετά την απρόσμενη ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από τα Τρίκαλα στο "Γεντί Κουλέ".

ΑΟΧανιά(Νίκος Παντέλης): Αθανασίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Ηρακλής, Βασιλείου (89' Γεωργακόπουλος), Φουρλάνος, Τσουκάνης, Δρίζης (55’ Λάσκαρης), Αποστολόπουλος (80’ Μηλιώνης), Σταματής, Βανκεβάι

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κιάσσος, Βαλλιάνος, Κώτσιος, Κομεσίδης, Μπόατενγκ, Μητρόπουλος (74’ Αντουκόρ), Πουρτουλίδης, Μιλοσάβλιεφ (57’ Πάγκαλος), Βουό, Όγκμποε (77’ Μάνος)