ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | FOOTBALL LEAGUE | "Φωτιά" στις αντεπιθέσεις αλλά δεν ήταν αρκετό... (video)

"Φωτιά" στις αντεπιθέσεις αλλά δεν ήταν αρκετό... (video)

Μπορεί κάθε κόντρα επίθεση του ΑΟΧ να ήταν απειλητική, όμως αυτό δεν του ήταν αρκετό για να φύγει με κάτι θετικό από την Λαμία καθώς οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και πήραν τη νίκη.

Παρ' ότι πάλεψε τα πράγματα δεν πήγαν όπως θα ήθελε ο ΑΟΧ, με την αποβολή του Βασιλείου μόλις από το 21' να παίζει πολύ σημαντικό ρόλο, με αποτέλεσμα να ηττηθεί από την ανώτερη Λαμία με σκορ 2-1. Θετικά τα δείγματα για τους γηπεδούχους που εκτός των δύο γκολ έχασαν και πολλές καλές ευκαιρίες. Πολύ καλός από την πλευρά του και ο ΑΟΧ που ήταν απειλητικός σε κάθε κόντρα επίθεση που δημιούργησε.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι σημειώθηκε μόλις στο 3’ από στημένη φάση και ήταν για τους γηπεδούχους. Ο Βασιλόγιαννης εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ με τον Αθανασίου να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ. Στα επόμενα δεκαπέντε λεπτά ο ρυθμός έπεσε και μετά ακολούθησε ένα πεντάλεπτο “φωτιά”!

Στο 20’ ο ΑΟΧ πήρε προβάδισμα στο σκορ με δράστη τον Σταματή, ο οποίος μετά από σέντρα του Τσουκάνη και αδράνεια των αμυντικών της Λαμίας είδε την μπάλα να στρώνεται στα πόδια του και από κοντά με πλασέ “άνοιξε” το σκορ, 0-1.

Στην αμέσως επόμενη φάση όμως οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο καθώς ο Βασιλείου, που είχε ήδη μια κίτρινη κάρτα, έκανε φάουλ στον Βάντερσον και δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη και κατά συνέπεια την κόκκινη μόλις στο 22’!

Ένα λεπτό μετά ο ΑΟΧ έχασε σπουδαία τριπλή ευκαιρία με τον Βακενβάι να κάνει το σουτ, τον Πίτκα να αποκρούει, στην επαναφορά τον Σταματή να προσπαθεί να κρεμάσει τον έμπειρο τερματοφύλακα με τον Πίτκα να αντιδράει και πάλι σωστά αποκρούοντας την μπάλα και στο δεύτερο ριντμπάουντ ο Ζέρης έκανε το σουτ εκτός ισορροπίας με την μπάλα να περνάει άουτ.

Το “δαιμονικό” πεντάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ισοφάριση της Λαμίας μετά από πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Βασιλόγιαννης. Η παράβαση ήταν ξεκάθαρη καθώς ο Τσουκάνης χωρίς λόγο άπλωσε το χέρι του και βρήκε την μπάλα με την γροθιά του παρόλο που αν περνούσε ο Βάντερσον θα γινόταν ναι μεν παραλήπτης αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν οργανωμένοι στην άμυνα.

Στη συνέχεια η Λαμία με παίκτη περισσότερο και την ψυχολογία υπέρ της πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν εκείνη, που έκλεισε στο δικό του μισό τον ΑΟΧ χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια άλλη καλή στιγμή στο πρώτο μέρος με το 1-1 να αποτελεί το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν το ίδιο δυνατά και απείλησαν, όπως και στο πρώτο μέρος, στο 3 λεπτό, δηλαδή στο 48’,  με τον Φερφελή να κάνει την σέντρα και τον Όμο από την μικρή περιοχή να μη μπορεί να σκοράρει στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ υπό την πίεση του Ηρακλή.

Και αυτό που δεν κατάφερε στο 48’ το έκανε δύο λεπτά αργότερα η Λαμία με τον Φερφελή να πιάνει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Σπυρόπουλου και να ολοκληρώνει την ανατροπή για την ομάδα του μόλις πέντε λεπτά μετά την είσοδο του στο γήπεδο!

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και συνέχισαν να πιέζουν απειλώντας άλλες δύο φορές αρχικά στο 53’ με τον Βασιλόγιαννη να κάνει το σουτ και την μπάλα να περνάει λίγο άουτ και εν συνεχεία στο 57' όταν ο Όμο έβγαινε σε θέση τετ-α-τετ, όμως ο συμπαίκτης του Καραγιάννης του πήρε την... μπουκιά από το στόμα και δοκίμασε το σουτ στέλνοντας την μπάλα άουτ και προκαλώντας τον εκνευρισμό του συμπαίκτη του.

Στο 65' η Λαμία σπατάλησε μια από τις μεγαλύτερες ευκαιρίες της στο παιχνίδι με τον Βασιλόγιαννη να κάνει το σουτ, τη μπάλα να κοντράρει στα σώματα και εν συνεχεία να πηγαίνει στον Ρότσα, που δοκίμασε το σουτ από πλεονεκτική θέση με τον Γεωργίου να αποκρούει και τους αμυνόμενους να απομακρύνουν τον κίνδυνο.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν συνεχώς στα καρέ του ΑΟΧ και έχασαν ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 67' με τον Φερφελή να υποδέχεται την μπάλα μετά από το λάθος κοντρόλ του Γεωργίου, όμως η λόμπα του ήταν κακή με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ο νόμος του ποδοσφαίρου πήγε να τιμωρήσει τους γηπεδούχους στο 71' μετά από προσπάθεια του Σταματή, όμως ο Όμο τελευταία στιγμή πρόλαβε τον επιθετικό του ΑΟΧ και γλίτωσε την ομάδα του από την πιθανή ισοφάριση.

Στο 79' ήρθε ξανά η σειρά της Λαμίας να χάσει άλλη μια ευκαιρία με τον Σπυρόπουλο να γεμίζει και τον Φερφελή να μην προλαβαίνει για λίγο να στείλει την μπάλα με καρφωτή κεφαλιά στα δίχτυα με αποτέλεσμα εκείνη να περάσει παράλληλα.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν είχαμε κάποια άλλη αξιόλογη φάση με το 2-1 να μένει μέχρι το τέλος και την Λαμία να επανέρχεται στις νίκες μετά από δύο αρνητικά αποτελέσματα. Από την άλλη ο ΑΟΧ πάλεψε με παίκτη λιγότερο για 70' λεπτά, όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα.

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Παπαργυρίου, Βαλιός (74' Αυγενικού), Χριστοφιλέας, Μπλάζιτς (29’ Ρότσα), Όμο, Καραγιάννης, Βασιλόγιαννης, Ματσούκας (46’ Φερφελής), Βάντερσον

ΑΟ Χανιά(Νίκος Παντέλης): Γεωργίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Ηρακλής, Βασιλείου, Φουρλάνος, Τσουκάνης, Λάσκαρης (71' Κοζάκης), Αποστολόπουλος (79' Γεωργακόπουλος), Βανκεβάι, Σταματής (85' Αφράτης)