ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΕΘΝΙΚΗ | Έπαιξαν σαν "Έλληνες" (videos)

Έπαιξαν σαν "Έλληνες" (videos)

Όπως είχε πει και ο Τσώρτσιλ στο εξής δεν θα λέμε οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες αλλά οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες!

Οι ποδοσφαιριστές της Εθνικής έπαιξαν ηρωικά, έβγαλαν και την ψυχή τους στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία ισοπαλία, αν και παρά την τεράστια σημασία που έχει μας αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση με τον τρόπο που ήρθε.

Η Εθνική προηγήθηκε με τον Μήτρογλου στο 46', όμως ο Λουκάκου βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει στο 89' και να στερήσει μια τεράστια νίκη, που θα μπορούσαμε να την χαρακτηρίσουμε και σαν ελληνική επανάσταση μέρα που είναι.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το Βέλγιο πήρε την κατοχή της μπάλας και κυριάρχησε στο παιχνίδι.

Στο 13’ οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με τον Φελαϊνί.

Ο μέσος του Βελγίου έπιασε την σκαστή κεφαλιά μετά από γέμισμα του Μέρτενς και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Καπίνο.

Η επόμενη απειλή από πλευράς γηπεδούχων σημειώθηκε στο 31’ με πρωταγωνιστή για δεύτερη φορά τον Φελαϊνί. Μετά από σέντρα του Καράσκο από τα αριστερά, ο μέσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε το τακουνάκι αναγκάζοντας τον Καπίνο να απομακρύνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Στο 36’ ήταν η σειρά του Ναϊνγκολάν να απειλήσει με ένα συρτό σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή σε ένα πρώτο μέρος όπου το Βέλγιο είχε την κατοχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού, όμως δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα τις τρεις φορές που απείλησε.

Από την άλλη πλευρά η Εθνική είχε παθητικό ρόλο δεν κατάφερε να δημιουργήσει καμία απειλή για την εστία του Κουρτουά, όμως έδειξε πολύ καλή αμυντική λειτουργία, που την βοήθησε να διατηρήσει το μηδέν στα μετόπισθεν.

Στην επανάληψη η Εθνική αιφνιδίασε τους Βέλγους καθώς μόλις στο πρώτο λεπτό “άνοιξε” το σκορ με δράστη τον Κώστα Μήτρογλου. Ο φορμαρισμένος επιθετικός μετά από κεφαλιά πάσα του Ταχτσίδη βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και με άψογο πλασέ σκόραρε κάνοντας το 0-1 για την Ελλάδα στις Βρυξέλλες!

Και εκεί που όλα όδευαν καλά για την Εθνική μας ο Ταχτσίδης έκανε λάθος υπολογισμό στη φάση του 65’ μπήκε δυνατά στον Αντερβέιρλεντ με αποτέλεσμα να δεχτεί την δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αφήσει την Ελλάδα με παίκτη λιγότερο για τα τελευταία 25 λεπτά χωρίς τις καθυστερήσεις.

Μετά την αποβολή, όπως ήταν λογικό, το Βέλγιο ανέβασε στροφές και έκλεισε την Εθνική μας στην περιοχή της. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία μετά την αποβολή ήρθε στο 73’ και ήταν διπλή. Μετά από σουτ του Αλντερβέιρλεντ και κόντρα στα σώματα αμυνομένων η μπάλα κατέληξε στον Μέρτενς, ο οποίος σούταρε από θέση τετ-α-τετ, όμως ο Καπίνο του είπε “όχι” αποκρούοντας με τα πόδια και στην επαναφορά ο Λουκάκου έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Η δεύτερη απειλή ήρθε στο 82’ με τον Βίτσελ να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Και τελικά η πίεση του Βελγίου απέφερε καρπούς στο 89’ με τον Ρομέλο Λουκάκου να δείχνει την αξία του και με πολύ ωραίο σεντερφορίσιο γκολ να κάνει το 1-1. Ο επιθετικός του Βελγίου κατέβασε την μπάλα και με γυριστό σουτ την έστειλε στα δίχτυα για την ισοφάριση.

Μετά το 1-1 η πίεση συνεχίστηκε και στις καθυστερήσεις οι Βέλγοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για την ολική ανατροπή. Ο Λουκάκου έκανε την κεφαλιά μετά από γέμισμα, όμως ο Καπίνο πραγματοποίησε την επέμβαση του αγώνα και εν συνεχεία η μπάλα κόντραρε στο Σταφυλίδη με τον νεαρό τερματοφύλακα να βρίσκει την μπάλα με τα πόδια αν και πεσμένος και να την απομακρύνει διατηρώντας το πολύτιμο 1-1.

Στο τέλος η Εθνική έμεινε με εννέα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Τζαβέλλα.

Αυτό έχει όμως μικρή σημασία καθώς η Ελλάδα πήρε μια σπουδαία και παλικαρίσια ισοπαλία, που τις δίνει ελπίδες ακόμη και για την πρώτη θέση του ομίλου και την απευθείας πρόκριση στο Μουντιάλ.

Βέλγιο: Κουρτουά, Βίτσελ, Σιμάν (83' Μιραλλάς), Αλντερβέιρλεντ, Βερτόνγχεν, Τσαντλί, Φελαϊνί (65' Ντεμπελέ), Καράσκο, Ναϊνγκολάν, Μέρτενς, Λουκάκου

Ελλάδα: Καπίνο, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Σταφυλίδης, Τζαβέλλας, Σάμαρης, Ταχτσίδης, Φορτούνης (67' Τζιώλης), Μάνταλος (84' Ζέκα), Μήτρογλου