ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Νίκησε αλλά απογοήτευσε...

Νίκησε αλλά απογοήτευσε...

Χωρίς να παίξει καλά για άλλο ένα παιχνίδι ο ΟΦΗ πήρε το τρίποντο κόντρα στην Καλλιθέα.

Απογοητευτικός για άλλο ένα παιχνίδι ο ΟΦΗ, που ήταν κακός σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και γλίτωσε από τύχη και Βαλλιάνο στο 92’ την ισοφάριση, αλλά πήρε τη νίκη χάρη στο γκολ του Μάνου στο 50' με σκορ 1-0.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Καλλιθέα να είναι εκείνη που απείλησε μόλις στο 4’ με τον Μπέλη να εκτελεί απευθείας φάουλ και τον Στρέζο να βρίσκει την μπάλα όσο χρειαζόταν για να στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στη συνέχεια ο ΟΦΗ πήρε την κατοχή της μπάλας και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 18’ με τον Βουό να κάνει το ψαλιδάκι μετά την κεφαλιά-πάσα του Μάνου με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

Στο 24’ οι “ασπρόμαυροι” φάνηκαν απειλητικοί εκ νέου με τον Βουό να πιάνει την κεφαλιά μετά από γύρισμα του Μάνου και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Καλλιθέα απείλησε μετά από όμορφη συνεργασία του Μπέλη με τον Μασέντο, ο τελευταίος έκανε το σουτ με τον Στρέζο να πέφτει στη γωνία του και να απομακρύνει την μπάλα.

Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους με το παιχνίδι να έχει πολύ όμορφο ρυθμό φάσεις εκατέρωθεν και τον ΟΦΗ να μην έχει καταφέρει να αιφνιδιάσει την πολύ καλά στημένη Καλλιθέα.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ μπήκε πιο αποφασισμένος και σε συνδυασμό με τις αλλαγές των Ράντι και Χαντί βρήκε το γκολ πολύ νωρίς μετά από ασίστ του πρώτου στον Μάνο και σουτ του επιθετικού του ΟΦΗ για το 1-0 στο 50’.

Μετά το γκολ όμως συνέχισε να κάνει πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου με αποτέλεσμα να μην μπορεί να δημιουργήσει απειλητικές καταστάσεις μπροστά στην εστία του Σταυριανού.

Βέβαια ούτε και από πλευρά της η Καλλιθέα κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες και έτσι το 1-0 παρέμενε.

Μετά από αρκετή ώρα που ο ρυθμός είχε πέσει ο ΟΦΗ απείλησε στο 78’ με τον Μάνο να παίζει όμορφο ένα-δύο με τον Βουό και να κάνει το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, άουτ.

Στις καθυστερήσεις, όμως η Καλλιθέα έχασε την ευκαιρία του αγώνα! Ο Γουόρντεν έκανε το σουτ από τα δεξιά μέσα στην μεγάλη περιοχή η μπάλα βρήκε στην εσωτερική πλευρά του δοκαριού και στη συνέχεια ο Βαλλιάνος σαν “από μηχανής θεός” έδιωξε την μπάλα πριν εκείνη περάσει τη γραμμή.

Έτσι ο ΟΦΗ έστω και πολύ δύσκολα πήρε το σημαντικό τρίποντο με σκορ 1-0.

ΟΦΗ: Στρέζος, Κώτσιος, Βουό, Μάνος, Πουρτουλίδης (77' Νάστος), Κομεσίδης, Αντουκόρ (46' Ράντι), Κιάσσος, Μπόατενγκ, Βαλλιάνος, Όγκμποε (46' Χαντί)

Καλλιθέα: Σταυριανός, Λεβέντης, Συριόπουλος, Ντιακιτέ, Σταμόπουλος, Γκίνη (75' Καντέ), Κατσικογιάννης, Μπέλης, Τσίπρας (79' Ταμπάκης), Κρεββατάς, Μασέντο (70' Γουόρντεν)

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Έναρξη αγώνα

4' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς και δοκάρι για την Καλλιθέα! Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά του Μπέλη, ο Στρέζος βρήκε την μπάλα με τα ακροδάκτυλα όσο χρειαζόταν για να την στείλει στο οριζόντιο δοκάρι!

15' Στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά βλέπουμε τον ΟΦΗ να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά να μην έχει καταφέρει να απειλήσει και από την άλλη πλευρά την Καλλιθέα να είναι επικίνδυνη με την μπάλα κάτω έχοντας και το δοκάρι με το φάουλ του Μπέλη!

18' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Κόρνερ του Πουρτουλίδη, κεφαλιά-πάσα του Μάνου στον Βουό εκείνος έκανε το ψαλιδάκι με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σταυριανού.

20' Μετά από σουτ του Μάνου η μπάλα φάνηκε να κοντράρει σε χέρι αμυνόμενου μέσα στην περιοχή της Καλλιθέας με τον διαιτητή να μην σφυρίζει το πέναλτι και να δίνει συνέχεια στη φάση.

22' Γύρισμα του Μπέλη στον Κρεββατά, εκείνος έκανε ένα κακό τελείωμα και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την Καλλιθέα. Στην αρχή της φάσης ο Μπέλης φάνηκε να ήταν σε θέση οφσάιντ!

24' Νέα ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Σέντρα Βαλλιάνου, κεφαλιά Βουό με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

28' Απειλεί και πάλι η Καλλιθέα. Όμορφη συνεργασία Μπέλη και Μασέντο, ο τελευταίος έκανε το σουτ αμαρκάριστος από τον άξονα μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ με τον Στρέζο να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να απομακρύνει.

40' Ισορροπημένο το παιχνίδι στο Γεντί Κουλέ με την Καλλιθέα να στέκεται πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και τον ΟΦΗ να μην έχει καταφέρει να πιάσει τα στάνταρ απόδοσης που θα ήθελε.

42' Έγινε μια περίεργη φάση με τον Βουό να βγάζει τετ-α-τετ τον Πουρτουλίδη, εκείνος να σκοράρει, όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο διαιτητής γύρισε πίσω την φάση για φάουλ του ΟΦΗ. Βέβαια ο επόπτης είχε σηκώσει την σημαία για οφσάιντ του Πουρτουλίδη.

Τέλος πρώτου μέρους

Ημίχρονο στο Γεντί Κουλέ σε ένα πολύ καλό παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό και φάσεις εκατέρωθεν χωρίς όμως να έχουμε δει κάποιο τέρμα.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

48' Ευκαιρία για την Καλλιθεά με τον Μασέντο να κάνει μια πολύ όμορφη ατομική προσπάθεια, έπεσε μέσα στην περιχοή ζητώντας πέναλτι από τον Κομεσίδη, ο διαιτητή έδειξε παίζεται με τον ποδοσφαιριστή της Καλλιθέας να κάνει πεσμένος ένα αύναμο σουτ και την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Στρέζου.

50' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ! Κλέψιμο του Πουρτουλίδη στο κέντρο, έδωσε στον Χαντί εκείνος έκανε την ασιστ στο Μάνο, ο οποίος μετά από δύο προσποιήσεις έκανε το σουτ και "άνοιξε" το σκορ για τον ΟΦΗ, 1-0!

60' Μπορεί να βρήκε γρήγορο γκολ στην επανάληψη και να μην έχει απειληθεί παρ' όλα αυτά ο ΟΦΗ κάνει πολλά λάθη και δεν μπορεί να "καθαρίσει" το παιχνίδι.

62' Σέντρα Λεβέντη, κεφαλιά Γκίνη η μπάλα άουτ.

65' Μετά από όμορφο ένα-δύο Ράντι με Χαντί ο Ράντι ανέβηκε από τα αριστερά γύρισε συρτά την μπάλα, εκείνη πρέπει να βρήκε το χέρι του πεσμένου Λεβέντη, όμως ο διαιτητής δεν έδωσε πέναλτι καθώς ο ποδοσφαιριστής της Καλλιθέας έδειξε ότι δεν είχε πρόθεση να βρει την μπάλα με το χέρι του καθώς προσπάθησε να το τραβήξει.

78' Πολύ όμορφο ένα-δύο Μάνου-Βουό ο πρώτος έκανε το σουτ από τα δεξιά μέσα στην μεγάλη περιοχή με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, άουτ.

86' Ο ΟΦΗ βγήκε υπέροχα στην κόντρα με τους Μπόατενγκ, Χαντί και Βουό να συνεργάζονται και τον τελευταίο να μην προλαβαίνει τον Σταυριανό, που βρήκε και απομάκρυνε πριν ο επιθετικός του ΟΦΗ κάνει την κεφαλιά και στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

90' Τεράστια ευκαιρία για την Καλλιθέα! Ο Γουόρντεν μπήκε από τα αριστερά μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ, έκανε το πλασέ η μπάλα πήγε στο δοκάρι και εν συνεχεία ο Βαλλιάνος την έβγαλε πάνω από την γραμμή γλιτώνοντας τον ΟΦΗ από την ισοφάριση!