ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Φραγκουλάκης... και το όγδοο στην Αλικαρνασσό!

Φραγκουλάκης... και το όγδοο στην Αλικαρνασσό!

Με "λυτρωτή" τον Μιχάλη Φραγκουλάκη στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης ο Ηρόδοτος πανηγύρισε το όγδοο κύπελλο ΕΠΣΗ της ιστορίας του!

Στην Αλικαρνασσό θα παραμείνει και φέτος ο τίτλος του Κυπέλλου ΕΠΣΗ καθώς ο Ηρόδοτος έστω και πάρα πολύ δύσκολα στην παράταση επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και πήρε τη νίκη με σκορ 1-0 και κατ' επέκταση τον τίτλο του Κυπέλλου ΕΠΣΗ για 8η φορά στην ιστορία του!

Ο Ζαρός από το μέρος του έκανε ένα εκπληκτικό παιχνίδι παρ' ότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο και "λύγισε" στην παράταση φεύγοντας ηττημένος αλλά με το κεφάλι ψηλά από το Μαρτινένγκο.

Το "χρυσό" γκολ για τους νικητές πέτυχε στο 105' ο Φραγκουλάκης!

Είδαμε ένα πολύ όμορφο πρώτο μέρος με τον Ηρόδοτο να έχει την κυριαρχία και την κατοχή της μπάλας, να απειλεί αλλά να μην καταφέρνει να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Από την άλλη πλευρά ο Ζαρός προσπάθησε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις έχοντας και αυτός τις στιγμές του χωρίς όμως να καταφέρει κάτι ιδιαίτερο.

Στα πρώτα 25 λεπτά δεν είχαμε κάποια μεγάλη φάση με τις δύο ομάδες να απειλούν με κάποια σουτ των Μυλωνά και Φραγκουλάκη από πλευράς Ηροδότου και του Πολυμερίδη από πλευράς Ζαρού χωρίς όμως να κατευθυνθεί η μπάλα προς την εστία καθώς και οι τρεις προσπάθειες είχαν την ίδια κατάληξη, άουτ.

Η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα άνηκε στον Ηρόδοτο και ήρθε στο 28’. Μετά από γέμισμα του Τσουμάγκα και κεφαλιά-πάσα του Μπερνιδάκη, ο Μυλωνάς βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα χάθηκε άλλη μια σπουδαία ευκαιρία για τους τυπικά γηπεδούχους. Ο Μπερνιδάκης κατέβασε μετά από σέντρα του Μυλωνά, έκανε δύο σουτ με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα αμυνομένων ισάριθμες φορές και στη συνέχεια να κατευθύνεται στην μικρή περιοχή όπου ο Κεφαλούκος έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Ηρόδοτος ήταν απόλυτος κυρίαρχος σε αυτό το δεκάλεπτο και ολοκλήρωσε την “πολιορκία” του με μια τρίτη μεγάλη χαμένη ευκαιρία από τον Μπερνιδάκη στο 38’. Ο υψηλόσωμος επιθετικός του Ηροδότου έκανε την κεφαλιά μετά από γέμισμα του Μυλωνά αναγκάζοντας τον Ζαχαριουδάκη να απομακρύνει εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ.

Η απάντηση του Ζαρού στις τρεις μεγάλες χαμένες ευκαιρίες της ομάδας της Νέας Αλικαρνασσού ήρθε στο 40’ με τον Αντωνάκη να κάνει το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή και τον Κεφαλούκο να βάζει το πόδι του τελευταία στιγμή στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ πριν εκείνη πάρει πορεία προς τα δίχτυα.

Πριν όμως από αυτή την απάντηση είχε έρθει η αποβολή του Μπεζάνι με δύο κίτρινες κάρτες για τους τυπικά φιλοξενούμενους μέσα σε δύο λεπτά στο 36’!

Αυτή η ευκαιρία του Ζαρού ήταν και η τελευταία στο πρώτο μέρος με το 0-0 να αποτελεί το αποτέλεσμα ημιχρόνου και τον Ηρόδοτο να πηγαίνει όμως στα αποδυτήρια με παίκτη παραπάνω.

Στην αρχή της επανάληψης, όπως ήταν αναμενόμενο μετά και την αποβολή του Μπεζάνι, ο Ηρόδοτος είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Στο 59’ ο Ηρόδοτος έχασε την μεγαλύτερη του ευκαιρία στο παιχνίδι να “ανοίξει” το σκορ. Μετά από σέντρα που έγινε από τα αριστερά ο Μυλωνάς έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει άουτ.

Οι τυπικά γηπεδούχοι όσο περνούσαν τα λεπτά πίεζαν περισσότερο και έχασαν άλλη μια σπουδαία ευκαιρία στο 73’ και πάλι με τον Μπερνιδάκη να πιάνει την κεφαλιά και τον Ζαχαριουδάκη να απομακρύνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Στη συνέχεια ο Ηρόδοτος είχε ανούσια κατοχή και δεν μπορούσε να διαπεράσει την πολυπρόσωπη άμυνα του Ζαρού μέχρι το 88’ όταν για άλλη μια φορά ο Ζαχαριουδάκης αντέδρασε σωστά σε κεφαλιά του Μυλωνά και απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Ένα λεπτό μετά η ομάδα της Νέας Αλικαρνασού έχασε και πάλι σπουδαία ευκαιρία καθώς ο “φύλακας άγγελος” της εστίας του Ζαρού, Ζαχαριουδάκης είπε και πάλι “όχι” σε κεφαλιά του Μπερνιδάκη.

Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία της κανονικής διάρκειας με τον Ζαρό να αντέχει και να οδηγεί το παιχνίδι στην παράταση.

Στο μισάωρο της παράτασης ο Ηρόδοτος αύξησε ακόμη περισσότερο την πίεση του και έφτασε στο πολυπόθητο γκολ στο 105’ μετά από πολύ όμορφη κομπίνα σε φάουλ ο Μυλωνάς έστρωσε στο Φραγκουλάκης και εκείνος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζαχαριουδάκη για το 1-0!

Μετά το γκολ υπήρχε φραστικό επεισόδιο και κόκκινη στον Τσουμάνγκα με αποτέλεσμα να επανέλθουν και πάλι οι αριθμητικές ισορροπίες.

Κόκκινη υπήρχε και για τον Ζαρό αλλά δώθηκε στον Αεράκη, που βρισκόταν στον πάγκο!

Στο δεύτερο μέρος της παράτασης ο Ζαρός ανέβασε αισθητά την απόδοση του και πίεσε μέχρι το τέλος για την πολυπόθητη ισοφάριση, η οποία ήρθε στο 113’ από τον Νταβιγλάκη, όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και ο Ηρόδοτος πανηγύρισε τον 8ο τίτλο της ιστορίας του!

Ηρόδοτος: Λουτριώτης, Κανδιλάκης (83' Αχιλλέως), Μπαλάφας, Προβυδάκης, Τσουμάνγκας, Κεφαλούκος, Μπάμπης, Φραγκουλάκης, Μωραΐτης (54' Κοιλιάρας), Μυλωνάς, Μπερνιδάκης (111' Παπαδάκης)

Ζαρός: Ζαχαριουδάκης, Πολυμερίδης (65' Παπαδόπουλος), Νταβιγλάκης, Χελά, Μπεζάνι, Πολυμερίδης, Γενιτσαρίδης, Μεταξάκης (68' Γιαννουλάκης), Αντωνάκης, Φραγκιαδουλάκης, Κλαπάκης (83' Λιοδάκης)

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των πατεράδων του Νίκου Συριγωνάκη, του  Γιώργου Ιωαννίδη καθώς και του Γιώργου Σταματάκη.

Έναρξη αγώνα

Κατάμεστο το Μαρτινένγκο, οι θέσεις των κερκίδων δεν φτάνουν με αποτέλεσμα να υπάρχουν και όρθιοι φίλοι των δύο ομάδων!

10' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά. Βλέπουμε ένα παιχνίδι κέντρου με τον Ηρόδοτο να έχει αναλάβει να "κουβαλάει" την μπάλα και τον Ζαρό να έχει περισσότερο παθητικό ρόλο.

11' Πρώτη φάση στον τελικό. Πάσα του Κεφαλούκου στο Μυλωνά, εκείνος έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να φεύγει άουτ.

15' Μια ακόμη καλή στιγμή για τον Ηρόδοτο με τον Φραγκουλάκη να εκτελεί φαλτσαριστά ένα φάουλ από πολύ καλό σημείο λίγο αριστερά έτσι όπως επιτίθεται ο Ηρόδοτος με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ζαχαριουδάκη.

16' Πρώτη καλή στιγμή και για τον Ζαρό. Ο Πολυμερίδης έκανε ένα σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή του Ηροδότου με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Λουτριώτη.

28' Μοναδική χαμένη ευκαιρία για τον Ηρόδοτο! Ο Τσουμάνγκας γέμισε από τα αριστερά, ο Μπερνιδάκης έπιασε την κεφαλιά-πάσα στον Μυλωνά και εκείνος από το δεύτερο δοκάρι έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

32' Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρόδοτο! Σέντραρε από τα αριστερά ο Μυλωνάς, κατέβασε στο δεύτερο δοκάρι ο Μπερνιδάκης, δεν κατάφερε με δύο σουτ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα καθώς εκείνη κόντραρε στους αμυνόμενους και από τις κόντρες η μπάλα κατέληξε στην μικρή περιοχή, όπου ο Κεφαλούκος έκανε την προβολή στέλνοντας την ψηλά άουτ!

35' Ο Ηρόδοτος έχει ανεβάσει την απόδοση του στα τελευταία λεπτά και πιέζει για το 1-0!

36' Κόκκινη κάρτα για τον Ζαρό! Δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε δύο λεπτά για τον Μπεζάνι με αποτέλεσμα οι τυπικά φιλοξενούμενοι να μείνουν με δέκα παίκτες από το 36'!

38' Σπουδαία επέμβαση του Ζαχαριουδάκη! Γύρισμα του Μυλωνά στον Μπερνιδάκη, εκείνος πηδώντας ψηλότερα από όλους έπιασε την κεφαλιά με τον Ζαχαριουδάκη να "εκτοξεύετε" στην δεξιά του γωνία και να διώχνει την μπάλα εντυπωσιακά σε κόρνερ!

40' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ζαρό! Σουτ του Αντωνάκη μέσα από την μεγάλη περιοχή με τον Κεφαλούκο να απομακρύνει με το πόδι του την μπάλα, που είχε πορεία προς τα δίχτυα του Ηροδότου!

Τέλος πρώτου μέρους

Είδαμε ένα πολύ όμορφο πρώτο μέρος με τον Ηρόδοτο να έχει την κυριαρχία και την κατοχή της μπάλας, να απειλεί αλλά να μην καταφέρνει να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Από την άλλη πλευρά ο Ζαρός προσπάθησε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις έχοντας και αυτός τις στιγμές χωρίς όμως να καταφέρει κάτι ιδιαίτερο. Σίγουρα η αποβολή του Μπεζάνι στο 36' θα παίξει καθοριστικό ρόλο στην αναμέτρηση καθώς ο Ζαρός καλείται πλέον να παίξει για ένα ημίχρονο ακόμη με παίκτη λιγότερο.

Στο ημίχρονο βρεβεύτηκαν από την ΕΠΣΗ οι εξής: Κασσωτάκης Άγγελος, Γιώργος Τάταρης, Χρήστος Κεφαλούκος, Γιώργος Αλεξάκης, Νίκος Πασπαράκης, Μιχάλης Γαρεφαλάκης και Γιώργος Γιαουρτάς,

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

52' Σουτ του Μπάμπη έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

53' Μετά από την εκτέλεση του κόρνερ ο Μωραΐτης έκανε την προσπάθεια με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Ζαχαρουδιάκη.

57' Ο Μυλωνάς έστρωσε την μπάλα στον Τσουμάνγκα, εκείνος έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Ζαρού στον άξονα με την μπάλα να περνάει πάνω από το δοκάρι άουτ.

59' Σουτ-γέμισμα του Κοιλιάρα η μπάλα κατέληξε στον Μπερνιδάκη, ο οποίος από την μικρή περιοχή έκανε το σουτ, όμως έπεσε σωτήρια στα πόδια του αμυντικός του Ζαρού, ο οποίος έβαλε την κόντρα και παραχώρησε κόρνερ.

59' Σέντρα από τα αριστερά στον Μυλωνά, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι αμαρκάριστος, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ζαχαριουδάκη και κατέληξε άουτ!

70' Ο Ηρόδοτος πιέζει συνεχώς, όμως δεν μπορεί να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Ζαρός από την άλλη έχει περιοριστεί σε παθητικό ρόλο.

73' Σέντρα του Προβυδάκη από τα δεξιά, ο Μπερνιδάκης έπιασε την κεφαλιά με τον Ζαχαριουδάκης να απομακρύνει την μπάλα με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

87' Για άλλη μια φορά σέντραρε ο Προβυδάκης από τα δεξιά, πρώτη κεφαλιά του Μπάμπη, δεύτερη από τον Μυλωνά, ο Ζαχαριουδάκης και πάλι απομάκρυνε εντυπωσιακά με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ διατηρώντας ανέπαφη την εστία του!

89' Γέμισμα του Μπάμπη από τα αριστερά, ο Μπερνιδάκης έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι με τον Ζαχαριουδάκη να είναι για άλλη μια φορά σε σωστή θέση και να πέφτει στην αριστερή του γωνία απομακρύνοντας την μπάλα εντυπωσιακά σε κόρνερ.

90' Σουτ του Προβυδάκη μέσα από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

Τέλος κανονικής διάρκειας, ακολουθεί ημίωρη παράταση!

Με "φύλακα άγγελο" τον Ζαχαριουδάκη ο Ζαρός κατάφερε να αντέξει με παίκτη λιγότερο και να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση!

Ξεκινάει το πρώτο μέρος της παράτασης

93' Όμορφο ένα-δύο Κοιλιάρα-Μυλωνά, ο τελευταίος έκανε το σουτ πιεζόμενος από δύο παίκτες του Ζαρού, την προσπάθεια του μπλόκαρε ο Ζαχαριουδάκης.

97' Φάουλ από τον Φραγκουλάκη, κεφαλιά του Μυλωνά, ο οποίος αστοχεί για άλλη μια φορά με την μπάλα να περνάει άουτ.

105' ΓΚΟΛ για τον Ηρόδοτο! Πολύ όμορφη κομπίνα στο φάουλ για τον Ηρόδοτο ο Μυλωνάς έστρωσε στο Φραγκουλάκης και εκείνος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζαχαριουδάκη για το 1-0!

105' Απευθείας κόκκινη κάρτα για τον Τσουμάνγκα για φραστικό επεισόδιο που είχε μετά το γκολ της ομάδας του!

Τέλος πρώτου μέρους παράτασης

Κόκκινη για παίκτη του Ζαρού που βρίσκεται στον πάγκο, ο Αεράκης είναι ο ποδοσφαιριστής που αποβλήθηκε!

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου παράτασης

113' Ακυρωθέν γκολ για τον Ζαρό! Μετά από φάουλ του Γενιτσαρίδη και γυριστή κεφαλιά του Νταβιγλάκη η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Λουτριώτη και κατέληξε στα δίχτυα του Ηροδότου, όμως ο βοηθός Μερκουλίδης ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ! Διαμαρτυρίες από πλευράς Ζαρού!

117' Σουτ του Μυλωνά από τα δεξιά μέσα στην περιοχή του Ζαρού με τον Ζαχαριουδάκη να πέφτει και να μπλοκάρει την μπάλα.

Τέλος αγώνα, 1-0 και τροπαιούχος ο Ηρόδοτος!