ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | ΤΕΝΙΣ | Νίκη για τον Καπίρη στο κυρίως ταμπλό Futures

Νίκη για τον Καπίρη στο κυρίως ταμπλό Futures

Ο Σταμάτης Καπίρης πανηγύρισε τη δέυτερη νίκη της καριέρας του σε κυρίως ταμπλό Futures διοργάνωσης, καθώς κέρδισε μετά από τρια κλειστά σετ τον Βούλγαρο Serafim Grozev και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του τουρνουά των 15.000 δολαρίων του Ηρακλείου. Στον 2ο γύρο προκρίθηκε και η Δέσποινα Παπαμιχαήλ.

O Σταμάτης Καπίρης έκανε έναν από τους καλύτερους αγώνες της καριέρας του και επιβλήθηκε του Βούλγαρου Serafim Grozev με 7-6 (3), 4-6, 6-3, για να προκριθεί στον 2ο γύρο της 4ης εβδομάδας του 10th Lyttos Beach ITF Pro Circuit, στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Ο 17χροος αθλητής της CTA, έσωσε τρια set points στο 1ο σετ, για να ισοφαρίσει σε 5-5 και αργότερα να το στείλει σε tie-break, όπου επικράτησε του αντιπάλου του με 7-3. Στο 2ο σετ έμεινε πίσω με break στο 5-3, αλλά επέστρεψε δριμύτερος στο αποφασιστικό σετ, για να κερδίσει τα τρια τελευταία games της αναμέτρησης και να πάρει την πολύ μεγάλη νίκη, σε 2 ώρες και 28 λεπτά.

Ήταν η δεύτερη νίκη σε κυρίως ταμπλό Futures διοργάνωσης για το νεαρό Έλληνα τενίστα, που θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο τον Αμερικανό Hunter Callahan, Νο. 897 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ.

Στο μονό των γυναικών, η Δέσποινα Παπαμιχαήλ κέρδισε την Γερμανίδα Jennifer Wacker με 6-1, 6-4 και πέρασε στις "16" καλύτερες, όπου θα συναντήσει την Αμερικανίδα Sabrina Santamaria. Η τελευταία, Νο. 7 στο ταμπλό, κέρδισε στον 1ο γύρο τη Μαριλή Κανελλοπούλου, με 6-1, 6-1. Τέλος, η Αφροδίτη Τζανοπούλου γνώρισε την ήττα από τη Ρουμάνα Ioana Gaspar, με 6-3, 6-0.

Στα διπλά των ανδρών, οι Καπίρης και Πέτρος Τσιτσιπάς γνώρισαν την ήττα από τους Αμερικανούς Hunter Callahan και Nicholas Hu, με 6-1, 6-2.

Αύριο στα γήπεδα του Lyttos Beach θα γίνουν οι αγώνες για τον 2ο γύρο των μονών, όπου θα αγωνιστούν οι Καπίρης, Παπαμιχαήλ και Γιάννης Στεργίου, καθώς και τα προημιτελικά των διπλών, με την παρουσία της Παπαμιχαήλ.