ΑΡΧΙΚΗ | ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ | "Πλήρωσε" την οπισθοχώρηση του...

"Πλήρωσε" την οπισθοχώρηση του...

Μετά το φανταστικό πρώτο ημίχρονο, που πραγματοποίησε στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" ο Πλατανιάς οπισθοχώρησε αδικαιολόγητα στην επανάληψη και το "πλήρωσε" χάνοντας ένα παιχνίδι, που έδειχνε ότι μπορούσε να του δώσει κάτι θετικό.

Ήταν απίστευτος στα πρώτα σαρανταπέντε λεπτά. Πήγε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια, όμως μπήκε στην επανάληψη αλλαγμένος προς το χειρότερο, οπισθοχωρώντας αδικαιολόγητα και έχασε το παιχνίδι από τον Ολυμπιακό στο Φάληρο με σκορ 2-1.

Τα γκολ για τους πρωταθλητές Ελλάδος πέτυχαν οι Μαρίν και Ρομαό, ενώ στον Πλατανιά είχε δώσει το προβάδισμα ο Μανούσος με πέναλτι.

Σίγουρα θα συζητηθεί η φάση του πρώτου γκολ του Ολυμπιακού καθώς υπάρχει υποψία φάουλ του Φορτούνη πριν εκείνος δώσει την ασίστ στον Μάριν για το 1-1.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά χωρίς κάτι αξιόλογο για τις δύο ομάδες. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 20’ και ήταν για τον Πλατανιά.

Μετά από γέμισμα από τα δεξιά, ο Γιορέντε πετάχτηκε και έπιασε την κεφαλιά “ψαράκι”, δυσκολεύοντας τον Καπίνο, ο οποίος μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

Στο 25’ ο Πλατανιάς απείλησε εκ νέου με τον Μανούσο να κάνει ένα σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού και την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Καπίνο, άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα η Χανιώτικη ομάδα πραγματοποίησε μια πολύ όμορφη ομαδική προσπάθεια με τον Στάθη να κάνει μια συρτή σέντρα από τα δεξιά και τον Γιακουμάκη να στρώνει στον Μανούσο, ο οποίος σούταρε αλλά την προσπάθεια του σταμάτησε μπλοκάροντας την μπάλα ο Καπίνο.

Στο 33’ ο Ολυμπιακός φάνηκε απειλητικός για πρώτη φορά στο παιχνίδι με τον Φιγκέιρας να κάνει ένα μακρινό σουτ και τον Σωτηρίου να πέφτει στην δεξιά του γωνία στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Τα λεπτά περνούσαν και όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια με το 0-0, όμως ο Πλατανιάς είχε διαφορετική άποψη.

Στο 45’ ο Γιακουμάκης έκανε την προσπάθεια, η μπάλα κόντραρε στο απλωμένο χέρι του Φιγκέιρας και μετά από συνεννόηση με τον βοηθό του ο διαιτητής, Ζαχαριάδης, έδωσε το πέναλτι το όποιο εκτέλεσε εύστοχα ο Μανούσος για το 0-1.

Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου μετά από ένα πρώτο μέρος όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς καλύτεροι από τον Ολυμπιακό και δίκαια προηγούνταν βάση της εικόνας του αγώνα.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και απείλησε από στημένη φάση στο 49’. Μετά από φάουλ, που κέρδισε ο Μάριν από τάκλιν του Στάθη (δεν φάνηκε να υπήρχε κάτι). Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φορτούνης από πλεονεκτική θέση, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 51’ οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου με τον Καμπιάσο να κάνει ένα σκαστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Σωτηρίου.

Και τελικά η πίεση του Ολυμπιακού απέφερε καρπούς στο 54’ με τον Μάριν να ισοφαρίζει σε 1-1 μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες καθώς οι φιλοξενούμενοι φωνάζουν για φάουλ του Φορτούνη, πάνω στον Καρυπίδη, που έδωσε την ασίστ.

Η φάση ξεκίνησε με σκάψιμο του Μάριν στον Φορτούνη εκείνος κατέβασε την μπάλα σπρώχνοντας τον Καρυπίδη και έστρωσε στον επερχόμενο Μάριν, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ να κερδίσει τον Σωτηρίου και να κάνει το 1-1.

Στο 60’ ο Ολυμπιακός πήγε να κάνει και την ανατροπή με τον Μάριν να δοκιμάζει ένα φαλτσαριστό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα αυτό που δεν έκανε ο Μάριν το έκανε ο Ρομαό για το Ολυμπιακό. Μετά από φανταστική ομαδική προσπάθεια των παικτών του Ολυμπιακού έγινε τελικός αποδέκτης ο Ρομαό και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Ο Μάρτινς έκανε μια υπέροχη κάθετη πάσα στον Φιγκέιρας, ο οποίος αφύλακτος από τα δεξιά μέσα στην μεγάλη περιοχή, είχε το χρόνο να υπολογίσει και κάνει ένα συρτό γύρισμα πάρε-βάλε για τον Ρομαό, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να πλασάρει και να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Παρ’ όλα αυτά ο Πλατανιάς δεν τα παράτησε και απείλησε με τον Σίγκνεβιτς, που μπήκε αλλαγή στο 65’, σε δύο περιπτώσεις μέσα σε δύο λεπτά (67’-68’). Στην πρώτη φάση στο 67’ ο Γιορέντε έκανε το συρτό γύρισμα, όμως ο Φιγκέιρας πρόλαβε τον Σίγκνεβιτς, ο οποίος ήταν έτοιμος να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία καθώς ήταν εξουδετερωμένος ο Καπίνο.

Μετά το διώξιμο του Φιγκέιρας η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ από το οποίο προέκυψε η δεύτερη απειλή από τον Σίγκνεβιτς. Ο Λευκορώσος έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει άουτ.

Στην επόμενη φάση ο Ολυμπιακός βγήκε στην κόντρα και έχασε την μεγαλύτερη του ευκαιρία στο παιχνίδι, εκτός των τερμάτων του φυσικά, με τον Ανσαριφάρντ να κάνει το πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Σωτηρίου.

Στο 76’ οι “ερυθρόλευκοι” βγήκαν και πάλι μπροστά με τον Ντε Λα Μπέγια να κάνει την σέντρα από τα αριστερά, ο Καρντόσο έστρωσε στον Μάριν με τον σκόρερ του Ολυμπιακού να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει άουτ καθώς το τελείωμα του δεν ήταν καλό.

Στο 82’ οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο 3-1! Ο Ντε Λα Μπέγια έκανε το συρτό γύρισμα από τα αριστερά, ο Καρυπίδης δεν έβαλε σωστά το πόδι του με αποτέλεσμα να στείλει την μπάλα προς την εστία της ομάδας του, όμως ο Σωτηρίου έδειξε τα αντανακλαστικά του και αλλάζοντας φορά στο σώμα του απέκρουσε δύσκολα την μπάλα και στη συνέχεια ο Μάριν δεν έβαλε καλά το πόδι του με αποτέλεσμα από κοντά να στείλει την μπάλα άουτ.

Ο Ολυμπιακός ανέβαζε ρυθμό όλο και περισσότερο όσο περνούσαν τα λεπτά και απείλησε για άλλη μια φορά με τον Ρομαό στο 85’ να κάνει υπέροχη κάθετη πάσα στον Καρντόσο, ο οποίος έκανε το πλασέ με τον Σωτηρίου να αποκρούει την μπάλα και να την στέλνει κόρνερ με τον διαιτητή να δίνει άουτ.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό να επιστρέφει στις νίκες και τον Λεμονή να κάνει ντεμπούτο με το... δεξί στον πάγκο των “ερυθρολεύκων”.

Από την άλλη ο Πλατανιάς σίγουρα έχει παράπονα από την διαιτησία του Ζαχαριάδη, κυρίως για την φάση του 1-1 όπου υπάρχουν έντονες διαμαρτυρίες για φάουλ του Φορτούνη στον Καρυπίδη, όμως έχει και αυτός τεράστια ευθύνη καθώς ήταν πολύ καλά στημένος στο πρώτο μέρος και στην επανάληψη οπισθοχώρησε χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος να το κάνει.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Βάντερσον, Μπανανά, Καρυπίδης, Πριντέτα (81' Γουνδουλάκης), Στάθης, Μουνάφο, Ντεβέσα (79' Στανισάβλιεβιτς), Μανούσος, Γιακουμάκης (65' λ.τρ. Σίγκνεβιτς), Γιορέντε

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Καπίνο, Μποτία, Ντα Κόστα, Φιγκέιρας, Ντε λα Μπέγια, Ρομαό, Καμπιάσο (62' Μάρτινς), Φορτούνης (79' Ντομίνγκεζ), Μάριν, Ανδρούτσος, Ανσαριφάρντ (71' Καρντόσο)