ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Νικητής ο Ιωνικός σε ματς "ροντέο" λόγω... διαιτησίας!

Νικητής ο Ιωνικός σε ματς "ροντέο" λόγω... διαιτησίας!

Μετά από ένα παιχνίδι με πολλές σκληρές μονομαχίες και νεύρα ο Ιωνικός κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το Ατσαλένιο.

Στο Ατσαλένιο πραγματοποιήθηκε το ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής ανάμεσα σε ΠΟΑ και Ιωνικό με τους Νικαιώτες να παίρνουν τους τρεις βαθμούς χάρη σε δύο γκολ του Καραλή στο 8’ και στο 87’ μετά από ένα ματς όπου κυριάρχησαν οι σκληρές μονομαχίες και τα νεύρα με το διαιτητικό τρίο να παίζει ρόλο στο δεύτερο κομμάτι λόγω της αυστηρής αποβολής του Βρεττού και του ακυρωθέν γκολ του ΠΟΑ στο 57’!

Η αναμέτρη ξεκίνησε με αρκετές σκληρές μονομαχίες και παιχνίδι στο όριο του αντιαθλητικού, όμως είχε μέσα σε αυτό το χαμό ο Ιωνικός βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί. Στο 8’ ο Καμαρά μπήκε από τα δεξιά μέσα στην περιοχή του ΠΟΑ, βρήκε τον Καραλή και ο επιθετικός του Ιωνικού με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Ο σκόρερ του Ιωνικού ήταν και ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών των φιλοξενουμένων στο πρώτο μέρος καθώς απείλησε εκ νέου στο 12’ και στο 21’ με τον Γιαγκιόζη να διώχνει και τις δύο φορές τις ισάριθμες προσπάθειες του σε κόρνερ.

Στο 23’ ήταν η σειρά του ΠΟΑ να ανέβει και να απειλήσει από στημένη φάση. Ο Μπουτσάκης εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Χαρίτος έπιασε την κεφαλιά με τον Ιωσήπου να αποκρούει την μπάλα δύσκολα, πέφτοντας στην δεξιά του γωνία.

Τρία λεπτά μετά ο ανώτερος Ιωνικός απείλησε εκ νέου με τον Ασάνοβιτς να πιάνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μάνας με τον Βρεττό να βρίσκεται πάνω στην γραμμή και να απομακρύνει σωτήρια με τον κεφάλι την μπάλα πριν εκείνη καταλήξει στα δίχτυα.

Στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά του πρώτου μέρους ο ΠΟΑ ισορρόπησε το παιχνίδι και είχε κάποιες καλές στιγμές με τον Ρουμπάκη στο 32’ και τον Τριανταφύλλου στο 41΄, όμως στην μια περίπτωση ο Ιωσήπου μπλόκαρε την μπάλα και στην δεύτερη πήρε την μπουκιά από το στόμα του Τριανταφύλλου βρίσκοντας ίσα ίσα την μπάλα ώστε να αλλάξει πορεία και να μην κατευθυνθεί στον επιθετικό του ΠΟΑ, που περίμενε να την σπρώξει στα δίχτυα.

Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήρθε στο 45’ για τους φιλοξενούμενους με τον Καραλή να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στην επανάληψη ο Ιωνικός μπήκε εκ νέου δυνατά και έχασε μοναδική ευκαιρία για το 0-2! Ο Καμαρά βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, όμως ο Γιαγκιόζης απομάκρυνε με τα πόδια την προσπάθεια του, στην επαναφορά η μπάλα πήγε πολύ πλάγιο, όμως ο πολύπειρος επιθετικός του Ιωνικού θέλησε να κάνει μια σέντρα-σουτ αναγκάζοντας για άλλη μια φορά τον Γιαγκιόζη να επέμβει και να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ.

Από εκεί και πέρα πήρε μέρος και το διαιτητικό τρίο στο παιχνίδι!

Αρχικά στο 48’ σε μια διεκδίκηση της μπάλας ανάμεσα σε Καραλή και Βρεττό, ο διαιτητής έδωσε φάουλ υπέρ του Ιωνικού και έδειξε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον αμυντικό του ΠΟΑ μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες από τους ανθρώπους του Ατσαλενιώτικου σωματείου.

Μετά την αποβολή ο ΠΟΑ έδειξε πεισμωμένος και έβγαλε τον καλό του εαυτό στον αγωνιστικό χώρο, κατεβάζοντας την μπάλα κάτω και δημιουργώντας παιχνίδι. Αυτή η άνοδος στην απόδοση του μετουσιώθηκε και σε γκολ στο 57’, όμως ο επόπτης Κομκοτός σήκωσε την σημαία του και έδωσε οφσάιντ ακυρώνοντας το γκολ του Πετράκη. Η φάση ξεκίνησε από φάουλ του Μπουτσάκη λίγο πάνω από την μεσαία γραμμή και στα δεξιά έτσι όπως έκανε επίθεση ο ΠΟΑ. Ο νεαρός μέσος του ΠΟΑ έκανε το γέμισμα μέσα στην μεγάλη περιοχή, ο Χαρίτος έπιασε την κεφαλιά-πάσα στον Πετράκη, ο οποίος με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο επόπτης ακύρωσε το τέρμα σε μια αμφισβητούμενη φάση, που σίγουρα θα συζητηθεί και το κοινό στο γήπεδο του Ατσαλένιου ξεσηκώθηκε με την απόφαση του.

Μετά την φάση του 57’ ο εκνευρισμός ήταν έντονος στην κερκίδα και στο 63’, κάποιος πέταξε ένα δυναμιτάκι κοντά στον βοηθό, Κομκοτό, ο οποίος έφυγε από την θέση του με τον διαιτητή να διακόπτει για τρία λεπτά την αναμέτρηση την ώρα, που ο ΠΟΑ κυριαρχούσε και ο Ιωνικός έδειχνε εκνευρισμένος και αποσυντονισμένος.

Μετά την διακοπή είχαμε μια καλή στιγμή για τον ΠΟΑ στο 75’ με τον Πετρά να δοκιμάζει μια σέντρα-σουτ, η οποία κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Ιωσήπου.

Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα με τον ταχύτατο Καμαρά, ο οποίος μόνος του απέναντι από τον Γιαγκιόζη δεν κατάφερε για δεύτερη φορά να βρει δίχτυα με τον τερματοφύλακα του ΠΟΑ να αποκρούει για άλλη μια φορά σωτήρια με τα πόδια και στην συνέχεια η μπάλα κόντραρε στον Παπαδομιχελάκη καταλήγοντας κόρνερ.

Αυτό που δεν έκανε ο Καμαρά στο 77’ το έκανε ο Καραλής στο 87’ με μια αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 0-2 στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό “γάμα” του Γιαγκιόζης, ο οποίος ήταν ανήμπορος να αντιδράσει.

Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικά με τον Ιωνικό να φεύγει με ένα σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο στην μάχη που κάνει για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και τον ΠΟΑ να έχει αρκετά παράπονα από την διαιτησία του Φώτη και των βοηθών του και να φεύγει με μια πικρία γιατί παρά την προσπάθεια του δεν πήρε κάτι θετικό από την αναμέτρηση.

ΠΟΑ: Γιαγκιόζης, Χαρίτος, Παπαδομιχελάκης, Γενιτσαρίδης (13’ Βρεττός λ.τρ.), Πετράκης, Ρουμπάκης, Πετράς (81’ Φραγκιαδάκης), Μπουτσάκης (90’ Αραβιάκης), Αμπντουραχμάνι, Σταθόγλου, Τριανταφύλλου

Ιωνικός: Ιωσήπου, Σικαλιάς ( 67’ Μεϊμάρογλου λ.τρ.), Παντελίδης (63’ Προβατίδης λ.τρ.), Μαρής, Ζαφειρίδης, Καραλής, Μάνας, Κρητικός, Ασάνοβιτς, Πέεφ, Καμαρά (81’ Αργυρίου)